Děti unesené z Ukrajiny do Ruska
Už více než 600 tisíc ukrajinských dětí unesli Rusové z okupovaných území. Tvrdí to ukrajinské úřady. V Rusku jsou sirotci předáváni adoptivním rodinám. Podle Rusů jde o akt velkorysosti. Ukrajinci ale deportace dětí vnímají jako snahu o vymazání jejich národní identity.
Sirotky, kteří se často nedozvědí ani kde a jak o své rodiče přišli, do Ruska dopravují autobusy, vlaky i letadla. Ruské zákony adopce dětí z ciziny přitom zakazují.
„Nemluvíme tu o adopci, ale o poručnictví, které nám umožní zachovat pokrevní příbuzenství těchto dětí s jejich příbuznými, kteří tam zůstali,“ říká komisařka pro práva dětí v Rusku Marija Lvovová-Belová.
Plnohodnotní Rusové
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal už v květnu dekret, který udělování občanství ukrajinským dětem usnadňuje. „Je velmi důležité, aby se děti na území Ruska cítily jako plnohodnotní členové Ruské federace, jako občané Ruské federace,“ dodala Lvovová-Belová.
Získáním ruského občanství se ztěžuje pro ukrajinské příbuzné deportovaných dětí možnost získat je zpět. „Cestovní pasy dostanou později, až jim bude 14 let,“ popsal guvernér Moskevské oblasti Andrej Jurijevič Vorobyjov.
Adopce se navíc dějí v utajení. Děti se tak nikdy nedozvědí, že jejich praví rodiče byli zabiti, posláni do koncentračních táborů nebo deportováni. „Jedu do Moskvy, už jsem viděla rodinu i všechny ostatní. Maminka se mi líbila od samého začátku. Seznámila mě i se svými třemi dětmi,“ sdělila dívka z doněckého sirotčince Jaroslava Rogačjovová.
V mnoha případech jsou ukrajinští sirotci posíláni do odlehlých oblastí Ruska. „Jedeme do dalekých míst,“ sdělila další deportovaná ukrajinská dívka. Ukrajina a mezinárodní lidskoprávní organizace označují deportace za pošlapávání lidských práv. A důrazně požadují jejich zastavení.
Podle politologa Ivana Preobraženského děti nic moc dobrého nečeká. „Jde o součást genocidy, ztratí mateřský jazyk, možnost vrátit se k příbuzným,“ sdělil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Děti podle něj může čekat podobný osud jako ve Španělsku při občanské válce ve 30. letech 20. století.