Ruská novinářka by měla být v pořádku
Rusko potlačuje protesty proti brutální a nevyprovokované invazi na Ukrajinu. Podle informací lidskoprávních organizací bylo od začátku invaze při protiválečných demonstracích zatčeno téměř 15 tisíc lidí, včetně novinářů. Právě tento týden byla zadržena ruská novinářka, která do přímého přenosu Prvního kanálu ruské státní televize odvážně vstoupila s nápisem odsuzujícím válku. Byla nucena zaplatit pokutu a později byla propuštěna. O tom, jak to v Rusku momentálně vypadá, hovořil se stanicí CNN Jamie Fly, prezident a generální ředitel Rádia Svobodná Evropa, které po více než 30 letech pozastavilo činnost v Ruské federaci.
Chtěla bych mluvit o Marině Ovsjanikovové, mladé novinářce, redaktorce zpravodajství Prvního kanálu, která statečně a odvážně vztyčila ten nápis v přímém přenosu. Co hrozí všem novinářům v Rusku, kteří se odchýlí od rétoriky Vladimira Putina ohledně této války?
Rozhodně zaujala odvážný postoj, který ji nyní připravil o práci. Myslím, že byla obviněna i z několika trestných činů. Ale v Rusku teď hrozí přísné tresty každému, kdo se pokusí pravdivě informovat o tom, co se děje v rámci invaze na Ukrajinu. Je tu i možnost obvinění z velezrady, za což hrozí až 15 let vězení, a to je hlavní překážkou pro jakoukoli zpravodajskou organizaci, která se teď snaží pracovat uvnitř Ruska. Putin totiž v podstatě kriminalizoval pravdu o konfliktu na Ukrajině.
Jaké je to pro Rádio Svobodná Evropa a pro vás osobně, že už nemůžete v Rusku podávat zprávy? Zejména vzhledem k historii tohoto rádia, vzhledem k tomu, že se zoufale snažilo vysílat pravdu ven i zpoza železné opony. Jaké je to pro vás osobně po emoční stránce?
Je to velmi bolestné pro nás všechny v Rádiu Svoboda, protože máme za sebou desítky let služby ruskému lidu. Do Ruska vysíláme už téměř 70 let. A na místě působíme více než 30 let. Ještě před rozpadem Sovětského svazu, za Gorbačovovy éry, jsme měli externisty, kteří na místě mohli pracovat, takže již před rokem 1991 jich muselo být více než stovka. A od roku 1991 jsme pak byli fyzicky přítomni v Moskvě, když nás do země pozval předchůdce Vladimira Putina Boris Jelcin. Myslím, že fakt, že rádio v Rusku působilo i během 80. let a nyní se pro novináře stává příliš nebezpečné o dění v Rusku informovat, jenom ukazuje, jak vážné jsou kroky, které Putinův režim proti novinářům podniká.