Získá Michaláková zpět své děti od norských pěstounů? Štrasburk rozhodne ve čtvrtek

Eva Michaláková, matka, které před více než deseti lety odebrala norská sociálka její dva syny, čeká na čtvrtek s velkým napětím. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, ke kterému se odvolala, by měl dopoledne vynést rozsudek.

2011

Norské úřady odebraly tehdy šestiletého Denise a ani ne tříletého Davida na základě podezření učitelek, že chlapci mohou být zneužíváni. Děti zamířily do pěstounské péče a na rodiče bylo podáno trestní oznámení. Podezření se nikdy podle norské policie nepotvrdilo. Syny ale zpět rodina nedostala.

„Zdůvodnění bylo v podstatě takové, že si děti v pěstounských rodinách zvykly. Přestože nebylo provedeno žádné znalecké zkoumání, soud to vyhodnotil tak, že je pro ně lepší zůstat v pěstounské péči,“ vysvětlila advokátka Michalákové Dora Boková.

Od té doby mohla matka syny vídat pouze dvě hodiny denně.

2014 a 2015

Eva Michaláková viděla naposledy staršího Denise, kterému letos v květnu bude 18 let. O rok později pak naposledy spatřila mladšího Davida, kterému je aktuálně 13 let. „David má zakázáno říkat mi mami, říká mi Evo,“ popsala tehdy matka.

2016

Norský soud zbavil Michalákovou rodičovské odpovědnosti k oběma chlapcům. „Žádné z dětí nemá právo styku ani s jedním z rodičů a neuděluje se souhlas s adopcí,“ stálo v tehdejším rozhodnutí.

„To, že nemohla své syny vidět, je asi jako pro každou matku strašná psychická zátěž. Nevím, co k tomu více člověk může říct,“ sdělila Boková.

2017

Michaláková se o rok později obrátila na soud pro lidská práva ve Štrasburku.

2021

Loni okresní soud v Hodoníně svěřil děti formálně do péče Evy Michalákové a ta od té doby čeká, jak rozhodne Štrasburk. „Jsem si samozřejmě vědoma toho, že děti jsou dlouho v péči pěstounů a že tam určité pouto na pěstouny je, takže přestěhovat děti hned do mé péče by bylo těžké. Doufám, že mi budou dovoleny návštěvy a budu moci děti vidět,“ přála by si Michaláková.

„Ona (Michaláková) se vlastně stala tváří boje proti Barnevernetu (norská instituce, která zajišťuje sociálně-právní ochranu nezletilých dětí a mládeže, pozn. red.). Na základě jejího případu se ozvalo dalších několik tisíc rodičů, kteří potvrdili, že mají stejné zkušenosti z Barnevernetem jako paní Michaláková,“ má jasno europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Spolu s případem Evy Michalákové by měl ve čtvrtek ve Štrasburku rozhodnout Evropský soud pro lidská práva i v případě odebrané dvouměsíční holčičky norsko-slovenskému páru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:38

Ukrajina ztrácí Lyman

21:05

Válka na Ukrajině den po dni. Vše o průběhu, sankcích i české stopě

20:31

Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru

19:54

V evropských městech se konají shromáždění za vstup Ukrajiny do Evropské unie

Živě
ON-LINE: Vojákem v libovolném věku. Putin ruší horní hranici pro vstup do ruské armády

Rusové obnovili ofenzivu u Slovjansku, útočí i v dalších oblastech Donbasu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Západ, aby co nejdříve poslal na Ukrajinu další salvové raketomety. Také řekl, že Donbas bude opět ukrajinský. Ruský poslanec Alexej Žuravljov se ve vysílání státní televize Rossia1 obořil na německého kancléře Olafa Scholze. Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru. Ruský prezident také podepsal zákon, který ruší horní věkovou hranici pro vstup do ruské armády, uvádí ruská média.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

Nadějný úvod, pak kanadská smršť a debakl. Češi si na MS zahrají jen o bronz

Na finále mistrovství světa bude česká hokejová reprezentace čekat minimálně 13 let. A jestli národní tým získá po dekádě aspoň bronzovou medaili, se uvidí v neděli. Semifinále s Kanadou prohrála parta Kariho Jalonena 1:6, ačkoliv v první třetině držela vedení. Jenže ve druhé přišla smršť javorových listů, která zápas zlomila. O cenný kov si Češi v neděli zahrají proti USA.

Bestiální vražda Agáty, kterou rozčtvrtil manžel. Její malé dcerce pomáhají sousedi

Uběhly téměř tři měsíce od hrůzného činu, ke kterému došlo ve slovenské obci Budča na Zvolensku. Muž tam měl zavraždit a rozčtvrtit svoji ženu. I po uplynulé době však vyšetřování nepostupuje a kriminalisté nevědí, kde tělo pohřešované ženy je. Mezi místními se však zvedla vlna solidarity a sousedi Agátině malé dcerce, o kterou se nyní starají prarodiče, uspořádali sbírku.

Domácí zpravodajství

Nehoda na Pardubicku s tragickou dohrou. V autě bylo pět nezletilých, jeden zemřel

Při dopravní nehodě dodávky na silnici v Kladrubech nad Labem na Pardubicku v sobotu nad ránem zemřel na místě jeden z pěti cestujících, ostatní skončili v nemocnici. Vozidlo narazilo do stromů. Všichni v autě byli nezletilí. Řidič navíc nevlastnil řidičský průkaz, řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Nehoda se stala okolo 2:30, na místě zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby.

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia

Se slunečným počasím se musíme na nějakou dobu rozloučit. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude o víkendu a v první polovině nadcházejícího týdne převážně zataženo. Počítat také můžeme s dešťovými přeháňky a bouřkami. Teploty v noci klesnou až k 2 °C. Naopak v druhé polovině týdne se začne výrazně oteplovat. Teploty se mohou vyšplhat až k tropickým 32 °C.