Pojízdná kuchyně v Brně
Míchaná vajíčka, sendviče nebo burger s trhaným vepřovým masem. V asistenčním centru v Brně začali vařit ukrajinským uprchlíkům kuchaři z Pardubic. Zdarma nabízejí teplé snídaně, obědy i večeře. Zájem lidí o jejich dobroty je mimořádný.
Když začala válka na Ukrajině, vyrazili Leoš, Pavel a Jan s dodávkou předělanou na kuchyň k slovensko-ukrajinským hranicím. Tam se zdrželi necelé dva týdny. Poté se vrátili do Čech a zamířili rovnou na brněnské výstaviště.
Z ukrajinských uprchlíků můžeme těžit. Nesmí ale skončit na ubytovnách, říká sociolog
Z ukrajinských uprchlíků může česká společnost velmi těžit. Není ale možné, abychom běžence vytlačili na ubytovny, případně stavěli velká stanová města. To by mohlo dopadnout velmi špatně. Ve vysílání CNN Prima NEWS před tím varoval sociolog Daniel Prokop.
„Potřebovali jsme doplnit zásoby, energii a pozdravit naše rodiny. Zakotvili jsme tady u výstaviště poté, co jsme viděli, že tady také nic není. Zatím jsme se nedívali na naše účty, takže nevíme, kolik je tam peněz,“ přiznal Leoš Dupal z foodtracku Medychef.
Foodtruck můžete podpořit
Na jejich pochoutky, které platí ze své kapsy, se začaly tvořit okamžitě dlouhé fronty. Jen na snídani přišlo víc než 400 lidí. Dobrovolnickou práci pardubických kuchařů ocenila i mluvčí Jihomoravského kraje Markéta Chumchalová. „Teplé jídlo tu chybělo a byla po něm velká poptávka. Proto jsme rádi, že se podařilo tento foodtrack otevřít,“ uvedla.
A uprchlíkům jídlo chutná. „Měla jsem burger a jogurt, všechno to bylo dobré. Děkuji moc,“ řekla ukrajinská uprchlice. „Mně chutnal burger a banán,“ přidali se další.
Pojízdná kuchyň s výdejnou jídla je otevřena od 6 do 20 hodin. Jak dlouho tady zůstane, záleží mimo jiné na příspěvcích od dobrovolných dárců, kteří mohou foodtrack finančně podpořit.