CNN Prima News Milan Kundera

Milan Kundera

Výpis příspěvků ke štítku „Milan Kundera“

Jaká byla letošní vyznamenání? Kalousek chválil Pavlův projev, Babiše mrzí opomenutí Kundery

Hezký, inspirativní a povzbudivý projev. Tak exministr financí Miroslav Kalousek zhodnotil řeč prezidenta Petra Pavla u příležitosti udělování státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu. Oceněni byli například papež Jan Pavel II., herci Ivan Trojan a Ondřej Vetchý, zpěvačka Marie Rottrová či hokejista Roman Červenka. Naopak spisovatele Milana Kunderu Pavel nevyznamenal, což mrzelo šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

PŘEHLEDNĚ: Jan Pavel II., Vetchý i legendární hokejista. Prezident vyznamenal 56 osobností

Papež Jan Pavel II., chartistka Anna Šabatová, herci Ivan Trojan a Ondřej Vetchý, zpěvačka Marie Rottrová, frontman kapely Olympic Petr Janda či hokejista Roman Červenka. Všem těmto osobnostem prezident Petr Pavel udělil státní vyznamenání, a to již tradičně u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa. Hlava státu v roce 2024 propůjčila čtyřikrát Řád Bílého lva, což je nejvyšší státní vyznamenání. V letošním seznamu 56 vyznamenaných chybí třeba někdejší první dáma Dagmar Havlová Veškrnová, spisovatel Milan Kundera či podnikatel Jiří Brady – tedy jména, o nichž se v poslední době hojně spekulovalo.

Kdo dostane vyznamenání? Na seznamu je Kundera, Havlová, Kubera i Brady

Už v pondělí 28. října udělí prezident Petr Pavel státní vyznamenání u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa. Prezident vybíral z 265 jmen, které mu navrhla Sněmovna a Senát. Na seznamu nominantů je například někdejší první dáma Dagmar Havlová Veškrnová, spisovatel Milan Kundera či kanadský podnikatel českého původu Jiří Brady, který prošel dvěma koncentračními tábory. To, kdo vyznamenání dostane, je však zatím tajné.

Vondráček: Oceněním Zemana projevíme vyzrálost. Pro něj ruku nezvednu, namítl Jurečka

Poslanec Radek Vondráček (ANO) navrhl během čtvrtečního jednání Poslanecké sněmovny udělit státní vyznamenání bývalému prezidentovi Miloši Zemanovi. Svůj návrh podpořil slovy, že by šlo o „projev společenské vyzrálosti“. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) však namítl, že automaticky vyznamenat Zemana jakožto bývalého prezidenta mu nepřijde jako férový argument. Dodal, že má řadu důvodů, proč by pro tuto nominaci ruku nezvedl.

Svoboda slova? Lidé se bojí mluvit, Británie už připomíná Československo 70. let, říká novinář

Sedmdesát šest procent Britů má strach říct, co si myslí o kontroverzních tématech: genderu, imigraci, klimatické změně nebo třeba covidu. Podle britského novináře a předsedy Společnosti pro obranu svobody slova Tobyho Younga, který byl hostem podcastu Matyáše Zrna OFF RECORD, už Británie v některých ohledech připomíná komunistické Československo.

PŘEHLEDNĚ: Změny v důchodech a zákoníku práce i dražší pošta. Co náš čeká v říjnu?

Se začátkem října přichází i řada změn. Desátý měsíc v roce začnou platit dvě významné novely – důchodová a zákoníku práce. Mimo to Česká pošta opět zdraží své služby, nově si klienti připlatí za některé služby SIPO, naopak bude zrušeno odvolání souhlasu s platební transakcí. Na konci měsíce pak dojde k nevyhnutelné, ale u mnohých nepopulární změně, a to času. Přečtěte si, co všechno se v říjnu změní.

Nálada se změnila. Francouzští politici už vnímají ČR jako schopnou zemi, tvrdí velvyslanec

Francie nesmírně oceňuje českou pomoc Ukrajině. A české předsednictví v Radě Evropské unie ji přesvědčilo, že jsme schopná a důvěryhodná země. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl český velvyslanec v zemi galského kohouta Michel Fleischmann. Ambasador také popsal, jak Francouzi vnímají spisovatele Milana Kunderu. Vyjádřil se rovněž k drsným protestům, které ve Francii často probíhají. Podle něj patří do tamního politického koloritu, za velký problém ale považuje fakt, že se střetů nově účastní dětské gangy.

Pavel Kohout slaví 95 let. Za své hříchy mládí se omluvil, z vlasti ho kdysi doslova vynesli

Generační souputník Milana Kundery či Václava Havla prožil život, který by mohl být kronikou dvacátého století. Z radikálního stalinisty se přes reformního komunistu vyprofiloval v úhlavního nepřítele režimu a spoluautora Charty 77. Z republiky jej museli fyzicky vynést do Rakouska. Kohout tvoří dodnes nepřetržitě od roku 1945 a patří k nejpřekládanějším českým autorům v historii.

Spisovatel Kundera měl ve středu kremaci v Paříži. Přál si být pohřben v Brně

Milan Kundera, který minulé úterý ve věku 94 let zemřel v Paříži, měl ve středu ve francouzské metropoli kremaci. Manželka zesnulého Věra Kunderová to řekla českému velvyslanci Michalu Fleischmannovi, který se s ní setkal. Fleischmann informoval, že urnu s literátovým popelem si Kunderová chce ponechat ve svém pařížském bytě až do své smrti; teprve poté ji bude moci převzít Kunderovo rodné město Brno, kde si spisovatel přál být pohřben.