Ženy a technologie? Ano! Ačkoli v Česku v oboru IT pracuje jen minimum žen, jedná se o odvětví, jemuž ženy se zájmem o pokrok rozhodně mají co nabídnout. O zesílení ženského zastoupení při vývoji nových technologií se snaží také technologický gigant Huawei, který už druhým ročníkem pořádá projekt Women in Tech.
Světu technologií zatím dominují muži. To je ale škoda, shodují se odborníci. Existuje dost žen, které mají v oblasti pokroku rozhodně co nabídnout, chybí jim ale příležitost k tomu podat o svých schopnostech důkaz a často také odvaha pustit se do podnikání na vlastní pěst.
S tím vším má schopným ženám pomoci projekt Women in Tech, který loni podpořil první desítku sturtupistek a letos blíže k úspěchu posune druhou.
Finalistky 2. ročníku projektu Women in Tech:
1. Petra Doubková | EcoHaus
2. Eva Dubinská | Mysli jinak
3. Marie Froulíková | Kudykampus
4. Jaroslava Glaserová | Stimvia
5. Aneta Klečka Geistová | Femvie
Předsudky brzdí ženy i vývoj
V celé Evropské unii pracuje v oboru IT asi jen 22 % žen. V Česku je jich ze všech členských zemí nejméně. Důvodem podle Gabriely Löbel, manažerky pro společenskou odpovědnost ve společnosti Huawei jsou i předsudky. Zájemkyně o práci v zatím převážně mužském odvětví naráží na nedostatečnou podporu i genderové stereotypy. „Přitom v Česku je ženských talentů požehnaně,“ říká.
A proč se Huawei rozhodla zaměřit právě na ženy? „Vzhledem k tomu, že pokrok v moderních technologiích nás přibližuje k plně propojenému a inteligentnímu světu, musíme ještě překonat propasti mezi muži a ženami. Dle statistik je v Česku ženských talentů požehnaně, ale pouze jedna z deseti pozic v oboru ICT je obsazena ženou,“ uvádí Gabriela Löbel a pokračuje.
„Na vině je bezpochyby stereotypizace odvětví jako převážně mužského, málokdy se však mluví o tom, jaké podpory se českým ženám při vstupu do odvětví technologií ve skutečnosti nabízí. Projekt pořádáme s Hospodářskou komorou prostřednictvím jejich Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace. Shodli jsme se, že v Česku chybí podpora žen v podnikání i technologiích. Proto jsme vytvořili jeho lokální konkrétní podobu a rozhodli se projekt realizovat.“
Program Women in Tech přitom podle manažerky vychází z globální strategie společnosti Huawei. „Jsme odhodláni vytvářet příležitosti a maximální podporu pro ženy. Hlavním cílem je budování společnosti podporující začlenění žen a inkluzi. Tento závazek promítáme do mnoha konkrétních iniciativ po celém světě. To vše pod heslem: ‚Tech for Her, Tech by Her, Tech with Her.‘ Společným cílem všech projektů je zlepšení účasti žen v technologickém sektoru a digitální ekonomice. Tato globální iniciativa však získává v každé zemi konkrétní podobu. A v Česku je to právě vzdělávací program Women in Tech.“
Finalistky 2. ročníku projektu Women in Tech:
6. Adéla Sedláčková | Loono
7. Martina Staimmer | Zen Space
8. Vlaďka Steinová | Prana Your Way
9. Jaroslava Šnejdarová | Wo Mum
10. Lenka Titová | Volný termín
Druhý ročník se pořadatelé rozhodli otevřít široké veřejnosti a zájem byl skutečně veliký a hlásily se nadějné začínající podnikatelky z různých oborů. Porota pak vybrala deset z nich, které nejlépe odpovídaly základním pilířům iniciativy. „Těmi jsou vzdělávání, životní prostředí, zdraví a rozvoj. Jedná se tak například o zpřístupnění vzdělávání zejména znevýhodněným skupinám a zároveň poskytnutí potenciálním talentům základní ICT dovednosti, dále také využití technologií k ochraně přírody a zmírnění dopadů klimatických změn způsobem, který pomůže účinněji a efektivněji chránit naši planetu,“ přibližuje kritéria Gabriela Löbel a dává i konkrétní příklady: „V oblasti zdraví nám jde o rychlý a snadný přístup k základním zdravotnickým službám, který umožní účinné a včasné odhalení nemocí a zároveň poskytne podporu lékařskému výzkumu pro zdravotníky. Co se týče rozvoje, vnímáme jako důležité odstranění rozdílů v hospodářském rozvoji podporou podnikání a prostřednictvím rovného přístupu k digitálním zdrojům pomáhat vytvářet pracovní místa. Těší mě, že přihlášené projekty zatím vypadají velmi zajímavě.“
Letošní finalistky tak čeká velmi nabitý program, který bude zajišťovat potřeby každé účastnice individuálně a s ohledem na její potřeby. Všechny budou absolvovat sérii workshopů, mentoring, networkingové akce či mezinárodní vzdělávací konferenci. A chybět pochopitelně nebude ani mastermind setkání s účastnicemi loňského prvního ročníku projektu Women in Tech, které navíc dávají velmi důležitou zpětnou vazbu i samotným pořadatelům.
„Jsme rádi, když slyšíme, kam se díky Women in Tech posunuly nebo jaké příležitosti ve svém podnikání získaly. Každý názor, i ten negativní, je pro nás velmi cenný, protože díky tomu můžeme zlepšovat ročníky následující. Což taky děláme. Máme velkou výhodu, že můžeme flexibilně reagovat na případné podněty a velmi rychle zapracovat změny.“
Největším přínosem programu je podle Gabriely Löbel právě osobní přístup k finalistkám a networkingové příležitosti. „Snažíme se, aby jejich osobní růst byl přirozený a otevíráme jim možnosti, jak dosáhnout jejich osobních cílů. Určitě výbornou inspirací je ženám patronka projektu Linda Štucbartová, která dává do projektu své know-how a zkušenosti. Věřím, že pestrost a možnosti setkávání budou pro ženy inspirací, jak posouvat dále nejen svůj business, ale i sebe.“
Podpora žen v oblasti technologií a jejich rozvoj je pro společnost Huawei velmi důležitá. Nejedná se tedy o jednorázovou akci, ale o dlouhodobý program. „Protože jen díky tomu můžeme změnit prostředí nebo chování ve společnosti. Snažíme se, jako technologická firma, otevírat téma inkluze a zapojení žen do technologických oborů. Hodně se o podpoře žen v poslední době hovoří. Je úžasné, že se tato debata odehrává nejen v mediálním prostoru, ale za důležitou ji považuje stále více soukromých i veřejných subjektů. Považuji za klíčové přejít od debaty a povídání k činům a podporu ženám opravdu dát. A věřím, že Women in Tech je jedním z projektů, které jsou ženám a jejich potřebám ušité na míru, díky čemuž by mohla pozitivní změna opravdu nastat,“ říká Gabriela Löbel, manažerka pro společenskou odpovědnost.