Ministerstvo vnitra mi neuznalo ani vlastní podpis na petičním archu na kandidaturu na prezidenta, tvrdí podnikatel Karel Janeček. Jako důkaz ve čtvrtek sdílel na sociální sítě svůj podpis, dokumenty od ministerstva i svůj občanský průkaz. Problém byl zřejmě v tom, že matematik napsal nečitelně číslo občanky. Janeček se už ve středu odvolal u Nejvyššího správního soudu (NSS) a kontrolu podpisů u své kandidatury chce přezkoumat.
„Považuji za nezbytné, aby došlo k přezkoumání postupu ministerstva vnitra při kontrole podpisů. Při úterním nahlédnutí do archů s vyřazenými podpisy jsme dospěli ke zjištění, že přezkum výsledků ministerstva vnitra je na místě. Víme s jistotou, že existují podpisy, které byly vyřazeny neoprávněně. Je paradoxní, že jedním z neuznaných podpisů je můj vlastní,“ uvedl Janeček na Facebooku.
Včera jsem osobně podal oficiální odvolání u Nejvyššího správního soudu v Brně. Považuji za nezbytné, aby došlo k...
Posted by Karel Janeček on Thursday, December 1, 2022
Janeček na ministerstvu odevzdal více než 73 tisíc podpisů, po kontrole mu jich ale zbylo jen 48 091 platných. Na kandidaturu na Hrad přitom potřeboval minimálně 50 tisíc uznaných podpisů od občanů.
Janeček ke svému tvrzení připojil i petici se svým podpisem, archy z ministerstva vnitra a svou občanku. „Jak se tohle může stát? Oni mi neuznali dokonce ani můj vlastní podpis?“ divil se na sítích. „Zde je záznam ministerstva, že můj podpis na archu 15007353 řádek 2 nebyl uznán,“ dodal.
Jak se tohle může stát? Oni mi neuznali dokonce ani můj vlastní podpis?
Posted by Karel Janeček on Wednesday, November 30, 2022
Problém mohl být v uvedeném číslu občanky. V něm má na začátku Janeček dvojku, pro kontrolující stroj mohlo být číslo ale špatně čitelné. Lidé na sítích spekulují o tom, že vypadá jako jednička. „Můj podpis byl vyřazen na základě čísla OP. Při ztotožňování je přitom rozhodujícím údajem datum narození,“ tvrdí podnikatel.
Evropské volby
„Rozdíl mezi mou 2 a 1 je a nejedná se o soutěž v krasopisu. A hlavně všechny čísla občanky začínají dvojkou, tak zrovna u toho prvního čísla není pochyb. Bylo nám také řečeno že jedno špatné číslo v OP se toleruje,“ hájil se následně v diskuzi pod příspěvkem.
Zajímavé ale je, že i jeho podpis na petici vypadá jinak než ten na občanském průkazu. „Pevně věřím, že Nejvyšší správní soud nastalou situaci osvětlí a objektivně vyhodnotí. Konečné rozhodnutí padne 14. prosince. Nevzdávám se,“ vzkázal ještě Janeček.
Lidé si z Janečka utahují
CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i ministerstvo vnitra. „S ohledem na to, že ministerstvo vnitra je účastníkem řízení v rámci soudního přezkumu u Nejvyššího správního soudu, nebudeme se do ukončení tohoto řízení k rozhodnutím o registraci či odmítnutí kandidátních listin pro prezidentské volby 2023 vyjadřovat,“ napsal redakci mluvčí resortu Ondřej Krátoška.
Lidé na sociálních sítích si z matematika utahují. „Pan Karel Janeček si stěžuje, že ministerstvo vnitra vyřadilo jeho vlastní podpis, kterým si podepsal vlastní petici za vlastní kandidaturu. Napsal si tam blbě číslo občanky. V týhle zemi se politická satira nedá dělat už ani v metaverzu,“ napsal například na Twitter komentátor Petr Honzejk.
Opravdu? Podle obrázku níže, který je široce sdílen (neověřeno, ale vypadá legit) tomu tak není.
— Ondřej Dostál (@dostalondrej) December 1, 2022
Lepší zdroj pro Vaše tvrzení? pic.twitter.com/7gMm6thenM
„Janeček neumí psát, to na začátku není 2 ale úplně zcela jasná 1,“ přidal se další uživatel sociální sítě.
Janeček přitom není jediným z vyřazených kandidátů na prezidenta, který se u soudu odvolává. Přidal se k němu například i podnikatel Karel Diviš, jenž také poukázal na možnou záměnu čísel. K tomu, aby mohl kandidovat na Hrad, mu po kontrole chybělo pouze 116 platných podpisů.