Mlčením proti režimu. Íránci v Kataru ukázali odvahu, zato Anglii chyběla i „duhová kuráž“

Na úvod mistrovství světa schytali od Anglie výprask 2:6, ale i tak si vysloužili uznání za odvahu. Řeč je o íránských fotbalistech, reprezentantech konzervativní země, která už mnoho týdnů žije v protestech proti nesvobodě a propasti mezi právy mužů a žen. Silné gesto hráčů spočívalo paradoxně v tom, že nic neudělali. Při hymně znějící před zápasem mlčeli. A vymezili se i fanoušci z islámské republiky.

Momentálně nelze říct, jestli všechny hráče, kteří zamkli pusu na zámek, čeká po návratu do rodné země nějaký postih. Ale nešlo by se divit, kdyby reakce přišla. Protože se jednalo o vyjádření nesouhlasu s tím, co razí íránská vláda. A souhlasu s protirežimními demonstracemi, které neustávají od druhé poloviny září. Tehdy vešlo ve známost, že 22letá Mahsa Aminiová byla zatčena a podle některých zdrojů následně ubita k smrti mravnostní policií kvůli špatně nasazenému hidžábu. Obětí už jsou stovky.

Někteří fanoušci vzkaz reprezentace směřovaný do Íránu, který od Kataru dělí jen Perský záliv, podpořili. Během hymny na tribunách nesouhlasně křičeli, jiní dávali palec dolů. Fotografie pak ukázala i pár, který nad hlavou držel karton v barvách íránské vlajky. Bylo na něm napsáno: „Žena. Život. Svoboda.“

Svobodomyslně nastavení lidé z Íránu už před šampionátem chtěli po národním týmu distancování se od vládnoucí struktury. Byli zklamáni, když se fotbalisté před cestou do Kataru setkali s prezidentem. Brali to jako plivnutí do obličeje všem, kteří v islámské republice nyní trpí.

Teď se dočkali skrze mlčení hráčů poměrně silné reakce. Nebylo to však něco, z čeho se radoval portugalský trenér Carlos Queiroz, který státu prakticky zodpovídá za příkladnou reprezentaci. Po prohraném utkání s Anglií (2:6) si postěžoval na tlak vyvíjený na jeho výběr, aby neignoroval nefotbalové otázky. Leckoho ale pobouřila jeho reakce na fanoušky, kteří právě během zápasu nefotbalové otázky řešili. „Proč sem přijeli, když jsou proti našemu týmu? Bylo by lepší, kdyby prostě zůstali doma.“

Na sociálních sítích si mohl přečíst, že fandové nebyli proti týmu, ale krutým poměrům v Íránu.

A objevují se také zajímavé pohledy na to, jak je to zatím na letošním mundialu s odvahou. Íránské fotbalisty může jejich neotevření úst při hymně – stejně jako fanoušky jejich hlasitost – vyjít draho. I proto se dá mluvit o pořádné kuráži, která vyniká zvláště v kontrastu s (ne)kuráží některých týmů původně slibujících, že v Kataru jejich kapitán natáhne na paži duhovou pásku „One Love“.

Mohlo to být úžasné stanovisko

Mělo jít o podporu LGBTQ+ komunity, protože právě v dějišti šampionátu je homosexualita či transsexualita nezákonná. Ovšem Katar si dupl a světový fotbalový orgán FIFA na tento popud nařídil, že duhová páska nebude povolená. A jestli se s ní někdo na hřišti objeví, okamžitě uvidí žlutou kartu.

Anglický kapitán Harry Kane i velšský lídr Gareth Bale se přání podřídili. Ačkoliv mančafty přijely na šampionát vyhrávat a automaticky vyfasovanou žlutou kartou by riskovaly komplikace, hemží se to názory, že jednu žlutou měly kvůli poselství obětovat. V momentě, kdy si Katar – a ani FIFA – nepřejí na mistrovství světa duhové barvy, byla by to daleko silnější „message“, než kdyby byly povolené.

Myslí si to i irský exfotbalista Roy Keane, který nejvýraznější část kariéry spojil s Manchesterem United. „Podle mě to měli udělat v prvním zápase. Akceptovat trest, jakkoliv by riskovali. Bylo by to ze strany Kanea i Balea úžasné stanovisko, pořádný vzkaz. V dalších zápasech už by ji nenosili, protože by logicky nechtěli být suspendovaní. Podle mě je velká chyba, že to neudělali,“ uvedl legendární záložník, který byl do Kataru vyslán jako televizní expert.

Duhová je nechtěná i mimo trávník. Objevily se záběry velšské fanynky, která byla při vstupu na stadion donucena sundat si pestrobarevnou čepici. Před zápasem Walesu s USA měl problém dostat se na určené místo i americký novinář Grant Wahl, jenž si na vyjádření solidarity s LGBTQ+ komunitou oblékl speciální triko.

To známá německá komentátorka Claudia Neumannová evidentně dokázala při kontrole duhové srdce na triku i speciální pásku zakrýt.

Tagy:
Írán LGBT fotbal Katar sport Gareth Bale Mistrovství světa v Kataru 2022 Harry Kane anglická fotbalová reprezentace íránská fotbalová reprezentace Mahsa Amíniová Carlos Queiroz