Mlejnek má očekávání nezklamal, řekl Rakušan. Ani bezpečnostní výbor nevidí důvod k odvolání

Poslanci se začali zabývat aférou kolem kontaktů šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v kauze Dozimetr. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na zasedání sněmovního bezpečnostního výboru uvedl, že Mlejnka před jarními rozhovory s adepty na šéfa civilní rozvědky neznal a nikdy ho neviděl. Jeho očekávání prý Mlejnek nezklamal. Bezpečnostní výbor nakonec Mlejnka nepřímo podpořil, když se postavil za vyjádření ministrů, že k jeho odvolání není důvod.

Bezpečnostní výbor Sněmovny nakonec Mlejnka v čele civilní rozvědky nepřímo podpořil. Postavil se totiž za vyjádření ministrů, že k jeho odvolání není důvod. Poslancům z hnutí ANO se tak výzvu šéfovi ÚZSI k rezignaci nepodařilo prosadit. Nepochodili ani u výzvy adresované vládě, aby resort vnitra neřídil ministr za STAN.

Rakušan během jednání poznamenal, že se na jaře sešel s několika adepty, kteří mu představili vizi vedení ÚZSI. Mlejnka do té doby neznal, poprvé jej viděl při schůzce v kanceláři místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL), řekl. Požádal ho následně o představení koncepce.

Na Mlejnka si sháněl Rakušan reference, vycházel především z toho, co po něm vyžadoval zákon, tedy aby nový šéf civilní rozvědky měl při nástupu požadovanou prověrku na stupeň tajné. Ze zákona je dáno, že musí následně požádat o prověření na stupeň přísně tajné, což Mlejnek učinil.

Rakušan zcela vědomě a úmyslně nechtěl vybrat do čela ÚZSI nikoho z kandidátů, kteří byli ve službě v posledních sedmi či osmi letech činní. Ukazuje se podle něj, že toto rozhodnutí bylo správné pro personální uklidnění služby, pro zadávání úkolů a pro její vedení. Mlejnek podle něj v tomto působí bez vazby na kohokoli, kdo měl ve službě v předchozích letech nějaký vliv, bez návaznosti na jakoukoli vlivovou skupinu.

Mlejnkova pozice není neochvějná

Ministr vnitra odmítl informace, že by Mlejnek měl nějakou jinou manažerskou prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), než jaká by ho opravňovala ke vstupu do tajných služeb. Na to, proč Mlejnka nyní na stupeň přísně tajné prověřuje jeho vlastní úřad, odpověděl, že je to dáno zákonem.

Zároveň Rakušan uvedl, že ve chvíli, kdy by kdokoli nastoupil do čela kterékoli tajné služby a už měl stupeň prověření přísně tajné udělený NBÚ, tak i následně by daná osoba byla opět prověřována příslušnou tajnou službou.

Vicepremiér zopakoval, že Mlejnkova pozice není neochvějná. Pokud by nesplnil zásadní kvalifikační předpoklad, tedy nedostal by prověrku na stupeň přísně tajné, s okamžitou účinností by nemohl vykonávat dál svoji funkci.

Rakušan o kontaktu mezi Redlem a Mlejnkem věděl

Mlejnek měl podle serveru Seznam Zprávy pravidelné kontakty s Redlem nejméně od roku 2012. Ředitelem civilní rozvědky se stal začátkem července. Rakušan webu řekl, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Mlejnek serveru sdělil, že se s Redlem potkával jednou až dvakrát ročně. V dané době pracoval ve firmě, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal.

Opozice v souvislosti s aférou žádá Rakušanovo odvolání z pozice ministra vnitra, premiér Petr Fiala (ODS) se za něj postavil. Hnutí ANO proto zřejmě vyvolá hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu, poslanecký klub věc projedná ve čtvrtek v podvečer.

Tagy: