Tlak vlády na to, aby se maminky mohly po rodičovské vrátit do práce co nejdříve, nabývá na intenzitě. Ve velmi diskutované novele zákona o dětských skupinách se totiž nakonec objevila povinnost zajistit místa v předškolních zařízeních nejen pro tříleté, ale dokonce pro dvouleté děti. Odpovědnost bude ležet na obcích a pokud místo neseženou, s největší pravděpodobností budou muset rodičům vyplácet měsíční příspěvek vyšší než 5000 korun. Navíc se mění způsob přijímání dětí do školek, už se tak nebude dít pouze jednou ročně v září, ale po celý rok.
Když vláda rozhodla, že se od začátku letošního roku zkrátí vyplácení rodičovského příspěvku jen na tři roky a oznámila tak krok „A“, okamžitě se zvedla vlna poptávky po kroku „B“: vytvořit chybějící místa v předškolních zařízeních. Ne všechny rodiny totiž mohou využívat babičky nebo platit tisíce korun za soukromá zařízení.
MOŽNÁ VÁM UNIKLO: Šlo se do rizika, připustil Plaga chyby při přijímačkách. Promluvil i o změnách ve školství
Ministerstvo práce a sociálních věcí po dlouhých dvou letech s tolik diskutovaným návrhem konečně přichází a je odvážnější, než se původně čekalo. Vsadilo na dětské skupiny a sousedské hlídání.
Děti show bavila, říká nahá učitelka o „rochnění se v hlíně“ se školáky. Zmínila i rodiče
Nahota k umění vždy patřila. Těmito slovy reagovala umělkyně a pedagožka Kateřina Olivová na kritiku, která se na ni v minulém týdnu snesla kvůli vystoupení na půdě Akademie výtvarných umění v Praze, kde bez oblečení rozhazovala hlínu a semínka rostlin před dětským publikem. V rozhovoru pro časopis Heroine.cz rovněž uvedla, že bylo na rodičích, aby rozhodli, zda vystoupení budou jejich děti přihlížet. Dodala, že show byla skvělá a děti bavila.
Hlavní zodpovědnost má ležet na obcích. „Obec je povinna na žádost zajistit kapacitní místo v dětské skupině provozované ve školském obvodu obce dítěti, které má v obci adresu trvalého pobytu, v případě cizince místo pobytu, a to ode dne dosažení 3 let věku dítěte do dne vzniku povinnosti obce zajistit podmínky pro předškolní vzdělávání dětí,“ uvádí se v materiálu zákona, který má redakce k dispozici. Do konce května by ho měla projednat vláda a pokud ho schválí i Sněmovna a Senát, měl by platit už od ledna 2026.
Povinná místa i pro „dvouleťáky“
Ministerstvo šlo ale ještě dál a od roku 2029 ukládá obcím tu samou povinnost i pro děti dvouleté. Pokud navíc obce místa nezajistí, budou muset rodičům platit: a to měsíční příspěvek podle maximální možné výše úhrady za dětskou skupinu ze strany rodičů, což je dnes 5046 korun.
„Je to skutečně tak, na návrhu, ve kterém bude příspěvek rodičům, se intenzivně pracuje. Nemáme ale ještě doladěné všechny detaily, ale doufáme, že to prosadíme,“ potvrdil redakci zdroj z ministerstva práce a sociálních věcí.
Obézních dětí je stále více a rodiče to ignorují, varují lékaři. Cukrovkou dnes trpí i školáci
Jenom v zimě trochu přibral, v létě to zase vylítá. Podobné fráze slýchají pediatři od rodičů dětí s nadváhou denně. Ve většině případů to není pravda a lékaři s obavami pozorují rostoucí počty malých zakulacujících se pacientů. Rodiče si často nepřipouštějí možné zdravotní následky, které dětem hrozí – vysoký krevní tlak, „cholesterol“ či cukrovku druhého typu. I to bylo tématem konference pediatrů Pohybem k životu, která odstartovala 11. dubna v Blansku.
Více odpovědnosti budou ale nově muset převzít i rodiče. Ve chvíli, kdy nedostane dítě místo ve školce, musí rodič o místo v dětské skupině aktivně požádat, a to nejpozději do 30 dnů od doby, kdy zjistí, že mu dítě ve školce nevezmou.
Ze zákona navíc plyne, že obec musí místo pro děti zajišťovat nikoliv jednou ročně v září, ale průběžně po celý rok. Pokud jsou tedy vašemu synovi nebo dceři tři roky v listopadu, musí mít pro něj obec od tohoto okamžiku místo. Když ho nezajistí a volná kapacita nebude ani v dětské skupině, vzniká nárok na příspěvek.
„Je na čase, aby stát vytvořil podmínky pro rodiče, kteří se rozhodli sladit pracovní a soukromý život, popřípadě jinou možnost ani nemají. Dětské skupiny jsou na této cestě efektivním nástrojem a my jsme připraveni obcím podat pomocnou ruku,“ uvedla pro CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace dětských skupin Daniela Celerýnová s tím, že tuto iniciativu vítá. Obává se nicméně, jestli se ji nakonec skutečně podaří prosadit.
Nebezpečná dětská hřiště? Státní zdravotní ústav varoval před karcinogenními materiály
Státní zdravotní ústav (SZÚ) přišel se znepokojivým tvrzením. Podle něj mohou být některé materiály používané při stavbě dětských hřišť karcinogenní. Na rizika spojená s průmyslově vyráběnými sportovními plochami upozornili úředníci ve své zprávě. Podle expertky je velmi obtížné spolehlivě zjistit, zda povrch areálu představuje možné nebezpečí.
Podle informací redakce bude právě věková hranice dvou let jednou z hlavních třecích ploch při projednávání. Úplná shoda totiž nepanuje ani mezi pěti stranami vládní koalice.
Pro kontext dodejme, že vytvoření dostatečného počtu míst i pro dvouleté děti by mohlo otevřít cestu k budoucímu zkrácení čerpání rodičovského příspěvku pouze na dva roky, ze současných tří. Právě tuto cestu navrhují odborníci z Národní ekonomické rady vlády jako jednu z cest, jak do rozpočtu dostat co nejvíce peněz.
Starostové: Požadujeme předvídatelnost
Zákon se zpozdil především kvůli nesouhlasu starostů obcí a měst, kteří se obávají, že nebudou závazky schopni bez podpory státu plnit. V původním návrhu dokonce stálo, že pokud místa nezajistí, dostanou méně peněz ze státního rozpočtu na základě rozpočtového určení daní, s čímž zásadně nesouhlasili.
Aktuální znění už je pro ně přijatelnější, stále ale mají řadu nevyjasněných připomínek. Hnutí STAN, které je ve Sněmovně zastupuje nejhlasitěji, bude chtít ještě o finální podpoře zákona se zbytkem vládní koalice jednat.
Posun v kauze tragické záměny těhotných pacientek na Bulovce. Nemocnice propouštěla
Kvůli tragické záměně pacientek propustila Fakultní nemocnice Bulovka jednu zaměstnankyni. Další člověk pracuje pod dozorem. Uvedl to web Seznam Zprávy. Kvůli omylu jedna z žen na konci března absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice jí koncem dubna navrhla mimosoudní odškodnění, částku zveřejnit nechtěla.
„Starostové jsou svolní k tomu zajistit kapacitu, ale je pro ně obtížné nastavovat pravidla ve chvíli, kdy neví, kolik budou mít dětí. Nesouhlasíme s tím právě především proto, že dnes není žádná garance pro starosty, kteří nemohou do poslední chvíle vědět, kdo se jim v obci přihlásí k trvalému pobytu a tím mu vznikne nárok na místo,“ zhodnotila situaci pro CNN Prima NEWS poslankyně STAN Pavla Pivoňka Vaňková s tím, že pokud se do zákona vloží nějaká garance, věří, že ho podpoří.
Jurečka: Pokutu v zákoně chci
Jednání jsou ale teprve v začátcích. Zákon nyní právě v těchto sporných otázkách dodělávají úředníci na MPSV, odkud by měl odejít na vládu koncem května. Na půdě Sněmovny by mohl vášně rozvířit po prázdninách.
MPSV se do odvážné akce namířené vůči obcím pustilo poté, co na rok 2025 vypsalo velmi štědrý dotační titul. Z něho budou moci obce na výstavbu nebo rekonstrukci dětské skupiny čerpat peníze.
„Jako MPSV a stát děláme maximum – nabízíme podmínky, vypsali jsme neskutečně štědrý dotační titul, který obcím ze 100 procent zafinancuje vznik dětské skupiny. A ti, kdo je musí využít, jsou kraje, obce a případně soukromníci. Chci, aby tam byla pokuta, protože není možné, aby obec zajišťovala spoustu jiných povinností, kde má také sankce, ale tak základní věc, jako je podpora pro rodiče a děti, stála bokem a část obcí se tvářila, že problém řešit nechce,“ řekl před časem v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
MOŽNÁ JSTE PŘEHLÉDLI: Přijímačky pod palbou kritiky: Paskvil a zločin, zuří žáci i experti. Zkuste si letošní testy