Podruhé v historii se ty nejlepší hokejové reprezentace sjely do lotyšské Rigy, aby bojovaly o titul světových šampionů. Podívejte se na zajímavosti, které byste měli o nadcházejícím MS vědět. Jaké stadiony hostí bitvy? Jak se jmenuje maskot, který bude pobíhat po prázdných tribunách? Co všechno nabízí město, kde se koná šampionát? Nebo jací rozhodčí se na něm představí?
Poprvé od roku 2014, kdy šampionát hostil jen Minsk, se stává, že mistrovství světa se odehraje pouze v jednom městě. Předchozím sólohostitelem byla právě Riga v roce 2006, o šest let dříve uspořádal MS bez pomoci ruský Petrohrad.
Zmiňovaný Minsk měl být spolupořadatelem letošního vrcholu hokejové sezony, ovšem na začátku roku mu roli hostitele odebrala Mezinárodní hokejová federace (IIHF). Bělorusko o akci přišlo vinou kritické politické situace v zemi – dlouhé měsíce probíhaly protesty proti znovuzvolenému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, přičemž tyto demonstrace byly tvrdě potlačovány. Nerespektování lidských práv pobouřilo i hlavního a dlouholetého partnera MS – automobilku Škoda. Ta vzkázala, že pokud se šampionát uskuteční v Bělorusku, nebude ho sponzorovat.
MS hokej 2024
To byl pro IIHF poslední impulz pro přesun celého turnaje jen a pouze do Lotyšska. Do státu v Pobaltí, ve kterém žijí necelé dva miliony lidí, do země, jež vyhlásila nezávislost na Sovětském svazu 21. srpna 1991. Rozlohou je Lotyšsko v porovnání se svými pobaltskými sourozenci – Litvou a Estonskem – uprostřed, to platí i v rámci počtu obyvatel a cen.
Pokud ale jde o kulturní vyžití a konkrétně město Riga, ta je považována za hlavní centrum celé oblasti u Baltského moře. Na své si v lotyšské metropoli přijdou i milovníci architektury – historické centrum včetně secesních hanzovních domů je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Kabiny na stadionu bez zdí a stropu
Ale z architektonického pole na to sportovní, které je v kontextu hokejového mistrovství samozřejmě nejdůležitější. Šampionát hostí dva stadiony – Olympijské sportovní centrum (skupina A s Českou republikou) a Arena Riga (skupina B). Tyto dvě haly, které se nachází v těsném sousedství, se rovněž podělily o florbalové MS v roce 2016.
Oba prostory jsou multifunkční, využívaná je ale především Arena Riga. Kromě toho, že hostila například koncerty skupin Depeche Mode, Linkin Park, Pet Shop Boys, Rammstein nebo zpěváka Lennyho Kravitze, v ní sídlí hokejový klub Dinamo Riga působící v KHL. Její kapacita je 14 500 diváků. To Olympijské sportovní centrum přezdívané Elektrum mělo pojmout pro účely šampionátu 6 000 fanoušků.
Ovšem informace o kapacitě jsou prakticky zbytečné, neboť mistrovství světa by se mělo oproti původním předpokladům odehrát vinou koronaviru za zavřenými dveřmi, a to včetně play-off. Celkem netradiční je podoba „kabin“ všech reprezentací uvnitř stadionu Elektrum. Šatny postrádají klasické zdi a strop, jsou pouze ohraničené mobilními deskami, ale minimálně hráči českého týmu si na podmínky nestěžují. Podobně řešené byly kabiny i na mistrovství světa v roce 2018 v Dánsku, tentokrát ale mají hokejisté více prostoru.
Hey, hey 🤩🥳! We are continuing mascot Spiky video series. In this episode our 2021 IIHF WM mascot helps with ice...
Posted by 2021 IIHF Ice Hockey World Championship on Monday, May 17, 2021
Maskot Spiky
Zajímavé bude sledovat, jak se popasuje s prázdnými tribunami maskot šampionátu – ježek Spiky.
Strůjce zábavy na stadionu vzešel z více než 100 návrhů a byl vybrán už v době, kdy ještě mělo mistrovství světa spolupořádat Bělorusko. Proč byl do pozice maskota pasován zrovna ježek? „Je jedním z nejběžnějších zvířat na světě, je považován za velmi chytrého a pohotového. Každý mu může závidět rychlost reakcí. A i když to není velké zvíře, vždy bojuje až do konce a používá nejen ostny, ale také své ostré zuby. To je to, čím jsou proslulé hokejové týmy Běloruska a Lotyšska. Mají sílu a odhodlání bojovat o vítězství až do závěrečného hvizdu,“ uvedla IIHF loni. Spiky pak v angličtině znamená ostnatý.
Vídní 1996 začala nová éra českého hokeje, říká Lener. Na co vzpomíná nejraději?
Vídeň, 5. května 1996. Česká hokejová reprezentace vítězí na mistrovství světa. Na den přesně před pětadvaceti lety začíná zlaté období, které vyšperkuje dalších pět titulů mistrů světa a také olympijské vítězství v Naganu 1998.
Soupisky jednotlivých týmů jsme vám představili dříve. Ještě dlužíme nominaci všech rozhodčích, kteří budou mít šampionát na povel. A z českého pohledu je seznam sudích poměrně dost interesantní.
Celkem se na MS představí 18 hlavních a 18 čárových rozhodčích ze 14 států. Nejvíce zástupců má právě Česká republika – celkem pět. Na listu IIHF figuruje trio hlavních – Antonín Jeřábek, Robin Šír a Martin Fraňo, na čarách budou naši zemi „reprezentovat“ Jiří Ondráček a Daniel Hynek.
„Všech nominací si velmi vážíme, protože potvrzují dlouhodobě vysokou úroveň a kredit našich rozhodčích,“ vzkázal Vladimír Šindler, předseda komise rozhodčích českého hokejového svazu.
Nejzkušenějším českým vyslancem je Jeřábek, kterého čeká už osmý světový šampionát.
Hlavní rozhodčí
- Antonín Jeřábek, Robin Šír, Martin Fraňo (všichni Česko), Oliver Gouin (Kanada), Roman Gofman, Jevgenij Romasko (oba Rusko), Mikael Nord, Tobias Björk (oba Švédsko), Lassi Heikkinen, Kristian Vikman (oba Finsko), Andrew Bruggeman (USA), Andre Schrader (Německo), Michael Tscherrig (Švýcarsko), Maxim Sidorenko (Bělorusko), Mads Fransen (Dánsko), Andris Ansons (Lotyšsko), Peter Staňo (Slovensko), Christoph Sternat (Rakousko).
Čároví rozhodčí
- Jiří Ondráček, Daniel Hynek (oba Česko), Lauri Nikulainen, Hannu Sormunen (oba Finsko), Nikita Šalagin, Gleb Lazarev (oba Rusko), Ludwig Lundgren, Emil Yletyinen (oba Švédsko), Dustin McCrank (Kanada), Brian Oliver (USA), Dmitrij Goljak (Bělorusko), Andreas Weise Kroyer (Dánsko), Elias Seewald (Rakousko), Nicolas Constantineau (Francie), Jonas Merten (Německo), Šimon Synek (Slovensko), Davis Zunde (Lotyšsko), David Obwegeser (Švýcarsko).