Na ceny energií dohlédne obchodní inspekce. Statisíce domácností je už mají zastropované

Aktuální cenu energií pro svou domácnost si může zákazník zjistit v ceníku na webu svého dodavatele.

ČOI dohlédne na dodavatele energií

Na dodavatele energií bude dohlížet Česká obchodní inspekce (ČOI). Má kontrolovat, zda nezneužívají situaci a záměrně nevyhánějí ceny vzhůru. Největší dodavatelé začali už v úterý nabízet zákazníkům zastropované ceny elektřiny a plynu – v listopadových zálohách by je už měly platit statisíce domácností.

Šest korun s DPH za kilowatt elektřiny, tři za plyn. Část domácností už v zálohách platí zastropované ceny i přesto, že vládní stropy platí až od ledna. „U nás se to týká několika set tisíc zákazníků. Je nelogické, abychom říkali zákazníkům: ‚Podívejte, teď budete platit po zbytek roku vyšší zálohy,‘ a potom jim v lednu znovu posílat další rozpis záloh, kde by byly nižší,“ sdělil .

„Nabízíme novým zákazníkům rovnou ceny na úrovni zastropovaných, a to už od 1. listopadu. Aktuálně evidujeme poměrně zajímavý zájem na úrovni tisíce zákazníků, kteří mají fixaci pod cenou stropu, jim samozřejmě cenu podržíme,“ sdělil ředitel marketingu MND Jan Sýkora.

Češi se obávají

Zastropované ceny zákazníkům nově do záloh počítají i třeba innogy nebo E.ON. I přes ujišťování se ale někteří Češi obávají, aby dodavatelé nezvyšovali ceny, i když mají nižší náklady. Vláda věří, že to tak nebude, i tak ale pověřila ČOI, aby na ně dohlédla.

„Věřte, že tam, kde by došlo k nějakému nekorektnímu, nekalému jednání, budeme postupovat v souladu se zákonem. Naše reakce bude určitě rychlá a nepříjemná. Zároveň ve spolupráci s ministerstvem financí se zaměříme na to, abychom nevypláceli vyšší kompenzace, než bude nutné,“ slíbil ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN).

Aktuální cenu energií pro svou domácnost si může zákazník zjistit v ceníku na webu svého dodavatele. „Je to volný trh a záleží na dodavateli, jak cenu nastaví. Pokud mění cenu produktu, ať už elektřiny, nebo plynu, musí nás o tom informovat třicet dnů dopředu,“ sdělil mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort.

Pokud zákazník se změnou nesouhlasí, může od smlouvy odstoupit – nejpozději deset dní před začátkem její platnosti. Kolik přesně za energie platí, se přitom většina českých domácností dozví až při vyúčtování. A pokud se jim něco nezdá, mohou uplatnit reklamaci.

Ta se ale týká chyb ve vyúčtování, ne stížností na cenu samotnou. Odborníci tak doporučují pečlivě sledovat změny ceníků, případně šetřit na spotřebě. Někteří dodavatelé teď chtějí zákazníky v tomto ohledu motivovat. Třeba Pražská energetika bude dávat za úspory až tři tisíce korun.

Tagy:
ČEZ elektřina energie Česká obchodní inspekce Starostové a nezávislí Pražská energetika Jozef Síkela Ministerstvo financí České republiky Jan Sýkora MND