Oběti války, o kterých se nemluví. Ruské ponorky můžou za smrt tisíců delfínů

Ilustrační foto

Válka na Ukrajině (25.7.2022 8:00)

Ukrajinští biologové na základě nejnovějších pozorování bijí na poplach. Ruská agrese nemá mít za následek jen devastaci ukrajinského území a tisíce mrtvých civilistů, v poslední době tamní odborníci zaznamenávají také velký nárůst počtu uhynulých delfínů v Černém moři.

Ekolog z ukrajinského národního parku Tuzly Ivan Rusev odhaduje, že od března do konce července uhynulo v Černém moři nejméně pět tisíc delfínů. Podle Ruseva je toto číslo třikrát vyšší v porovnání s předválečnými údaji.

Delfíni, podobně jako netopýři, používají k orientaci sonar, pomocí něhož hledají potravu a orientují se v prostoru. Vysílají vysokofrekvenční zvuky a sledují jejich odraz od předmětů, které mají před sebou. Neustálý podmořský hluk způsobený ponorkami a výbuchy námořních min však delfínům způsobují akustické trauma, které ochromuje jejich echolokační schopnosti.

V důsledku toho delfíni hynou ve větším počtu, protože mají problémy s hledáním potravy. Zároveň jsou kvůli oslabenému imunitnímu systému náchylnější k virům a parazitům.

Ekologové z Bulharska, Rumunska a Turecka hlásí mimořádný nárůst počtu uhynulých delfínů vyplavených na břeh. Jen v bulharském Burgasu bylo od začátku roku nalezeno asi 60 mrtvých delfínů. Podle Ruseva ale počet vyplavených zvířat na břeh představuje zpravidla jen 5 % z celkového počtu. Uhynulé delfíny, kteří se nenajdou na plážích, sežerou ptáci, korýši a další predátoři.

Turecká nadace pro mořský výzkum TUDAV oznámila, že od května bylo v západní části Černého moře nalezeno nejméně 80 uhynulých delfínů. Její experti si ovšem existencí příčinné souvislosti mezi vymíráním těchto mořských savců a ruskou agresí nejsou jisti. Jejich hlavním argumentem je vzdálenost Turecka od Ukrajiny, která po moři přesahuje 600 kilometrů.

Rusev se však domnívá, že přesvědčivé důkazy o souvislosti existují. Obdržel laboratorní testy, které jeho kolegové provedli v Rumunsku, a které ukázaly, že z deseti zkoumaných delfínů polovina uhynula v důsledku infekce nebo parazitů. „Delfín je velmi mohutný tvor a jen zřídkakdy ho postihují podobné nemoci. Jedná se určitě o akustické trauma,“ říká Rusev pro web The Kyiv Independent.

Nezvané hosty zde čeká jen smrt. Ukrajinská jednotka zdecimovala obávané vagnerovce

Ozbrojené síly Ukrajiny slaví další úspěch. Podařilo se jim zcela zlikvidovat skupinu obávaných ruských žoldnéřů známých jako vagnerovci. Na sociálních sítích o tom informovala 58. pěší jednotka pojmenovaná po hejtmanovi Ivanu Vyhovském. Vagnerovci jsou ruská paramilitární organizace, označovaná také jako soukromá armáda, která se v minulosti zúčastnila například občanských válek v Sýrii a Libyi.

Neustálé výbuchy v Černém moři u delfínů také vyvolávají potřebu rychle vyplout na hladinu, což způsobuje vzduchovou embolii. To má podobné následky jako dekompresní nemoc u člověka. Ta může nastat v případě, kdy se potápěč bez potřebných přestávek vynoří z velké hloubky. „Pokud delfín ze strachu vyplave na hladinu příliš rychle, mohou se objevit krevní sraženiny a zvíře uhyne,“ tvrdí Rusev.

Populace delfínů v Černém moři bez ohledu na válku v posledních sto letech rychle klesá. Podle ukrajinského Ministerstva pro ochranu životního prostředí a přírodních zdrojů se počet delfínů za poslední století snížil více než dvacetkrát. Z šesti milionů na dnešních 253 000.

Před začátkem války bylo jednou z podmínek vstupu Ukrajiny do Evropské Unie zvýšení podílu chráněných přírodních oblastí z tehdejších 6 % jejího území na 15 % do roku 2025. Pro dosažení tohoto cíle se toho však moc neudělalo.

Pokud budou delfíni, kteří působí také jako hygienici moře tím, že požírají nemocné ryby, nadále mizet, život v moři se bude zhoršovat. „Mnoho jedinečných druhů ryb, které dnes máme, zmizí. Přijdeme o celý ekosystém,“ uzavírá pesimistickou prognózou Rusev.

Tagy: