Počet úvěrů se v předvánočním čase každoročně zvyšuje o třicet procent oproti běžným měsícům v roce. Na vánoční dárky si podle průzkumu společnosti Fair Credit půjčí 8,5 procenta Čechů, to je skoro devět lidí ze sta. Nejčastěji se jedná o muže mladší generace s nižším vzděláním. Lidé přitom riskují povánoční úvěrovou kocovinu.
Radost z darování může být pro někoho natolik silná, že je ochoten se kvůli ní zavázat ke splácení půjčky ve výši až několika desítek tisíc po dobu mnoha následujících měsíců. Pocit štěstí ovšem často vyprchá, sotva dohoří prskavky na vánočním stromečku, zatímco závazek kvůli němu vzniklý s lidmi zůstává po zbytek následujícího roku. V závislosti na tom, jak velký obnos a na jak dlouhou dobu jsme si půjčili.
Podle jednatele společnosti Fair Credit Tomáše Konvičky se zájem o úvěry několik týdnů před Vánoci každoročně zvyšuje asi o třicet procent nad úroveň běžného období. Letošní rok ale bude v tomto ohledu nejspíše nadstandardní, protože kamenné obchody byly až do začátku prosince zavřené. „Hlavním akcelerátorem poptávky po úvěrech tak letos bude nejen předvánoční období jako takové, ale i poměrně velký deficit v podobě odložené spotřeby v říjnu a listopadu,“ uvedl k průzkumu, který společnost Fair Credit provedla.
Zkušenosti z minulých let ukazují, že Češi mají před svátky největší zájem o půjčky do pěti tisíc korun. Najdou se však i tací, kteří se neváhají zadlužit úvěrem v objemu až 50 tisíc korun. Lidé zkrátka v některých případech zcela podlehnou vidině rozzářených očí svých blízkých nad rozbalením dárku, po kterém třeba už řadu let touží. Ať už jsou důvody půjčování si na vánoční překvapení jakékoli, měli bychom myslet na zadní kolečka a snažit se dodržovat určité zásady.
Když to bez půjčky nejde
Předpokládejme zároveň, že základní zásadu vánoční dárky na úvěr nepořizovat se vám respektovat nepodařilo. Pokud si tedy půjčíte, mělo by zakoupené zboží sloužit déle, než budete splácet. Jestliže doba umořování dluhu trvá více než dvanáct měsíců, jak budete schopni financovat dárky pod stromeček příští rok? Zadlužit se kvůli hračkám pro děti nebo módní elektronice je tak téměř čiré šílenství. Lidé tak naštěstí nejčastěji činí, aby mohli zakoupit domácí spotřebiče či jiné vybavení domácností, u něhož je životnost zpravidla delší, než trvá umoření vzniklého závazku.
Jestliže si peníze půjčíte, pravděpodobně se setkáte se spotřebitelským úvěrem. Ten navíc zřejmě uzavřete přímo u obchodníka, od něhož vytoužené zboží koupíte. Ale pozor, obchodník je zpravidla pouhým zprostředkovatelem, úvěrovou smlouvu totiž uzavíráte s poskytovatelem půjčky, tedy bankou či některou z nebankovních institucí. Příkladem takového úvěru může být nákup mobilního telefonu na splátky.
Pokud jste jej zakoupili v internetovém obchodě a následně jste si to rozmysleli, můžete do 14 dnů od smlouvy odstoupit, telefon vrátit obchodníkovi a úvěr automaticky zanikne. „Musíte to ovšem dát vědět i věřiteli,“ upozorňuje spotřebitelský magazín dTest. V případě koupení zboží v kamenném obchodě od kupní smlouvy odstoupit nelze, úvěr však můžete vždy předčasně splatit, respektive od něho do 14 dnů odstoupit bez udání důvodu. Věřitele o tom ale musíte písemně zpravit, peníze vrátit a zaplatit úrok pouze za dobu, kdy jste obnos měli skutečně u sebe.
Nástrahy odložené platby
Před podpisem úvěrové smlouvy je nutné ve vlastním zájmu vždy pečlivě prostudovat všechny parametry půjčky. Je už notoricky známé, že k posouzení výhodnosti takové nabídky zdaleka nestačí znát pouze výši úrokové sazby. Ta udává jenom odměnu věřitele za půjčení peněz, s úvěrem ale bývají spojené i další poplatky.
Důležitý je proto údaj vyjádřený zkratkou RPSN (roční procentní sazba nákladů), který vyjadřuje skutečnou průměrnou cenu, za kterou vám je úvěr poskytnut. Na internetu jsou dostupné nejrůznější úvěrové kalkulačky, které vám po zadání parametrů zvažované půjčky spočítají, kolik doopravdy zaplatíte navíc oproti jistině (poskytnutému obnosu peněz).
„Ne všichni si uvědomují, že spotřebitelské úvěry se skrývají i v jiných produktech, mezi které patří kreditní karta, kontokorent či mikropůjčka neboli úvěr do výplaty,“ upozorňuje dTest. Za určitou formu úvěru lze považovat také odloženou platbu, přestože se její poskytovatelé označení jako úvěr brání. V současnosti je však poměrně široce využívána při nákupu zboží v e-shopech. Některé společnosti ji označují jako alternativu dobírky, v jejímž rámci máte možnost koupit zboží a zaplatit až později, zpravidla do dvou týdnů. „Pokud však o ni požádáte, společnost, která odloženou platbu poskytuje, si prověří vaši bonitu. Pozor si dejte na dodatečné poplatky, pokud byste zboží nezaplatili včas,“ uzavírá dTest.