Námluvy na levici: Ve hře je společná kandidátka. SOCDEM však nechce hrát KSČM druhé housle

Měsíc po zvolení do čela Sociální demokracie se nová předsedkyně Jana Maláčová věnuje ostré palbě do řad vlády a dotazy na možnou koalici s KSČM odmítá s tím, že konkrétní strategii spolupráce na levici představí v lednu. Podle informací CNN Prima NEWS si totiž dala za cíl zkusit do té doby zvednout preference své strany sama. O spolupráci SOCDEM s komunisty se nicméně uvnitř obou stran mluví a jako jedna z pravděpodobných možností se jeví společná kandidátka pod dohodnutým názvem.

Jana Maláčová si nyní buduje pozici hlasité kritičky vlády a je vidět v médiích i na sociálních sítích. Opakuje hesla, jako je „ožebračování lidí vládou Petra Fialy“. Zda se jí podaří zvednout preference strany, teprve ukážou průzkumy.

Dále čtěte: Černochová: Podprsenku kvůli Klausovi pálit nebudu. Exprezident se zase ztrapnil, míní Pekarová

Křeslo předsedkyně nicméně získala se silným prohlášením o spolupráci na levici včetně KSČM, potažmo jejího projektu Stačilo!. „Z pohledu SOCDEM je to jediná realistická možnost, jak se vrátit do Sněmovny. Po tom, jak dopadla v krajských a evropských volbách, se samostatná kandidatura nezdá příliš realistická,“ řekl k tomu pro CNN Prima NEWS politolog z Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček. Několik známých jmen nicméně kvůli možnosti aliance s komunisty stranu opustilo, třeba exministři Tomáš Petříček nebo Petra Buzková.

KSČM na koni

Podle informací CNN Prima NEWS je spolupráce na levici živou variantou, nicméně se Maláčová pokouší o zvednutí preferencí SOCDEM nejdříve vlastními silami.

PŘEHLEDNĚ: Důchodová reforma schválena. Kdy půjdete do penze a jaká bude její výše?

Vládní důchodová reforma prošla v pátek ve Sněmovně finálním třetím čtením. Mimo jiné mění od roku 2026 výši důchodů, zastropovává věk odchodu do penze na 67 letech, zavádí možnost stejného důchodu manželů nebo zdůrazňuje ocenění za péči o děti či rodiče. Co všechno reforma mění, jsme přehledně sepsali v souhrnném článku. Přijaté změny budou nabíhat postupně, a to především v letech 2025 až 2027.

„Myslím, že nějaká jednání probíhají, ale co vím, Jana chce mít čas to zkusit zvednout sama. Dala si čas tři čtyři měsíce,“ uvedl mimo záznam pro CNN Prima NEWS jeden z dobře informovaných členů Sociální demokracie s tím, že pokud dojde na spolupráci, bude SOCDEM chtít rovnoprávné postavení a v případě, že prolomí dveře Parlamentu, nejspíš i samostatné kluby v Poslanecké sněmovně.

Potvrzuje to i druhý zdroj ze SOCDEM. „Upřímně si myslím, že to bude společná kandidátka. Nemůžeme jít do koalice, to bychom museli získat nikoli pět, ale osm procent, abychom se dostali do Sněmovny. Budeme si muset založit jiný subjekt. Slyšel jsem ale slib, že nebudeme na kandidátce Stačilo! a KSČM. Mně z toho vychází, že se založí nový projekt,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Dále čtěte: Bílá košile a vyhrnuté rukávy. Marketéři mění Fialovu image, podle expertů dost možná marně

Rozložení míst mezi sociální demokraty a komunisty na případné společné kandidátce tak bude nejspíš jeden z hlavních sporných bodů. Komunisté za sebou totiž mají úspěch v evropských i krajských volbách. „KSČM potřebuje SOCDEM méně, než potřebuje SOCDEM KSČM,“ dodal politolog Kopeček.

Konečná: Jsem pro nějaké spojení

Šéfka KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná na dotaz CNN Prima NEWS uvedla, že s Janou Maláčovou ani s nikým dalším nejedná. Zároveň otevřeně říká, že o partnera pro sněmovní volby stojí. Vyjednávat ale začne – dá-li k tomu strana na vnitrostranickém jednání 16. listopadu souhlas – nejen se SOCDEM. „Jsem proto, aby k nějakému spojení došlo. Nepředjímám ale, jak rozhodnou spolustraníci, zda a s kým se dohodneme,“ řekla Konečná.

ODS si rozdá posty v rodině, rýpla si Maláčová do zetě Fialy. Sepsuli ji Skopeček i Topolánek

Ostrou reakci vyvolal příspěvek na sociálních sítích šéfky SOCDEM Jany Maláčové, v němž obvinila Michala Chládka, předsedu Mladé ODS, že díky rodinným vazbám na svého tchána, premiéra Petra Fialu (ODS), získal pracovní pozici s velkým platem. Maláčová ho mimo jiné nazvala „korunním princem ODS“. „Ztrácíte poslední zbytky soudnosti,“ odpověděl jí místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Ozval se i expremiér Mirek Topolánek (ODS).

Krajské volby totiž ukázaly, že samostatná kandidatura KSČM nemusí hranici pěti procent překročit, příkladem je Karlovarský kraj. Ve zbytku regionů kandidovali komunisté v koalici Stačilo! a krajská zastupitelská křesla získali s jedinou výjimkou ve všech krajích.

Konečná zároveň preferuje, aby se případná dohodnutá aliance vyhnula nutnosti překonávat hranici osmi procent, nutných pro vstup dvojkoalice do Sněmovny. „Nejhorší varianta je vzbudit se druhý den po volbách se 7,9 procenty. To prostě nechcete,“ řekla. Proto se i z pohledu Konečné jeví jako rozumnější společná kandidátka.

Variantu kandidatury členů SOCDEM na kandidátce KSČM vyloučila už na sjezdu sama Maláčová a opačná možnost, tedy komunisté na kandidátce SOCDEM, není vzhledem k rozložení sil pravděpodobná.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Za mým odvoláním byly i vnitřní tlaky, říká Ivan Bartoš

Maláčová chce na svou stranu i odboráře

Zároveň se ale zdaleka nemusí jednat pouze o spolupráci sociálních demokratů a komunistů. Maláčová už několikrát zmínila, že by do široké levicové koalice ráda vtáhla i odbory. Ty mají tradičně k Sociální demokracii velmi blízko. A jak bylo řečeno, Konečná rovněž zdůrazňuje, že KSČM nemusí vyjednávat jen se SOCDEM.

Pro největší odborovou centrálu v Česku ČMKOS v posledních letech Maláčová pracovala jako expertka a předseda Josef Středula se netají, že ji v čele strany vidí rád. Pro CNN Prima NEWS Středula uvedl, že by si návrat SOCDEM do Sněmovny přál, on sám ale nikam kandidovat nebude a odbory podle něj zůstanou nadstranické.

„Pokud se SOCDEM vrátí k základu obhajovat zájmy zaměstnanců a jejich rodin, může to znamenat příjemný refresh. Není žádným tajemstvím, že řada členů kandidovala v minulosti na kandidátkách SOCDEM, tak to je jedna z možností,“ řekl CNN Prima NEWS.

Co bude se značkou Stačilo!

Při úvahách o možnostech, které SOCDEM a komunisté mají, zůstává otazník nad tím, zda bude KSČM ochotná opustit úspěšný projekt Stačilo!. Ten v sobě zahrnuje kromě KSČM Českou stranu národně sociální (ČSNS), ale i Českou suverenitu sociální demokracie, která po změně názvu sociálních demokratů na SOCDEM využívá zkratku ČSSD. V některých regionech v podzimních volbách Stačilo! kandidovalo i s dalšími uskupeními.

Na Jižní Moravě například s uskupením DOMOV, jenž mělo v programu pro pražské komunální volby pro oblast zahraniční politiky mj. „ukončení všech kolaborantských a vazalských vazeb na zahraniční diktát a nacistické a militantní režimy“. Proti dohodě se Stačilo! by se tak pravděpodobně zvedlo uvnitř sociální demokracie daleko více hlasů než proti alianci se samotnou KSČM.

„S rétorikou a s lidmi, s jakými kandidovala KSČM a Stačilo! do Evropského parlamentu, si spolupráci neumím představit. Ale záleží, co se vyjedná,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda mládežnické organizace SOCDEM Lukáš Ulrych, jenž byl součástí minulého vedení strany.

Sama Konečná na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude o předvolebním spojenectví vyjednávat za KSČM, nebo za Stačilo!, odpověděla, že za KSČM.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Možní nástupci Bartoše? Hřib chce Piráty vycentrovat, Šípová více žen na kandidátkách

Tagy:
Jana Maláčová KSČM volby koalice Kateřina Konečná Lubomír Kopeček Lukáš Ulrych Poslanecká sněmovna ČR SOCDEM Stačilo!