Vyšetřování výbuchu plynovodu Nordstream
Výbuchy na plynovodech Nord Stream ze září 2022 byly výsledkem skromné ukrajinské tajné operace. S odvoláním na řadu ukrajinských a západních představitelů to napsal list The Wall Street Journal (WSJ), podle kterého měla sabotážní počin na svědomí šestičlenná posádka malé jachty. Plán původně schválil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; později se operaci snažil zastavit, ale neúspěšně, tvrdí WSJ. List se v obsáhlém materiálu odkazuje mimo jiné na čtyři vysoce postavené ukrajinské činitele z oblasti obrany a bezpečnosti, kteří se buď operace přímo zúčastnili nebo o ní věděli. Všichni uvedli, že plynovody byly legitimními cíli v rámci konfliktu, který Rusko v únoru 2022 rozpoutalo na Ukrajině.
Jejich výpověď částečně potvrdilo téměř dvouleté vyšetřování německé policie, která shromáždila řadu důkazů včetně e-mailů, mobilních a satelitních telefonů, otisků prstů a vzorků DNA. Berlín podle středečních zpráv médií zjistil, že se na sabotáži nejspíš podíleli Ukrajinci z potápěčské školy Scuba Family žijící v Polsku.
ČTĚTE TAKÉ: Láhev vodky za 850 rublů. Rusko během války rapidně zdražuje alkohol, mohou za to i sankce
Němečtí vyšetřovatelé s tajnou operací přímo nespojili Zelenského. Podle německého tisku o ní ale věděl tehdejší velitel ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Generál, který je nyní ukrajinským velvyslancem v Londýně, WSJ sdělil, že o ničem neví. Jakékoliv zprávy o svém zapojení označil za „pouhou provokaci“ a dodal, že ukrajinské ozbrojené síly nejsou oprávněny provádět zahraniční mise.
Nápad na zničení Nord Streamu podle WSJ vznikl v květnu 2022 při zapíjení úspěchů ukrajinské armády po prvotním odražení ruské invaze na severu Ukrajiny. „Radikální krok“ navrhl „pod vlivem alkoholu a vlasteneckého zápalu“ jeden z hrstky oslavujících ukrajinských vojenských představitelů a podnikatelů, píše list. Podnikatelé přislíbili, že budou projekt financovat.
Operace podle zdrojů WSJ, kteří se na ní přímo podíleli, stála přibližně 300 tisíc dolarů (asi 6,9 milionu korun). Zahrnovala pronájem 15metrové jachty jménem Andromeda a šestičlennou posádku včetně vyškolených civilních potápěčů a vojáků, která se tvářila jako skupina přátel na výletě.
„Vždycky mě rozesměje, když si v médiích přečtu spekulace o nějaké obrovské operaci zahrnující ponorky, drony a satelity,“ uvedl jeden z představitelů seznámený s akcí. „Celé to vzešlo z noci plné alkoholu a železného odhodlání několika lidí, kteří měli odvahu pro svou zemi riskovat život,“ řekl.
O přípravách neexistují důkazy
Zdroje WSJ uvádějí, že plán původně rychle schválil i Zelenskyj. Veškerá domluva byla ústní, aby nezůstala papírová stopa. V červnu se však o záměru dozvěděla nizozemská vojenská rozvědka MIVD a podle několika osob obeznámených s případem pak Amsterdam varoval americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Podle amerických a německých představitelů američtí úředníci neprodleně informovali Německo.
CIA rovněž vyzvala Zelenského úřad, aby operaci zastavil, uvedli američtí představitelé. Ukrajinský prezident podle ukrajinských i západních zdrojů následně Zalužnému nařídil ukončení akce. Generál nicméně příkaz ignoroval a jeho tým původní plán upravil.
Ukrajinští představitelé, kteří se na sabotáži podíleli nebo jsou s ní obeznámeni, se domnívají, že bude v podstatě nemožné postavit některého z velících představitelů před soud. O přípravách totiž kromě rozhovorů mezi nejvýše postavenými činiteli neexistují žádné důkazy.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Rusové jsou invazí do Kurské oblasti zaskočeni, říká Baar. Putinovi kromě vydírání nic nezbývá