reklama

Narvané sjezdovky: Stávají se nehody, ničí se náš majetek, stěžují si provozovatelé

I přes zákaz shlukování a uzavřené skiareály vyráží do hor hodně lidí. Většina pak tráví víkendy převážně sáňkováním a bobováním. Provozovatelé skiareálů si však stěžují, že sáňkují převážně na sjezdovkách určených pouze pro lyžaře, v důsledku čehož se stává stále více nehod. Nekontrolovaný provoz na narvaných sjezdovkách navíc ničí jejich majetek.

reklama

Plné sjezdovky hlásí provozovatel skiareálu Šerlišský mlýn v Orlických horách Tomáš Klínský. „Na sjezdovkách máme úplně nabito. Lidé sem jezdí převážně bobovat a sáňkovat,“ vysvětluje. Narvané sjezdovky hlásí také skiareál Kopřivná na Bruntálsku. „V neděli jsme měli parkoviště v oblasti Malé Morávky úplně plné,“ potvrzuje spolumajitel skiareálu Kopřivná Karel Ležatka.

K tématu

Většina lidí sáňkuje a bobuje na místech, které jsou za běžného provozu určena pro lyžaře. Stává se tak, že jízdu nezvládnou a skončí to nehodou. Ve skiareálu Kopřivná v Jeseníkách tak dokonce v neděli zemřela žena na bobech. Jela příliš rychle, posledních několik set metrů navíc pozadu. „Neviděla za sebe a narazila do sání stojících u bufetu. Byly to sáně na převoz materiálu a zásob na vrch svahu,“ popsal situaci záchranář horské služby Martin Chalupa.

Několik nehod, během kterých lidé narazli do technických zařízení, zaznamenali také ve skiareálu Šerlišský mlýn v Orlických horách. „Pro bezpečí lidí jsme na některá místa rozmístili sítě, problém je v tom, že je lidé zničili,“ tvrdí Klínský a dodává, že takové problémy dřív neměli.

„Za běžného provozu se na sjezdovkách denně pohybuje personál, který vše hlídá. Zatímco teď se tam lidé pohybují bezprizorně. Myslím, že situace je dále neudržitelná, ať už si to ve vládě konečně uvědomí,“ říká Klínský. Upozorňuje také, že normálně mají za denního provozu speciálně vyčleněná místa pro sáňkaře. „Jsou zabezpečená a nejedou tam lidé proti turniketům nebo strži,“ dodává.

K tématu

Nabízí se otázka, zda by nebylo lepší areály plně uzavřít. Podle majitelů to však není reálné. „Lidé se mohou na sjezdovku dostat seshora z Adolfova, uzavřít přístup zespod také nemůžeme. Oplotit sjezdovky je úplně nereálné,“ podotýká spolumajitel skiareálu Zadní Telnice v Krušných horách Ivan Soukup.

Nejlepší by bylo sjezdovky otevřít

Podle záchranáře Chalupy by bylo nejlepší, kdyby se sjezdovky otevřely. „Osobně si myslím, že kdyby se skiareály otevřely, tolik bobařů by na nich nebylo. Navíc by existovala možnost ukočírovat množství lidí, například dodržováním rozestupů,“ říká s tím, že nyní se lidé pohybují na svazích bez omezení.

„Policie k nám denně jezdí a kontroluje, zda jsme nespustili sjezdovku. To, že se na ní shlukují lidé a dochází k nehodám, ale nikoho nezajímá. Naštěstí se o zraněné stará horská služba,“ podotýká spolumajitel skiareálu Zadní Telnice Soukup.

Otevření skiareálů by podle něj bylo nejrozumnějším řešením. „Na sjezdovky by se vrátili zaměstnanci a vše by měli pod kontrolou, na svahy zase lyžaři. Lidé by pak opět sáňkovali jen ve vymezených a zabezpečených místech,“ vysvětluje Soukup. Navíc dodává, že měli vymyšlené opatření proti shlukování lidí. „Lyžaři se k sobě nepřiblíží, protože by si šlapali po lyžích, a u pokladen jsme chtěli udělat koridory,“ podotýká.

Poslední možnosti lyžování mohli lidé využít loni 26. prosince. Vláda 7. ledna rozhodla, že skiareály zůstanou i nadále zavřené, nezakázala však příjezd k nim, jako tomu je například v Německu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nehody

Zeman obvinil islámské radikály. Za pád vrtulníku s Češkou však může závada

Zeman obvinil islámské radikály. Za pád vrtulníku s Češkou však může závada

Tragická nehoda helikoptéry na Sinaji, při níž zahynulo sedm spojeneckých vojáků včetně Češky Michaely Tiché, je objasněna. Podle zprávy amerických vyšetřovatelů se vrtulník Black Hawk 12. listopadu 2020 zřítil kvůli špatně fungujícímu stabilizátoru. Jak vyplývá z dokumentu, který zveřejnil americký web ArmyTimes.com, helikoptéra UH-60 Black Hawk se zřítila při letu na ostrov Tiran, který leží mezi Sinají a Saúdskou Arábií. V podvěsu právě nesla měch na vodu.

EURO 2021

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to trenér! s Limberským i Bednářem: Má český tým proti Skotům šanci?

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to trenér! s Limberským i Bednářem: Má český tým proti Skotům šanci?

Čeští fotbalisté se připravují na důležitý zápas. Premiéru na Euru si zahrají v pondělí v 15:00 a nebudou mít snadného soupeře. Jako první se ve skupině D utkají se Skotskem, kterému na podzim v Lize národů dvakrát podlehli. Jak se manšaft na zápas připravuje a jak zásadní je pro něj vyhrát? Na to v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS odpoví bývalí reprezentanti Roman Bednář a David Limberský a atletka Nikola Bendová.

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí
S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce
Proti Skotům nám věřím, burcuje Šebrle před vstupem do Eura. Chce Hložka v základu
Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie
Česká senzace. Krejčíková stoupá na vrchol žebříčku, v deblu už je světovou jedničkou
Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Nejméně nakažených za poslední rok. V neděli přibylo 42 případů covidu
Pirátka Šípová: Zaráží mě, že má Kalousek čas na mé bláboly. Ať se mnou řeší exekuce
Další články
reklama
reklama