reklama

Narvané sjezdovky: Stávají se nehody, ničí se náš majetek, stěžují si provozovatelé

I přes zákaz shlukování a uzavřené skiareály vyráží do hor hodně lidí. Většina pak tráví víkendy převážně sáňkováním a bobováním. Provozovatelé skiareálů si však stěžují, že sáňkují převážně na sjezdovkách určených pouze pro lyžaře, v důsledku čehož se stává stále více nehod. Nekontrolovaný provoz na narvaných sjezdovkách navíc ničí jejich majetek.

reklama

Plné sjezdovky hlásí provozovatel skiareálu Šerlišský mlýn v Orlických horách Tomáš Klínský. „Na sjezdovkách máme úplně nabito. Lidé sem jezdí převážně bobovat a sáňkovat,“ vysvětluje. Narvané sjezdovky hlásí také skiareál Kopřivná na Bruntálsku. „V neděli jsme měli parkoviště v oblasti Malé Morávky úplně plné,“ potvrzuje spolumajitel skiareálu Kopřivná Karel Ležatka.

Většina lidí sáňkuje a bobuje na místech, které jsou za běžného provozu určena pro lyžaře. Stává se tak, že jízdu nezvládnou a skončí to nehodou. Ve skiareálu Kopřivná v Jeseníkách tak dokonce v neděli zemřela žena na bobech. Jela příliš rychle, posledních několik set metrů navíc pozadu. „Neviděla za sebe a narazila do sání stojících u bufetu. Byly to sáně na převoz materiálu a zásob na vrch svahu,“ popsal situaci záchranář horské služby Martin Chalupa.

Několik nehod, během kterých lidé narazli do technických zařízení, zaznamenali také ve skiareálu Šerlišský mlýn v Orlických horách. „Pro bezpečí lidí jsme na některá místa rozmístili sítě, problém je v tom, že je lidé zničili,“ tvrdí Klínský a dodává, že takové problémy dřív neměli.

„Za běžného provozu se na sjezdovkách denně pohybuje personál, který vše hlídá. Zatímco teď se tam lidé pohybují bezprizorně. Myslím, že situace je dále neudržitelná, ať už si to ve vládě konečně uvědomí,“ říká Klínský. Upozorňuje také, že normálně mají za denního provozu speciálně vyčleněná místa pro sáňkaře. „Jsou zabezpečená a nejedou tam lidé proti turniketům nebo strži,“ dodává.

Nabízí se otázka, zda by nebylo lepší areály plně uzavřít. Podle majitelů to však není reálné. „Lidé se mohou na sjezdovku dostat seshora z Adolfova, uzavřít přístup zespod také nemůžeme. Oplotit sjezdovky je úplně nereálné,“ podotýká spolumajitel skiareálu Zadní Telnice v Krušných horách Ivan Soukup.

Nejlepší by bylo sjezdovky otevřít

Podle záchranáře Chalupy by bylo nejlepší, kdyby se sjezdovky otevřely. „Osobně si myslím, že kdyby se skiareály otevřely, tolik bobařů by na nich nebylo. Navíc by existovala možnost ukočírovat množství lidí, například dodržováním rozestupů,“ říká s tím, že nyní se lidé pohybují na svazích bez omezení.

„Policie k nám denně jezdí a kontroluje, zda jsme nespustili sjezdovku. To, že se na ní shlukují lidé a dochází k nehodám, ale nikoho nezajímá. Naštěstí se o zraněné stará horská služba,“ podotýká spolumajitel skiareálu Zadní Telnice Soukup.

Otevření skiareálů by podle něj bylo nejrozumnějším řešením. „Na sjezdovky by se vrátili zaměstnanci a vše by měli pod kontrolou, na svahy zase lyžaři. Lidé by pak opět sáňkovali jen ve vymezených a zabezpečených místech,“ vysvětluje Soukup. Navíc dodává, že měli vymyšlené opatření proti shlukování lidí. „Lyžaři se k sobě nepřiblíží, protože by si šlapali po lyžích, a u pokladen jsme chtěli udělat koridory,“ podotýká.

Poslední možnosti lyžování mohli lidé využít loni 26. prosince. Vláda 7. ledna rozhodla, že skiareály zůstanou i nadále zavřené, nezakázala však příjezd k nim, jako tomu je například v Německu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra
Sledujte v TV

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Havlíček: Vláda pomůže rodinám s výdaji za elektřinu. Šeky začne vyplácet už v listopadu

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl v neděli v pořadu ČT ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama