Odborník k požárům
Řecko sužují nejrozsáhlejší požáry posledních desítek let. S plameny pomáhá i česká 30členná posádka, která jako první ze zahraničích posil dorazila na poloostrov Peloponés. „Zpočátku to bylo velmi dramatické, nyní se situace trochu uklidnila. Na místo jsme ale připraveni poslat další jednotky,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS generální ředitel hasičského záchranného sboru (HZS) Vladimír Vlček.
I přes pomoc hasičů z více než dvaceti států světa požáry již několik dní sužují ostrov Euboia a poloostrov Peloponés. „Byli jsme první zahraniční jednotka, která právě tam zasahovala. První dny byly více dramatické, než tomu je nyní,“ uvedl Vlček. Posádka se dostala hned do několika kritických situací.
Na odpočinek není čas. Oheň se rychle šíří, tvrdí velitel českých hasičů v Řecku
„Omlouvám se, nad námi právě operuje vzdušná podpora,“ reaguje po výpadku spojení velitel českých hasičů Richard Franc. V Řecku jeho jednotka pomáhá v boji s ničivými požáry. Na spálenou zemi jsou zvyklí, ale tamní podmínky jsou jiné. Extrémní. Vysoké teploty i nevyzpytatelný vítr komplikují hasičům práci. Na odpočinek není čas, protože oheň se stále rychle šíří.
„Měli jsme to štěstí nebo smůlu, že jsme byli tak rychlí a byli tam sami. Řecké kopce jsou zpravidla nezpevněné, vede tam jen jedna komunikace, na níž se nevejdou dvě vozidla. Došlo tak k tomu, že jednotka zůstala odříznutá,“ vyprávěl Vlček. Hasiči se následně museli vlastními silami probít zpět dolů do vesnice.
Podmínky jsou složité
„Situace na místě není jednoduchá. Hasební práce začínají za rozbřesku a končí se setměním. Podmínky jsou komplikované. Je to otázka vysokých teplot, prachu, spodin a větru. To vše znamená pro hasiče nebezpečí,“ vysvětlil. Čeští záchranáři často pracují jen v triku. „Vysoké teploty mohou organismus přehřát a může dojít ke kolapsu,“ vysvětlil Vlček.
Na mezinárodní operace se hasiči v Česku intenzivně připravují. „Operace mohou probíhat nejen v zahraničí, ale i u nás. Z hlediska logistiky a koordinace jsme na ně připraveni. Pro mnoho našich hasičů se však jedná o první mezinárodní misi,“ sdělil Vlček. Tým je složen z největších hasičských sborů: Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského.
PŘEHLEDNĚ: Ohnivá osa Sibiř–Řecko–Kalifornie. Kde všude ve světě zuří požáry?
Dopady klimatické změny, sucho a řádění ohnivého živlu letos pociťují po celém světě. O letních prázdninách se rozhořely požáry v desítkách zemí. Někde viní globální oteplování, jinde žháře či nedostatečnou hasičskou podporu. Kde všude je svět v ohni?
„Z nich jsme poskládali celou jednotku. Je to pro ně nová zkušenost, ale je neocenitelná. V našich podmínkách se k požáru takového rozsahu dostaneme jen málokdy,“ dodal.
K evakuci nedošlo
V médiích kolovala informace, že měl být tábor českých hasičů evakuován. Vlček to však vyvrátil. „Řekové vzhledem k postupující frontě požáru evakuovali okolní vesnice. My jsme však byli přesvědčeni, že je náš tábor dobře zřízen – na planině. V noci máme hlídky, které hlídají frontu požáru i dané podmínky,“ pokračoval.
Hasiči však byli připraveni tábor velmi rychle opustit. „A to i v denní době, kdy jednotky zasahují,“ doplnil. Nyní se v Česku plánuje takzvaná rotace týmů. „Předpokládali jsme, že pokud bude třeba, tak buď v neděli, nebo v pondělí ráno do Řecka vyrazí nová jednotka. S panem Hamáčkem (ministrem vnitra – pozn. red.) jsme se i dohodli na posílení,“ sdělil generální ředitel.
Podle posledních informací, které HZS má, se ale Řekové chystají mezinárodní spolupráci ukončit. „A to k neděli. Výjimkou jsou některé záležitosti jako letecké hašení. Zatím jsme v procesu předběžné přípravy, ale dali jsme si za cíl, že buď potvrdíme, nebo odvoláme přípravy zítra ráno,“ dodal Vlček.
Hasiči z 22 států pomáhají v Řecku zkrotit masivní požáry. Zdroj: AP