Adrenalinová přistání. Na kterých místech letadla těsně míjí hlavy turistů?

Mezinárodní letiště princezny Juliany na ostrově Svatý Martin

Airbus letící těsně nad hlavami vyděsil turisty na řeckém ostrově

Někoho záběry nadchly, další zase vyděsily k smrti. Video z mimořádně riskantního přistání letadla na řeckém ostrově Skiathos se stalo senzací na sociálních sítích. Pilot letěl se svým Airbusem tak nízko nad hlavami lidí, že jednoho z přihlížejících zvědavců shodil na zem. Letiště na Skiathosu ovšem není jediné, kde se můžete dostat nebezpečně blízko dosedajícím letadlům.

Kvůli vysoké teplotě vzduchu a krátké ranveji, která se nachází jen pár metrů od tyrkysových vod Egejského moře, začalo letadlo společnosti Wizz Air klesat k zemi co nejdříve, aby pilot stihl přistát. Podle svědků tak tak překonal obvodový plot.

Několik místních uvedlo, že šlo o nejnižší přistání letadla za celou existenci letiště Alexandros Papadiamantis na Skiathosu, které samo o sobě patří k oblíbeným turistickým lákadlům. Přistávací dráha je pro mnohé piloty velkým oříškem. Na délku měří jen 1,6 kilometru, proto musí piloti klesat mnohem rychleji a níže než na jiných letištích, aby vůbec měli dostatek plochy pro zastavení letounu.

Pro návštěvníky ostrova jde o vděčnou atrakci, s níž následně plní své sociální sítě. Pozorování přistávajících letadel ovšem není zcela bez rizika – v minulosti síla burácejících turbín několikrát shodila přihlížející turisty na pláži Xanemos na zem a způsobila drobné odřeniny.

Mezinárodní letiště princezny Juliany, Svatý Martin

V podobné situaci se nachází ostrov Svatý Martin v Karibiku. Na místní letiště princezny Juliany přistávají na 1,4 kilometru krátké dráze i obří letadla Boeing 747. Piloti proto musí během závěrečných manévrů maximálně zpozornět, aby stihli s letounem včas klesnout a dobrzdit.

Turisté se většinou shromažďují na oblíbené písečné pláži Maho, která odděluje letištní dráhu od Karibského moře. Mnozí nadšenci rovněž vylézají na nedaleké skály, aby lépe viděli na přistávající letadla, to se ale některým lidem stalo osudným.

V roce 2017 smetlo Novozélanďanku nízko letící letadlo, zemřela na následky poranění hlavy. Skály proto lemují varovné cedule a pláž pravidelně navštěvuje i policejní hlídka.

Mezinárodní letiště Pchúket, Thajsko

Další oblíbenou „pozorovatelnou letadel“ je zlatavá pláž Mai Khao nedaleko thajského mezinárodního letiště Pchúket. I zde odděluje oceán od přistávací dráhy písečný pruh s turisty, kteří se snaží zachytit klesající letadla na svých fotografiích. Sociální sítě jsou ostatně plné snímků vesele pózujících lidí s nízko letícím letounem a mořskými vlnami na pozadí.

Thajské úřady ovšem nemají pro přihlížející turisty příliš velké pochopení. Kvůli obavám z rozptylování přistávajících pilotů plánovala místní administrativa vytvořit novou bezpečnostní zónu nedaleko přistávají dráhy, do níž nebudou mít návštěvníci přístup.

Lidem, kteří tento zákaz poruší, by hrozilo obvinění a odsouzení na základě zákona o letectví, které může vyústit až v trest smrti. Méně tvrdé sankce zahrnují pokutu do výše 40 tisíc bahtů (zhruba 28 500 korun) nebo až 20 let za mřížemi.

Letiště Arrecife, Lanzarote

Nad hlavami turistů přistávají také letadla na ostrově Lanzarote, který spadá pod Kanárské ostrovy. Tamější letiště Arrecife se nachází poblíž několika oblíbených pláží, nadšenci se ovšem shromažďují i na nedalekých skalách či silnici, odkud se mohou rovněž vyfotit s klesajícími letouny ze všech možných úhlů.

V porovnání s výše zmíněnými letišti neletí piloti tak troufale blízko. Protože ale se stroji klesají už nad mořem, fotografičtí nadšenci toho využívají pro rychlé selfie – většinou totiž mají dostatek času na to, aby se připravili na blížící se letadlo a stiskli spoušť přesně v momentě, kdy je stroj přímo nad jejich hlavami.

Najdou se i bezpečnější alternativy

Trend pozorování přistávajících i odlétajících letadel se s nástupem sociálních sítí těší velké oblibě. Na světě ale existuje řada bezpečnějších míst, odkud lze bez větších obav sledovat manévry pilotů.

Letiště v kyperské Larnace nechává přistávat letadla šikmo směrem k oblíbené pláži, zájemci si tak mohou prohlédnout stroje pořádně z boku a z bezpečné vzdálenosti. Australské Sydney zase nechalo vybudovat pozorovací prostor hned u letiště.

Tagy: