reklama

Jako ve válečném stavu, říká o situaci v Česku Vobořil. Blatnému pozici nezávidí

„Nechtěl bych teď být v pozici ministra zdravotnictví ani náhodou, je v pasti,“ řekl v pořadu K Věci televize CNN Prima NEWS ředitel společnosti Podané ruce a bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj se současná situace dá přirovnat k válečnému stavu. Vobořil také uvedl, že jsou i jiné možnosti, jak se chránit před šířením koronaviru, než celoplošný lockdown.

reklama

„Nechtěl bych teď být v pozici ministra zdravotnictví ani náhodou. Je v pasti, má za sebou nějakou odbornou obec, která ho někam vede, i politické tlaky. Chápu Blatného, že je v úzkosti a pokusí se něco udělat, a je to v pořádku, musí se pokusit něco udělat,“ řekl ke čtvrtečnímu burcujícímu projevu ministra Jana Blatného (za ANO) Jindřich Vobořil.

Podle něj je lockdown už dlouhý, proto současná opatření nefungují. „Cítím úzkost vlády, která má za chvilku volební kampaň, a teď se nedaří věci řešit. Není se čemu divit, lockdown je dlouhý. Už na jaře jsme upozorňovali, že když se nebude masově, systémově a nízkoprahově testovat, tak vzniknou velké lockdowny,“ podotkl Vobořil.

Dodal, že jsou i jiné nástroje, jak v současnosti situaci řešit, než celoplošnou uzávěrou. „A je to právě masivnější model testování, ale nesmělo by to být financováno jen ze zdravotního pojištění. Lockdowny by neměly být plošné, ale regionální nebo jen v ohniscích nákazy. A musí to být časově ohraničené. Když se najde ohnisko třeba ve firmě nebo v paneláku, tak jim nastolit přísný lockdown a několikrát je protestovat, promluvit s nimi. Dá se na to najmout firma,“ popsal ředitel společnosti Podané ruce.

Co dělat lépe?

Podle něj si Česká republika psychologicky zavdává na to, aby se rozpadla důvěra společnosti v autoritu právního státu. „V Rakousku testovací centrum na výstavišti pojme 54 tisíc lidí denně. Jsou schopni to udělat tak velkoryse, že tam lidé prochází bez fronty, mají to zorganizované tak, aby to bylo absolutně komfortní, aby tam nikdo na nic nečekal. Stát ví, že to musí být nastavené tak, aby lidé měli chuť tam jít, strčí jim to až pod nos. Ne, aby si říkali, že někde bude někdo stát dvě hodiny. Tak tam radši nepůjde,“ upozornil Vobořil na zkušenost ze zahraničí.

Také popsal, jak v Rakousku funguje očkovací centrum. „Řekli si, že to nebude ležet na nemocnicích, ale najali velké nevládní humanitární organizace. Stát tak má mnohem větší důvěru, protože i ostatní, kteří nejsou zaměstnanci státu, jsou také jeho součástí a může na ně přenést nějakou zodpovědnost. To zafunguje,“ zdůraznil bývalý národní protidrogový koordinátor.

Podle něj by i Česko mělo zapojit velké nevládní organizace, například charitu, Člověka v tísni, Adru nebo Červený kříž. „Mají mnohem větší kredibilitu v těchto situacích, nejen v Česku, ale všude na světě. Když jsou nějaké katastrofy jako povodně, zemětřesení, tak když nastoupí, lidé jim věří, protože tam nastoupí dobrovolníci, nadšenci. To probudí solidaritu,“ uvedl Vobořil.

Není to jen vina vlády

Zároveň současnou situaci v Česku přirovnal k válečnému stavu, protože strávil spoustu času například v Afghánistánu. „Lidé přestanou vnímat, že jiní umírají, začnou to brát jako běžnou součást a chtějí mít normální život,“ řekl Vobořil s tím, že Češi jsou frustrovaní, protože vědí, že jsou na tom v mnoha ohledech hůř než zbytek světa.

„Nemyslím si, že všechno je vina vlády. Ale to, co je vina vlády, je, že strhávala všechnu pozornost na sebe. Jako kdyby oni všechno mohli vyřešit místo toho, aby udělali support a nechali to řešit komunity, města, obce, kraje. Prostě centrální model. A tato mentalita není jen ve vládě, ale v nás, že vše musí stát řešit, i když pandemii vyřešit nemůže. V krizi se musí zapojit všichni,“ burcoval Vobořil.

Jako bývalý národní protidrogový koordinátor pak upozornil, že během pandemie očekává nárůst problémů se závislostmi minimálně v desítkách procent a že narůstá i počet lidí bez domova.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama