Nemovitosti zlevňují nejen v Praze, makléři navíc slibují další pokles cen. Jak velký?

Nemovitosti začínají oproti minulému měsíci zlevňovat. Ceny za jeden metr čtvereční bytu klesly v sedmi velkých městech včetně Prahy. Oproti loňsku jsou nemovitosti sice stále výrazně dražší, realitní makléři ale slibují, že ceny budou dále klesat.

Například sedmdesátimetrový byt je v nabídce realitní kanceláře už měsíc a nemůže najít kupce. Přitom se nachází v atraktivní lokalitě čtvrté pražské městské části. Teď bude zlevňovat.

„Cena sedm milionů dvě stě šedesát tisíc korun je nad hranicí tržní ceny a předpokládáme, že prodejní cena této nemovitosti, aby se rychle zobchodoval, je někde okolo šesti milionů osmi set tisíc,“ odhadl realitní makléř Jan Martina. Tedy o skoro půl milionu korun méně.

Realitní nákupní horečka tak zřejmě pomalu končí. „To ‚zpomalení‘, větší přemýšlení a větší počítání klientů sledujeme s posledním zvýšením úrokových sazeb České národní banky,“ popsal dále Martina.

Kvůli drahým úvěrům ubývá kupců a ceny za poslední měsíc zamířily dolů. Nejvíc v Českých Budějovicích, kde cena šedesátimetrového bytu spadla v průměru o více než dvě stě tisíc, a v Praze se zlevnil stejně velký byt v průměru o zhruba sto osmdesát tisíc.

„Bude záležet na lokalitě, ale může se stát, že ceny nemovitostí budou padat,“ sdělil hlavní ekonom platební instituce Roger Dominik Stroukal.

Čeká nás pokles jako při poslední krizi?

„Ceny nemovitostí klesly při poslední krizi v roce 2008 o nějakých deset procent, více mimo Prahu – až dvacet procent, v Praze do deseti procent,“ uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Pokud by byt zmiňovaný v úvodu zlevnil o deset procent, jeho cena by klesla o sedm set tisíc korun. Kupci jsou si trendu vědomi a začínají vyjednávat, často si říkají o slevu. A není to málo. „Někde je to i v řádu statisíců,“ podotkl Martina.

I zástupci České národní banky tvrdí, že ceny nemovitost jsou nadhodnocené o desítky procent. Ani pokles cen ale nebude trvalý. Stejně jako po krizi před čtrnácti lety bude jen otázka času, kdy se zase začnou zvedat.

Tagy: