Hudebník a bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb zvažuje svou kandidaturu na prezidenta v roce 2023. „Všechno směřuje k tomu, že se rozhodnu kandidovat. Vlastně jsem již rozhodnutý,“ řekl pro web iDNES.cz. Rozhodnutí by prý změnil jen v případě, že by se našel vhodnější kandidát.
„V podstatě čekám, zda se neobjeví jiný kandidát, kterému bych důvěřoval a měl by větší podporu občanů,“ řekl Kocáb s tím, že pokud by se takový člověk našel, své kandidatury by se vzdal. „Hlavně aby to zase nebyl nějaký bývalý komunista. To už bych nevydýchal,“ uvedl pro idnes.cz.
Myslí si, že má hodně zkušeností, které by se daly využít. „V důležitých milnících naší novodobé historie jsem se pohyboval dost aktivně,“ uvedl bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny. Na počátku 90. let působil Kocáb jako předseda parlamentní komise pro odsun sovětských vojsk z Československa, který byl dovršen v roce 1991.
V letech 2009 až 2010 byl členem Topolánkovy a posléze Fischerovy vlády jako ministr pro lidská práva a národnostní menšiny. Nyní s právničkou Hanou Kordovou Marvanovou a filozofem Václavem Němcem založili petici, která vyzývá Senát k podání ústavní žaloby na prezidenta za velezradu v souvislosti s jeho výroky ke kauze Vrbětice. „Pobouřila nás reakce prezidenta, kdy v proslovu zpochybnil výroky Bezpečnostní informační služby i vlády o zapojení ruských agentů do výbuchu. Podemlel tím naši pozici u partnerů v Evropské unii i NATO a zároveň z nás udělal hlupáky, kteří nevědí, o čem mluví,“ vysvětlil Kocáb důvody, které ho k založení petice vedly.
Iniciativu označil za určitý výkřik občanů této země. „Obracíme se na Senát, aby posunul věc k Ústavnímu soudu, který by kroky a vyjádření prezidenta posoudil. Jedná se o podrážení naší zahraničně-politické pozice, podemílání kroků vlády a zpochybňování informací tajných služeb. Prezident se tím projevil jako jednoznačný zastánce ruských zájmů,“ dodal.