Nejtěžší chvíle Jejího Veličenstva: Alžběta II. překonala Suezskou krizi i skandály v rodině

Královna Alžběta II. se stala nejdéle vládnoucí panovnicí v historii britského impéria. Na trůně strávila více než 70 let. Bylo by téměř zázrakem, kdyby se jí za tu dobu vyhnuly události, které jí osobně přinesly bolest. Připomeňte si nejkritičtější okamžiky Jejího Veličenstva.

Jedno ze svých nejtěžších období Alžběta II. zažívala ještě před tím, než se stala královnou. A to v době, kdy ji na její roli systematicky připravoval její otec, král Jiří VI. Z druhé světové války totiž vyšel s podlomeným zdravím a navíc jako silný kuřák brzy vyslechl drtivou diagnózu: rakovina plic. Nepomohla ani operace v září 1951, při níž mu byla odstraněna levá plíce. Zemřel o necelý půlrok později, 6. února 1952, ve věku pouhých 56 let. A ve stejný den se panovnicí britského impéria stala Alžběta II.

Suezská krize 1956

Uplynuly jen čtyři roky a několik měsíců a Alžběta II. čelila první těžší zkoušce v roli královny. To když se Velká Británie vojensky angažovala v takzvané suezské krizi. Konflikt se týkal kontroly nad strategicky důležitým Suezským průplavem. Bezprostřední příčinou bylo znárodnění průplavu tehdejším egyptským prezidentem Gamálem Násirem. Ve společnosti, která průplav spravovala, měli do té doby podíly především francouzští a britští investoři.

Napětí stoupalo a schylovalo se k ozbrojené akci. Jenže Velká Británie a Francie se po boku Izraele, který zde sledoval především geopolitické zájmy, ocitly samy. Z vojenského řešení se stáhly i Spojené státy a podporu nemělo ani u obyvatel Velké Británie. Ta nakonec do konfliktu vstoupila. Tehdejší předseda britské vlády Anthony Eden čelil kritice, královna Alžběta II. jej však podpořila. Vzápětí se proti ní zvedla vlna nevole a veřejně ji kritizoval dokonce i Lord Altrincham. Podle něj byla královna „mimo“ a nebyla schopna vnímat politickou situaci. Británie se nakonec ze Suezu stáhla a konec krize vedl k Edenově rezignaci v lednu 1957.

První pláč na veřejnosti kvůli mrtvým dětem

Bylo 21. října 1966. Kolem čtvrt na deset ráno se na velšské městečko Aberfan severně od Cardiffu řítí lavina 150 tisíc tun zeminy, bahna a důlního odpadu. Zavalila základní školu Pantglas a několik farmářských budov a obytných domů. Ze školy se nevrátilo 116 dětí a pět učitelů. Dalších 23 lidí nalezlo smrt v ostatních budovách.

Celonárodní tragédie se dotkla i Alžběty. Ta řadu dní odmítala jet se na místo katastrofy podívat, a tak dorazil pouze její manžel princ Philip. Sama královna do Aberfanu přijela až osm dní po tragédii, aby mimo jiné promluvila s pozůstalými. Bylo to snad také poprvé, co Alžběta plakala na veřejnosti. Královna v roce 2002 podle některých zdrojů uvedla, že rozhodnutí nejet do Aberfanu okamžitě, ale až s několikadenním zpožděním, lituje vůbec nejvíce za dobu své vlády.

To nejhorší na celém neštěstí ale bylo, že se mu nejspíše dalo zabránit. Okolní doly na černé uhlí patřily společnosti National Coal Board, na kterou se už tři roky před tragédií obraceli různí důlní odborníci s obavami, že výsypky nejsou stabilní, a že si společnost neuvědomuje nebezpečí, pokud by dorazily četné deště nebo po tuhé zimě přišlo prudké oteplení. V lednu 1965 dokonce vznikla petice matek dětí, které do místní školy chodily. Vše bylo marné.

1992 není rokem, na který se budu ohlížet s potěšením

Před 30 lety si královna Alžběta II. prožila svůj „annus horribilis“. Tak se označuje rok, který byl doslova hrozný. Rok 1992 byl opravdu hrozný pro celou královskou rodinu. Navíc šlo o rok, v němž si Alžběta připomínala 40. výročí svého usednutí na britský trůn. „Rok 1992 není rokem, na který se budu ohlížet s nezředěným potěšením. Slovy jednoho z mých sympatičtějších korespondentů se ukázalo, že je to ‚annus horribilis‘,“ pronesla Alžběta ve svém projevu u příležitosti 40 let na trůně.

A není divu. Nejprve Alžbětin syn Andrew oznámil svůj záměr odejít od své manželky Sarah Fergusonové. Bulvár byl brzy plný fotografií jejího nového přítele, jak jí olizuje nohy. Pak jediná Alžbětina dcera princezna Anna odešla od svého manžela téměř po 20 letech trvání svazku. Na veřejnost také začaly unikat první zprávy o tom, že mezi Charlesem (nynějším králem Karlem III.) a Dianou to neklape. Diana následně otevřeně potvrdila, že je v manželství nešťastná, má potíže se stravováním a myslí na sebevraždu.

Smrt princezny Diany

Jenže právě princezna Diana svou zpovědí o manželství s následníkem trůnu krizi stupňovala, ale i rozšiřovala. Když nakonec Diana a Charles šli od sebe, zdálo se, že královská rodina je z nejhoršího venku. Pak ale přišla zpráva o smrti Lady Diany při autonehodě v Paříži koncem srpna 1997. Rázem se rozjely konspirační teorie, že za jejím skonem stojí právě britská královská rodina.

Věci nepomohlo ani dlouhé mlčení, které přicházelo z Buckinghamského paláce. Veřejnost Alžbětě II. zazlívala, že nedává najevo lítost nad celou událostí. Dalo by se říci, že se do určité míry zopakovala Alžbětina rezervovanost jako při velšské tragédii v roce 1966. Teprve když 5. září 1997 královna Dianu uctila svým projevem, situace se uklidnila.

Annus horribilis II.

Druhý „hrozný rok“ se zopakoval téměř 30 let po tom prvním. Královna Alžběta musela v roce 2021 ustát další dvě srdcervoucí krize. Tou první bylo vystoupení vnuka Harryho a jeho manželky Meghan v talkshow americké moderátorky Oprah Winfreyové. V rozhovoru padla i obvinění, že britská královská rodina je rasistická, nebo zazněla informace, že princ Harry se jako člen královské rodiny cítil vždy v pasti.

Krátce po odvysílání skandálního rozhovoru ale Alžbětu zasáhla mnohem silnější rána. Dne 9. dubna 2021 zemřela její celoživotní láska, princ Philip, vévoda z Edinburghu. Bez dvou měsíců mu bylo sto let. V manželství spolu strávili téměř 74 let. Od Philipovy smrti se výrazně zhoršovalo i zdraví samotné královny. Politolog a komentátor Alexander Tomský dokonce ve vysílání CNN Prima NEWS vyslovil přesvědčení, že Alžběta II. zemřela „na vdovství“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:07

Lipavský se v pondělí sejde se slovenským protějškem Káčerem, budou jednat i o Ukrajině

23:13

Pokud by se Ukrajině nepodařilo anektované území získat zpět, mělo by to obrovský ekonomický dopad, říká Zrno

22:35

Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a energiích

21:59

Obří výbuch zachvátil ruský muniční sklad na jihovýchodě Ukrajiny. Za cíl útoku si ho vybrala ukrajinská armáda

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Děčínský čaroděj měl obrat klientky o miliony. Neždímu je, pomáhám, vysvětluje v dopise

O případu samozvaného čaroděje z Děčína, který měl podle policie za magické rituály z žen vylákat přes internet stovky tisíc korun, jsme vám v Krimi zprávách už říkali. Policie ho obvinila z podvodu. Do naší redakce v Ústí nad Labem ale přišel dopis a můžeme prozradit, že ho nedonesla sova. Samozvaný čaroděj v něm tvrdí, že není žádný podvodník – magické schopnosti prý zdědil po předcích.

Volby v Itálii? Nastupuje fašismus s lidskou tváří, řekla Gregorová. Obavy Pirátů mírní ODS

Nedělní předčasné volby v Itálii vyhrál pravicový blok v čele se stranou Bratři Itálie. Její šéfka Giorgia Meloniová tak dostane šanci sestavit vládu. Někteří evropští politici se obávají o italskou demokracii. Například europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ideologii Bratrů Itálie označila za „fašismus s lidskou tváří“. Obavy Pirátů na české scéně mírní především jejich koaliční partneři z ODS.

Proti zdražování protestovaly statisíce Britů. Neplať to, skandovaly davy

Britská vláda slibuje pomoc pro domácnosti, které se potýkají s prudkým růstem cen a obřími účty za energie. Nová opatření ale ještě víc oslabila libru a lidem zatím žádnou úlevu nepřinesla. Do ulic tak vyšly o víkendu statisíce Britů na protest proti zdražování a chudobě. A chaos v zemi ještě zvýšila pokračující stávka železničářů, která ochromila dopravu hlavně mezi Londýnem a velkými městy.

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Záběry z boje: Ruský vrtulník je v plamenech. Posádka míří do pekel, vzkazují Ukrajinci

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci. K přesnému zásahu došlo v oblasti střežené Záporožskou samostatnou brigádou teritoriální obrany (TrO). Zářez na pažbu si tentokrát připsala 110. samostatná brigáda TrO, a to ve spolupráci s dalšími připojenými jednotkami. „Posádka byla poslána do pekla,“ informovali Ukrajinci.

Domácí zpravodajství

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.