Předvolební kampaň v Německu přitvrzuje. Potvrzuje to i druhá televizní debata trojice hlavních kandidátů na kancléřské místo, které po 15 letech uvolní Angela Merkelová. Největší šanci na vítězství ve volbách do Spolkového sněmu mají sociální demokraté pod vedením Olafa Scholze, křesťanští demokraté Armina Lascheta a Zelení se šéfkou Annalenou Baerbockovou.
Německá média se v obsáhlých komentářích vracejí k nedělnímu vystoupení všech tří hlavních kandidátů ve veřejnoprávní televizi ZDF a shodují se na tom, že předvolební kampaň je stále tvrdší a drsnější.
„A kandidáti na kancléře to nejlepším možným způsobem dokázali. Všichni byli bojovní, agresivní, téměř kousaví,“ píše Eva Quadbecková, zástupkyně šéfredaktora a vedoucí kanceláře internetového portálu RND, a doplňuje: „Diskutovali, hádali se a vyčítali si neúspěchy posledních měsíců a let.“
Koalice CDU/CSU má nejnižší předvolební preference v historii. Dostane se do vlády?
Za tři týdny, přesně v pondělí 27. září letošního roku, začnou v Německu povolební vyjednávání o složení nové vlády, která naváže na tu současnou odcházející kancléřky Angely Merkelové. A koalici CDU/CSU hrozí, že se tentokrát do vlády nedostane. Dokáže trend sestupných preferencí zvrátit?
Potvrzuje se tak dojem, který je v posledních dnech stále zřetelnější – dřívější třístranný souboj se stále více mění už jen v souboj dvou stran. A to nejen v průzkumech. V centru dění se stále častěji ocitají jen Laschet a Scholz.
Na začátku nedělní debaty se nástupce Angely Merkelové v koalici CDU/CSU Laschet snažil dostat svého soupeře do defenzivy tím, že sociálního demokrata Scholze konfrontoval s páteční policejní razií na jeho ministerstvu financí.
Zatímco Laschet na 63letého ministra útočil větami typu „kdyby můj ministr financí pracoval stejně jako vy, měli bychom vážný problém“, Scholz se bránil tím, jak moc se úřad za jeho vlády rozrostl.
Laschet trvale „napadá“ SPD nejen v otázce praní špinavých peněz, ale také v oblasti ochrany klimatu. Obviňuje stranu mimo jiné z toho, že v minulém volebním období blokovala rychlejší legislativu. „Pracujeme na těchto otázkách a selháváme kvůli byrokratům ve vaší straně,“ tvrdí šedesátiletý šéf křesťanských demokratů.
Zelení i CDU/CSU se propadají
Baerbocková, ještě v červnu letošního roku nejžhavější kandidátka na kancléřku, když Zelení v průzkumech vedli, se neustále propadá. To samé platí pro koalici CDU/CSU.
Babiš: Nemyslím si, že Afghánci u nás zůstanou. Půjdou do jiných zemí
Migranti z Afghánistánu se Česka netýkají, řekl v pátek premiér Andrej Babiš (ANO). Uprchlíci se podle něj budou chtít dostat do svých komunit v jiných zemích. Evropa by se prý měla snažit dohodnout s Tálibánem, který už vyzval k jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
V nedělních rozhovorech mezi Laschetem a Scholzem, které někdy trvají i několik minut, se Baerbocková téměř nedostává ke slovu. Někteří proto míní, že mezi nimi působí jako ozdoba. Ale… „Tak to vůbec nebylo. Moudře se do toho nemíchala a nastavila jiné akcenty,“ připomíná web RND.
Statistika z 90minutového přenosu: Zelená politička hovoří 24 minut a 25 sekund a za svými konkurenty tak zaostává jen nepatrně. Scholzův čas činí 24 minut a 39 sekund a Laschetův 26 minut a 25 sekund.
„Šéfka Zelených dokáže vždy velmi srozumitelně vysvětlit programový obsah a zabodovat s ním,“ vysvětluje Eva Quadbecková z RND.
Jenže podle bleskového průzkumu ZDF krátce po skončení nedělní debaty se jejím vítězem stal někdo jiný. Olaf Scholz. Více než 30 procent diváků ho považuje za nejpřesvědčivějšího. Baerbocková bral 26 procent hlasů. Laschet skončil poslední s 20 procenty.
„Scholz se může porazit jen sám,“ nadepisuje komentář v nejčtenějším německém deníku Bild Jan W. Schäfer a dodává: „Laschet nyní potřebuje zázrak, aby se stal kancléřem.“