Zatímco většina Čechů si i přes komplikace spojené s koronavirem měla možnost užít poklidné Vánoce, tisíce řidičů kamionů, kteří uvázli přes svátky ve Velké Británii, takové štěstí neměli. Otřesné zkušenosti bez jídla a pití, šestidenní cestu domů i potyčky s policií CNN Prima NEWS popsal český řidič kamionu liberecké společnosti Speditrans.
Kvůli nové mutaci koronaviru, uzavřeným státním hranicím s Francií a dlouhým kolonám zůstaly na jihu Anglie tisíce kamionů. Mezi nimi byl uvězněný v kabině svého vozu přes vánoční svátky i český řidič, jehož totožnost redakce zná, ale nepřál si být jmenován. Domů se dostal až v pondělí 28. prosince. I přes patálie a ne příliš pozitivní zážitky se ale na ostrovy rád vrátí.
„Původně jsem chtěl jet trajektem, ale dostal jsem informaci, že přístav v Doveru je kvůli koronaviru zavřený. Dovedli nás na staré letiště ve Folkestonu, kam jsme dorazili 22. prosince asi ve tři hodiny ráno. Jenže bez jakýchkoliv informací, co bude dál,“ popisuje řidič.
Až v odpoledních hodinách se dozvěděl, že by měl být otestován na koronavirus. V Anglii se totiž objevila nová mutace viru a anglické úřady zavedly přísná opatření včetně zavření hranic nebo zrušení letů.
Neměli jsme jídlo ani vodu
„Nikdo z organizátorů na letišti nám nedal jídlo ani vodu. Vše nám dovezli později zástupci z české ambasády, ale na letištní plochu, kde jsme čekali, je ochranka nechtěla pustit. Zásoby jsme si museli házet přes plot,“ dodává šofér s tím, že si nikdo nemohl zajít ani na nedalekou benzinovou pumpu, aby nakoupil něco k snědku.
„Stálo tam přes tisíc kamionů. Testy přivezli až druhý den, rozdávali je po autech, ale nikdo nevěděl, co s nimi má dělat. Každý se měl otestovat sám, takže tyčinku do pusy, do krku a po patnácti minutách se test sám vyhodnotil. Jenže najednou testy došly,“ vypráví řidič liberecké společnosti. „Kdo neměl papír, že je negativní, nemohl odjet. Kdo byl pozitivní, zůstal na letišti.“
Získat samotné potvrzení ale nebylo prý vůbec jednoduché. SMS zprávy podobně jako v Česku nechodily a britský registrační portál, na který odkazoval text na obalu testu, byl přetížený a nefungoval.
Štědrý den na dálnici
„Člověk si tak musel dojít pro papír, kam mu vyplnili jméno a SPZ,“ vysvětluje respondent CNN Prima NEWS.
Propustku dostal až na Štědrý den, kdy další testy dovezli vojáci. „Udělal jsem si teda test, byl jsem negativní, dostal jsem papír a mohl odjet. Najednou jsem dostal zprávu, že lodě nejezdí. Tak jsem to otočil, změnil rezervaci a rychle jel na vlak. Dostal jsem se na dálnici a tam strávil další dva dny,“ popisuje řidič patálie s několikadenní cestou do Česka.
Problémem podle něj bylo, že nikdo nevěděl, která z kolon míří na vlak. „Byli jsme zase bez jídla a nebýt místních, kteří rozdávali jídlo ze svého, nevím, jak by to tam dopadlo. Sprchy samozřejmě žádné a záchody přibližně na každém kilometru. Vycházelo to teda jedna toaleta na dvě stovky řidičů,“ vzpomíná šofér, jenž se domů dostal až 28. prosince dopoledne.
Došlo i na potyčky s policisty
Ještě před návratem ale zažil, jak některým jeho kolegům už došla trpělivost – během čekání uspořádali demonstrace a prali se s policií.
„Mlátilo se to z důvodu, že po řidičích chtěli, aby se vrátili zpět z přístavu na letiště na testy, jenže to znamenalo opustit výhodnou pozici a vrátit se třeba třicet kilometrů zpátky. Někdo například vyrval i plot. Došlo na potyčky s policisty, kteří ale za nic nemohli. Bylo to zlý,“ popisuje náladu na letišti.
Velkým problémem podle něj ale byl nedostatek informací. Neměla je prý ani jedna z ambasád a ani v rádiu se žádného kloudného vysvětlení, co se děje, bohužel nedočkal. Někteří jeho kolegové se ale potýkali i s dalšími problémy.
Cukrovkářům došly léky
„Byli tam chlapi, například cukrovkáři, kterým docházely léky. Měli zásoby jen na dobu, co měli být pryč, plus pár dnů navíc, kdyby se cesta protáhla. Občas se čeká den nebo dva, ale tohle ne. Pochybuji ale, že se kvůli špatnému zdravotnímu stavu stalo něco opravdu závažného,“ přemítá řidič.
I přes problémy s nedostatkem jídla, dlouhými kolonami a promarněnými Vánocemi se na ostrovy plánuje vydat znovu. „Británie je pěkná země, tam se mi libí. Určitě bych se chtěl vrátit. Práce se mi také líbí a nemám problém tam jezdit dál. Doufám, že to, co se stalo, byla jen výjimečná situace. Podle mě jsme se stali jen figurkami v šílené šachové politické partii,“ popisuje „kamioňák“.