Silo stavěla pardubická firma
Uprostřed trosek po ničivé explozi zůstal z velké části stát objekt obilného sila, tedy zemědělské stavby určené pro skladování sypkých materiálů. Tu projektovali čeští inženýři a v roce 1968 ji v Bejrútu postavil pardubický podnik Průmstav. Štáb CNN Prima NEWS ve čtvrtek mluvil s Jiřím Požárem, který pro firmu pracoval a příběh sila dobře zná.
Jiří Požár pro podnik Průmstav pracoval v mnoha zemích na Blízkém a Středním východě. Obří silo v Libanonu zná velmi dobře. Firma se stavbou po dokončení chlubila. To, že silo částečně odolalo výbuchu, Požára nepřekvapilo.
Pozůstatky sila s obilím v libanonském Bejrútu, kde vybuchl sklad plný ledku (Foto: AP) Zdroj: AP
„Uměli provádět železobetonové konstrukce systémem posuvného bednění, což se uplatňovalo zejména u výškových staveb, jako byla sila. Ten beton je opravdu vysoce kvalitní,“ řekl Požár, jehož slova potvrdil také statik Robert Špalek.
„Budova byla vzhledem k výšce dělaná poměrně stabilně. Jednalo se o propojené buňky, které vytvářely takovou krabici. Ta je velmi stabilní,“ konstatoval Špalek. I přesto výbuch budovu značně poškodil. Přitom v občanské válce silo odolalo několika dělostřeleckým ranám.
Jedna z obrovských materiálních ztrát
Obilí ze sila, které výbuch přežilo, je kontaminované, takže stejně nepůjde na nic použít. Pro Libanon jde o jednu z hlavních materiálních ztrát, které výbuch způsobil. Stále se však neví, kdo je za explozi přímo odpovědný.
Pardubický Průmstav vyhrál na stavbu sila v 60. letech minulého století výběrové řízení, ve kterém porazil další uchazeče z Francie, Německa nebo Řecka. Ani bezprostředně blízká exploze, která způsobila seismické vlny ekvivalentní zemětřesení o síle 3,5 Richterovy stupnice, nedokázala budovu kompletně srovnat se zemí.