reklama

Nepřijde mi patřičné rebelovat, když hrozí kolaps v nemocnicích, říká restauratér

Z některých hospod se v sobotu stanou politické buňky. Restauratéři, kteří na protest založili hnutí „Otevřeme Česko“, v nich budou debatovat s občany. Na politická jednání se totiž vztahuje výjimka z vládních opatření. Mezi podniky, které i přes koronavirová opatření otevřou, bude i pražský Šeberák. „Restaurace se vždy zavřely první a po roce máme osm tisíc nakažených denně, zítra otevřeme,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS jeho majitel Jakub Olbert.

reklama

Na konci loňského listopadu se majitel pražské restaurace Šeberák rozhodl navzdory vládním opatřením otevřít svůj podnik hostům. Následně to zopakoval ještě několikrát a hodlá v tom pokračovat. Přes politické hnutí „Otevřeme Česko“ iniciativy Chcípl PES se k jeho rozhodnutí připojují i další podniky.

„Do této chvíle se přidalo necelých 80 podniků. Bude to vypadat v normální době. Hospodský ráno přijde do práce, otevře, rozjede svůj bar a restauraci a bude prodávat, co má v sortimentu,“ sdělil v pátečním vysílání na CNN Prima NEWS Olbert.

Stále ale existuje mnoho restauratérů, kteří se k akci nepřipojí. Mezi nimi například Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků. „Mají strach, že by přišli o kompenzace. Obcházení (opatření) možná rozumím, protože kulminace emocí je velká, ale osobně se k tomu nepřidáme,“ sdělil Kastner.

Rozdílné názory majitelů potvrzuje i Olbert. „Znám jak polovinu, která se přidává, tak tu, která chce zůstat na kompenzacích. Dlouhou dobu jsme žili v komfortu, takže spousta lidí má strach ze všeho nestandardního. Pokud se objeví sedm policistů v restauraci a nejste na to zvyklí jako my, máte přirozeně strach,“ vysvětlil.

Kvůli koronakrizi vyhořela čtvrtina gastronomického trhu

Podle informací hnutí „Otevřeme Česko“ má v zemi v současnosti dlouhodobě otevřeno 30 až 50 podniků. „Netýká se to jen restaurací, ale i hotelů. Obcházení opatření už je určitým vyústěním frustrace lidí. Nebyla vždy dobře vysvětlena, vyhlašování kompenzací přicházelo pozdě a hlavně nevíme, co nás čeká v únoru, březnu. Hospodští před sebou nemají jasnou budoucnost, je to krizová situace, kdy dochází ke kritickým řešením,“ uvedl Kastner.

Zároveň dodal, že jedním z důvodů, proč se k akci nepřidá, je společenská odpovědnost. „Jde o celospolečenský dopad. Mám v rodině dva doktory a situaci v nemocnicích vnímám. Je to také o obrázku gastronomů před společností. V momentě, kdy máme plné nemocnice a hrozí kolaps, mi nepřijde patřičné rebelovat,“ vysvětlil Kastner.

Olbert si ale nemyslí, že by restaurace přispívaly k denním nárůstům covidových případů. „To by byl argument, pokud bychom měli jistotu, že čísla budou horší, když se otevře. Nikdy jsme nevyzkoušeli, že by restaurace byly otevřené. Vždycky byly první. Po roce máme výsledek osm tisíc nakažených denně a šest tisíc lidí v nemocnicích. Kdybych byl ten, který nástroje vymýšlí, zamyslel bych se, jestli to dělám dobře. My zítra otevřeme,“ dodal Olbert.

Podle Kastnera už kvůli koronavirové krizi skončila čtvrtina gastronomického trhu. „Zmizelo 30 procent tržeb z celého trhu. Byl to 200miliardový byznys, teď jsme na 140 miliardách. Trh opustila třetina zaměstnanců,“ sdělil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?
360°

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

Meghan si na focení pro Time vzala šperky za osm milionů. Doplňky byly symbolické

Princi Harrymu a Meghan Markleové se dostalo velké pocty. Královský pár zapózoval na titulní stránce amerického magazínu Time, který pár zařadil mezi nejvlivnější osobnosti světa. A jako každá jiná žena také vévodkyně Meghan na focení pečlivě volila svůj outfit i šperky. Jejich hodnota vám ale vyrazí dech. Dosahovala totiž astronomických 326 tisíc eur, tedy v přepočtu více než osm milionů korun. Každý z klenotů pak v sobě ukrýval určitou symboliku.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama

Domácí zpravodajství

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama