reklama

Nepřijde mi patřičné rebelovat, když hrozí kolaps v nemocnicích, říká restauratér

Z některých hospod se v sobotu stanou politické buňky. Restauratéři, kteří na protest založili hnutí „Otevřeme Česko“, v nich budou debatovat s občany. Na politická jednání se totiž vztahuje výjimka z vládních opatření. Mezi podniky, které i přes koronavirová opatření otevřou, bude i pražský Šeberák. „Restaurace se vždy zavřely první a po roce máme osm tisíc nakažených denně, zítra otevřeme,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS jeho majitel Jakub Olbert.

reklama

Na konci loňského listopadu se majitel pražské restaurace Šeberák rozhodl navzdory vládním opatřením otevřít svůj podnik hostům. Následně to zopakoval ještě několikrát a hodlá v tom pokračovat. Přes politické hnutí „Otevřeme Česko“ iniciativy Chcípl PES se k jeho rozhodnutí připojují i další podniky.

„Do této chvíle se přidalo necelých 80 podniků. Bude to vypadat v normální době. Hospodský ráno přijde do práce, otevře, rozjede svůj bar a restauraci a bude prodávat, co má v sortimentu,“ sdělil v pátečním vysílání na CNN Prima NEWS Olbert.

K tématu

Stále ale existuje mnoho restauratérů, kteří se k akci nepřipojí. Mezi nimi například Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků. „Mají strach, že by přišli o kompenzace. Obcházení (opatření) možná rozumím, protože kulminace emocí je velká, ale osobně se k tomu nepřidáme,“ sdělil Kastner.

Rozdílné názory majitelů potvrzuje i Olbert. „Znám jak polovinu, která se přidává, tak tu, která chce zůstat na kompenzacích. Dlouhou dobu jsme žili v komfortu, takže spousta lidí má strach ze všeho nestandardního. Pokud se objeví sedm policistů v restauraci a nejste na to zvyklí jako my, máte přirozeně strach,“ vysvětlil.

Kvůli koronakrizi vyhořela čtvrtina gastronomického trhu

Podle informací hnutí „Otevřeme Česko“ má v zemi v současnosti dlouhodobě otevřeno 30 až 50 podniků. „Netýká se to jen restaurací, ale i hotelů. Obcházení opatření už je určitým vyústěním frustrace lidí. Nebyla vždy dobře vysvětlena, vyhlašování kompenzací přicházelo pozdě a hlavně nevíme, co nás čeká v únoru, březnu. Hospodští před sebou nemají jasnou budoucnost, je to krizová situace, kdy dochází ke kritickým řešením,“ uvedl Kastner.

K tématu

Zároveň dodal, že jedním z důvodů, proč se k akci nepřidá, je společenská odpovědnost. „Jde o celospolečenský dopad. Mám v rodině dva doktory a situaci v nemocnicích vnímám. Je to také o obrázku gastronomů před společností. V momentě, kdy máme plné nemocnice a hrozí kolaps, mi nepřijde patřičné rebelovat,“ vysvětlil Kastner.

Olbert si ale nemyslí, že by restaurace přispívaly k denním nárůstům covidových případů. „To by byl argument, pokud bychom měli jistotu, že čísla budou horší, když se otevře. Nikdy jsme nevyzkoušeli, že by restaurace byly otevřené. Vždycky byly první. Po roce máme výsledek osm tisíc nakažených denně a šest tisíc lidí v nemocnicích. Kdybych byl ten, který nástroje vymýšlí, zamyslel bych se, jestli to dělám dobře. My zítra otevřeme,“ dodal Olbert.

Podle Kastnera už kvůli koronavirové krizi skončila čtvrtina gastronomického trhu. „Zmizelo 30 procent tržeb z celého trhu. Byl to 200miliardový byznys, teď jsme na 140 miliardách. Trh opustila třetina zaměstnanců,“ sdělil.

K tématu

Další hlavní zprávy

Hokej

Pešán zůstává trenérem hokejové reprezentace. Už ale nebude mít hlavní slovo

Pešán zůstává trenérem hokejové reprezentace. Už ale nebude mít hlavní slovo

Velkým tématem posledních týdnů byla otázka, zda Filip Pešán zůstane po nepovedeném mistrovství světa v Rize trenérem české hokejové reprezentace. Český svaz ledního hokeje (ČSLH) v úterý rozhodl o tom, že na pozici hlavního kouče národního týmu nenastane žádná změna. Výkonný výbor ovšem zároveň odhlasoval, že za složení realizačního týmu a nominaci hokejistů nově ponese zodpovědnost generální manažer, kterým je Petr Nedvěd. To znamená, že Nedvěd může Pešána odvolat, když to uzná za vhodné.

Koronavirus

Uznávaný epidemiolog předpovídá černý scénář: Nebudeme stíhat pohřbívat

Uznávaný epidemiolog předpovídá černý scénář: Nebudeme stíhat pohřbívat

Přijde nová třetí epidemie, předpovídá uznávaný slovenský epidemiolog Vladimír Krčméry. Podle něj se mohou objevit mutace, které budou mít 30 až 40procentní úmrtnost. A také může přijít zoonotická chřipka, při které se lidé nebudou stíhat pohřbívat. V rozhovoru pro Nový Čas řekl, že dalším vlnám mohou státy předejít, jen pokud okamžitě zareagují na nové mutace, uzavřou hranice, vyhlásí celostátní karanténu a lidé budou opatrní a nebudou oslavovat konec epidemie. Také by se měli nechat očkovat.

Rezek o (ne)slavné penaltě: Ještěže tehdy nebyl VAR. Proč se rozhodčímu neomluvil?
Rotační výuka na školách a zavření obchodů byly nezákonné, uvedl Nejvyšší správní soud
Sněmovna zřejmě vydá Volného k trestnímu stíhání kvůli ivermektinu. Sám o to požádal
Piráti a STAN mají 43 kandidátů na ministry. Na dopravu Půtu, na spravedlnost Michálka
reklama
reklama
Anglický fanoušek před zápasem s Čechy: Pokud se nezlepšíme, porazíte nás o dva góly

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Následky pandemie ať zaplatí bohatí, hlásá Hamáček a plánuje progresivní daň
Volný blok jde do voleb s Dělnickou stranou. Nejsou to žádní extremisté, říká Volný
Otrávím vodu, když nepropustíte vězně, hrozil obviněný Čech. Inspiroval se seriálem
Další články
reklama
reklama