Neskočte na špek: Prodám štěně bez PP po rodičích s PP aneb co vše může být množírna

Slovo množírna se za poslední roky skloňuje ve všech pádech a dočtete se o ní nebo doslechnete snad ze všech médií i webů. Proč tedy stále lidé nerozumí tomu, že správná varianta je jedině pes a kočka s průkazem původu (PP) anebo z adopce?

„Koukala jsem na jeden bazar a tam paní prodává štěně trpasličího jezevčíka za 6 tisíc, prý se jim omylem spustili jejich dva psi. Určitě to byl jen omyl, bydlí v normálním čistém rodinném domě,“ tuto větu jsem slyšela o víkendu od své kamarádky, a tak jsem se snažila vysvětlovat. Ano, mohou se sice lidem spustit psi, většinou ale výsledkem nebývá populární plemeno na trhu – trpasličí jezevčík a pochopitelné řešení je pak darování do dobrých rukou s podmínkou kastrace v budoucnu a maximální poplatek ve výši dosavadních nákladů, což je okolo 1 000/1 500 korun. A hlavně, by se to nemělo opakovat!  Nezbývá tedy něž dále šířit osvětu.

Pokud nemám psa s PP, nemnožím

Pokud má člověk psa/kočku bez průkazu původu (což není očkovací průkaz, toto jsou dva odlišné dokumenty) neměl by ho/ji v žádném případě připouštět! Výmluva, že fena musí mít alespoň jednou za život štěňata, je podle veterinářky Martiny Načeradské ze zdravotních důvodů zcela neopodstatněná. Neměly by se ani zavírat oči nad tím, že někdo chce připustit svého milovaného psa z důvodu toho, aby si nechal štěně a měl památku. Štěňat se narodí víc a pak se hledá, komu se udají. V době přeplněných útulků je to čistá nerozvážnost. Proč?

Svého voříška běžně netestujete na genetická onemocnění a to, že je zdánlivě zdravý, neznamená, že některé z těchto dědičných onemocnění nedostane štěně. Proto se rodiče u uchovněných psů s PP pečlivě vybírají a proto jsou štěňata a koťata s takzvanými „papíry“ dražší. Ušetří vám to peníze do budoucna, jelikož by se jakékoli přenosy nemocí a zdravotních komplikací měly tímto omezit. Nemluvě o tom, že dostanete štěně, které bude vzhledově i povahově jednou odpovídat danému plemeni a ze štěněte čivavy vám nevyroste jack russel.

Nemají PP, protože…

Toto štěně nemá PP, protože je moc malé, bylo poslední,… Nesmysl. Pokud byli rodiče uchovněni (bonitováni), jejich všechna štěňata, včetně toho „malého třínohého“ mají průkaz původu. Změna nastává, pokud vy budete dále chtít toto štěně uchovnit a mít chov. Pokud bude mít vzhledovou nebo zdravotní vadu, nebude uchovněno a vy nebudete moci mít další chov s PP. Tím byste neměli dále toto zvíře množit a přenos nemocí nebo vzhledových vad se tím ukončí. Jednoduše se to tedy dá vysvětlit tak, že:

  • Fena a pes s PP, kteří zdravotně, povahově a vzhledově odpovídají standardům daného plemene, jsou uchovněni a následně mají štěňata a všechna se automaticky narodí s PP.
  • Štěně s PP je dále možno uchovnit, pouze pokud projde bonitací, „zkouškou“ (dělá ji klub chovatelů, hodnotí vzhled, zdraví i povahu psa).
  • Pokud štěně, které se narodí s PP, má nějaké vzhledové či zdravotní vady (stačí třeba předkus), nebude uchovněno a vy dále nebudete zvíře připouštět (toto je častý popisek v inzerátech, že rodiče mají PP, ale prodávám štěně bez PP, značí to vadu jednoho z rodičů, a proto nebyl uchovněn, štěně tedy už nemá nárok na PP)

Stejně tak je nesmyslná výmluva, že nemají PP, protože nechtěli jezdit po výstavách. Většina plemen nemá v podmínkách uchovnění návštěvy výstav a pokud ano, jedná se o jednu návštěvu výstavy.

Neskočte ani na výmluvu, že papíry štěně zatím nemá, ale přijdou a nebo je nechají dodělat.

V reportáži se dozvíte, jak má PP vypadat.

Dovezu, nesmíte ho vidět, protože by mohlo onemocnět

To je další nesmyslná výmluva množitelů. Je pravda, že štěně by se nemělo do očkování stýkat s cizími psy a nemělo by být venčeno na prostorech, kde se cizí psi často vyskytují. Pokud se chovatel bojí přenosu nějaké nemoci od vás, protože již máte doma jiné zvíře, často přistoupí na to, že si přivezete čisté vyprané oblečení, do kterého se převlíknete u chovatelky, a štěně nebude cucat tkaničky od vašich bot. Ale většina chovatelů má v tomto zdravý rozum a takové podmínky si neklade.

Vy musíte vidět, v jakém prostředí štěně žije, jak se chová v přítomnosti lidí, zda se příliš nebojí. Měli byste vidět alespoň jednoho z rodičů. Nenechte se obalamutit přílišnou ochotou, že je to pro vás daleká cesta a štěně vám dovezou. Správný chovatel vás vždy chce nejdříve vidět, než vám své „dítě“ svěří. Bude se vyptávat, zda máte zkušenosti se zvířaty, jak bydlíte, kde pracujete a kdo bude psa hlídat, až pojedete na dovolenou.

Potřebují matku

Štěně se může odebrat ve věku 7 týdnů, kdy je 3× odčerveno a 1× očkováno a nově i očipováno, to vše je uvedeno v očkovacím průkazu, což je ten „druhý“ dokument, který byste k psovi/kočce s PP měli dostat (očkovací průkaz vám musí dát i při adopci psa, například v útulku nebo azylu). Kotě se může odebrat ve věku 12 týdnů. Někteří chovatelé čekají i déle a nehledejte v tom žádný problém.

Nejedná se pouze o to, že matka své mladé kojí, ale předává jim i dovednosti, které následně utváří jedince. Pokud se zvíře odebere moc brzy, může se potýkat třeba se separační úzkostí. To však množitele nezajímá, ti se chtějí zvířat zbavit co nejdříve, aby mohli množit další, a s tím se váže asi největší problém s množírnami…

Je mi ho líto, proto jsem ho koupila

Když už totiž někdo množírnu odhalí tak, že si u množitele vybral štěně, často zvíře i přesto koupí, protože mu je ho líto. Bohužel jste tak ale udělali prostor pro dalšího chudáka a množitele podpořili. Jediná správná varianta je okamžitě množírnu nahlásit na Krajské veterinární správě (nebojte se sdělit svůj kontakt, aby vás mohli informovat o výsledku šetření) a na odboru životního prostředí na obci.

Je speciální

Pokud vám někdo nabízí psa, který je speciální, je jasné, že je to špatně. K uchovnění je potřeba, aby pes splňoval určitě znaky daného plemene (byl běžným zástupcem plemene), ať už je to velikost čumáku, barva očí, postavení uší a barva srsti. To, že je nabízený pes výjimečný, znamená, že je to kříženec nejčastěji jiných plemen. Pozor i na šedou/modrou barvu a merle zbarvení, jsou to nositelé genetických onemocnění a u většiny plemen jsou i zakázané. Nejčastěji se s tím setkáváme u tak oblíbených buldočků. Šedí (často se říká modří) psi plemen, která toto zbarvení nemají ve svém plemenném standardu (má ho třeba výmarský ohař), by neměli být k dostání. Právě kvůli velkému riziku dědičných chorob (hluchota, slepota, ...) se nesmí mezi sebou křížit dva jedinci zbarvení blue-merle.

Informujete se

Tereza Peřinová z organizace Destiny Pet, mi jednou při rozhovoru řekla velmi pravdivou věc: „Když si lidé chtějí koupit telefon nebo tablet, tráví hodiny a dny čtením recenzí, když si chtějí pořídit zvíře, nic takového je nezajímá a čím levnější, tím lepší.“

Pokud si nejste jisti, že je průkaz původu pravý, informujte se na chovatele na klubu chovatelů daného plemene. Také doporučujeme zajít se podívat na výstavu plemene, které si chcete pořídit. Dozvíte se nejen informace o chovatelích, ale i o plemeni a třeba zjistíte, že se pro vás nehodí (povahově).

Pokud nechcete investovat do psa s PP, jděte do útulku, azylu, neziskové organizace a adoptujte. Jiná správná varianta neexistuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:20

Ukrajinci překvapili nic netušící okupanty

21:32

Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

20:31

Tranzit ropy do ČR ropovodem Družba byl ve 20:00 obnoven, uvedla firma Mero. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.

19:53

Vůdci Nočních vlků na Slovensku hrozí zmrazení majetku

Spisovatel Rushdie byl pobodán. Islamisté mu kvůli jeho Satanským veršům vyhrožují smrtí

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Nyní podstupuje operaci, oznámil poté Rushdieho literární agent. Útočníka policisté zadrželi, je ve vazbě.

Horák: Francouzská kauza Babiše neohrozí. Jeho voliči na to nemají rozlišovací schopnosti

Čerstvá informace, že na expremiéra Andreje Babiše (ANO) si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, jeho sílu nijak neohrozí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl marketingový expert Jakub Horák. Podle něj totiž Babišovi voliči nemají dostatečné rozlišovací schopnosti na to, aby kauzu pochopili. Jeho odpůrci zároveň nevnímají offshorové společnosti, přes jednu z nichž měl Babiš nemovitosti koupit, jako něco špatného.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

Domácí zpravodajství

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.