Ničivé povodně v Koreji: Lidé umírali i v zaplavaném tunelu. Úřady čelí ostré kritice

V zatopeném tunelu bylo alespoň 15 aut a jeden autobus.

Ničivé povodně v Jižní Koreji

Počet obětí povodní a sesuvů půdy, které v posledních dnech sužují Jižní Koreu, vystoupal na 40. S postupujícími záchrannými akcemi i deštivou předpovědí na zbytek týdne zřejmě dále poroste. Ministerstvo vnitra hlásí 34 zraněných a devět pohřešovaných osob. Třináct bezvládných těl vyprostili záchranáři ze zatopeného tunelu.

Jižní Korea je na vrcholu deštivé sezony a několik dní vydatných srážek způsobilo rozsáhlé záplavy i sesuvy půdy. Zhruba 10 tisíc lidí bylo evakuováno, živelní pohroma zároveň zničila nejméně 200 domů. Podle kritiků šlo neštěstí předejít, kdyby úřady kvůli silným dešťům silnici preventivně uzavřely.

Nedostatky ve správném postupu vyčetl příslušným orgánům i prezident Jun Sok-jol. Ten zároveň oznámil, že je třeba kompletní přeměna přístupu k extrémnímu počasí, které způsobují klimatické změny. „Podobné extrémní počasí se bude stávat stále běžnějším. Musíme přijmout, že dochází ke klimatické změně a vypořádat se s tím,“ uvedl podle deníku Japan Times korejský prezident Jun Sok-jol před návštěvou jedné z těžce zasažených provincií.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Když se tělo vaří. Podívejte se, jak lidské orgány reagují na extrémní horka

Představa, že podobné podnebné jevy jsou pouze anomálií, se kterou nelze nic dělat, se podle prezidenta musí kompletně změnit. Sok-jol oznámil, že k záchranným akcím zmobilizuje všechny dostupné zdroje, včetně armády.

Situaci podle něj zhoršila i nedostatečná aktivita úřadů. „Od loňského roku jsme opakovaně zdůrazňovali kontrolu přístupu do nebezpečných oblastí a preventivní evakuace, ale když se nedodržují základní principy reakce na katastrofy, je těžké zajistit veřejnou bezpečnost,“ uvedl prezident v pondělí na krizové schůzce. Informovala o tom agentura Reuters.

Uvězněni v tunelu

K většině úmrtí došlo v provincii Severního Kjongsangu, a to zejména v důsledku masivních sesuvů půdy v horských oblastech. Nejméně třináct lidí zahynulo v Severním Čchungčchongu zhruba 100 kilometrů od Soulu, když se vyvalila voda z nedaleké řeky a uvěznila je v autech v 685 metrů dlouhém tunelu. Záchranářům se odtamtud podařilo vyprostit i devět přeživších, napsal portál BBC. Na místě zasahovalo zhruba 900 mužů.

Rodiny dalších pohřešovaných z tunelu čekaly na zprávy o svých bližních v místní nemocnici. „Nemám žádnou naději, ale nemůžu odejít,“ sdělil podle BBC místní agentuře Yonhap jeden ze zoufalých rodičů. „Svírá se mi srdce, když myslím na to, jak bolestivé to pro mého syna v té studené vodě muselo být,“ doplnil.

Úřady čelí kritice

Někteří z neštěstí v tunelu viní úřady, které podle nich měly silnici kvůli riziku povodní uzavřít. „Nemám slov, abych popsal tak frustrující pocit,“ sdělil agentuře Reuters Kong Seong-pyo, který tunelem pravidelně jezdí. „Varovali nás před monzuny již před týdnem. Měli postavit preventivní hráz,“ přidal se s kritikou další z místních obyvatel Jang Chan-gyo. Informoval o tom deník Korea Times.

Místní správa provincie Severního Čchungčchongu se kritice brání. „Zavádět omezení vjezdu v případě varování před povodní není vždy povinné. Vyhodnocujeme celkovou situaci na silnici a na jejím základě děláme rozhodnutí. Až do prolomení břehu řeky nebyly žádné zvláštní problémy,“ sdělil novinářům její zástupce Kang Jong-geun. Policie se bude okolnostmi katastrofy zabývat, uvádí Korea Times.

S kritikou se vedle místních správ dříve potýkala i vláda. Kabinet se proto v loňském roce zavázal k učinění kroků k zefektivnění povodňové připravenosti. Tehdy po nejsilnějších deštích za 100 let živel zasáhl i hlavní město a vyžádal si řadu obětí.

Tagy: