Psi proti covidu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Psi se ukazují jako téměř bezchybní rozpoznávači nákazy koronavirem. Vzorky od nakažených lidí dokáží odhalit s úspěšností až 95 procent. Kynologové metodu stále testují. Věří ale, že psi by mohli být brzy nasazeni i naostro. Redakce CNN Prima NEWS přihlížela testu na pražské základní škole, kde psí detektivové obstáli.
Cap, Lucky a Nad umí rozpoznat nákazu covidem lépe než mnohé testy. Psi cvičí na den starých vzorcích, aby při tréninku neriskovali nákazu. A jde jim to. „Téměř jakékoli onemocnění změní pachovou signaturu člověka natolik, že je možné ji naučit psa,“ vysvětluje kynolog a vedoucí projektu Gustav Hotový.
První koncerty se možná uskuteční už v březnu. Záleží na hygienicích
Rodí se plány, jak se bavit bezpečně. Možná už v polovině března se kulturní nadšenci dočkají a budou moci zajít na koncert. A jak by na nich měla vypadat protikoronavirová opatření?
Psi tak bez problémů poznají pacienta bez příznaků i jiné mutace viru. Navíc koronavirovou stopu umí najít téměř všude. Jediný problém je, že stát zatím na psí rozpoznávače příliš neslyší. Dokončení výzkumu tak financují soukromníci.
„Z podstaty našeho podnikání máme ke psům hodně blízko a když jsme se o tom projektu doslechli, neváhali jsme v podstatě ani minutu a rozhodli jsme se ho podpořit. Tato metoda má totiž velký potenciál,“ říká zástupkyně firmy vyrábějící krmivo Karolína Čápová.
„Jedná se o testování velkého množství osob, optimální jsou školy, domovy pro seniory, nebo také věznice. Dovedeme si představit testování předmětů, které ty osoby užívaly. Může to být postel, ve které ten člověk spal, židle, oděv, ve kterém byl oblečený,“ dodává Roman Váňa z Českého červeného kříže.
Ve hře je i to, že by psi detekovali nakažené napřímo, a to například na fotbalových stadionech.
Psi bez problémů poznají pacienta bez příznaků i jiné mutace viru. Zdroj: CNN Prima NEWS