Nezisková organizace Korea Future na základě rozsáhlé analýzy odhalila otřesné podmínky ve věznicích v Severní Koreji. Na její zjištění poukázala americká CNN. Z analýzy vyplývá, že v trestnicích dochází ke znásilňování a mučení. Převážně političtí vězni tam žijí v otřesných podmínkách a nemají co jíst.
Že to mají v KLDR političtí odpůrci těžké, se ví už dlouhé roky. Nezisková organizace Korea Future teď ale detailně zmapovala podmínky, ve kterých vězni v Severní Koreji žijí.
Jelikož je KLDR odstřihnutá od zbytku světa, je obtížné konkrétní informace ověřit. Korea Future proto kombinovala různé zdroje – od výpovědí bývalých vězňů po satelitní snímky nebo architektonické analýzy. Informovala o tom americká CNN.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: KLDR hrozí novou zbraní. Otestovala podvodní dron, může vyvolat „radioaktivní tsunami“
„Cílem naší zprávy je odhalit porušování lidských práv, ke kterému dochází uvnitř severokorejského vězeňského systému. Stejně jako v případě sovětského gulagu není cílem tohoto systému zadržovat a napravovat odsouzené vězně v bezpečných a humánních podmínkách. Jde primárně o společenskou izolaci těch, jejichž chování je v rozporu s prosazováním autority vůdce Kim Čong-una,“ uvedla Korea Future.
Nelidské podmínky
Z analýzy neziskové organizace vyplývá, že severokorejští vězni přebývají v otřesných podmínkách. Korea Future zdokumentovala přes tisíc případů mučení, násilností a ponižujícího zacházení, stovky případů znásilňování a dalších forem sexuálního násilí.
Věznitelé se mají k „odsouzeným“ lidem chovat jako ke zvířatům. Dávají jim málo jídla, často jen krmivo, takže jsou vězni nuceni jíst šváby nebo hlodavce.
Ženské vězeňkyně čelí sexuálním útokům ze strany bachařů. Věznitelé je podle CNN vylákávají ven z cely například pod záminkou praní prádla. Pokud pak otěhotní, nutí je k potratům.
Jako králíci v kotcích
Jelikož mnozí vězni v minulosti nikdy nepoznali vládu práva, stalo se pro ně každodenní týraní něčím běžným. Mnozí z nich prý měli údajně pocit, že si takové zacházení zaslouží.
„Když chováme králíky, držíme je v kotcích a dáváme jim potravu. Bylo to stejné, jako bychom byli králíci, kteří jsou drženi v cele a přes mříže se jim dává jídlo. Nechovali se k nám jako k lidem, spíš jako ke zvířátům,“ sdělil pro CNN jeden z těch, kteří si prošli severokorejským peklem.
V otřesných podmínkách žije ve věznicích v KLDR až 120 tisíc odpůrců režimu. Většina z nich skončí za mřížemi bez předchozího řádného procesu. „Soudy“ trvají někdy sotva deset minut.