Nutrie na odstřel. Přemnožený hlodavec tíží obec u Plzně, starosta chce vypsat odměnu

Částka 500 korun za zastřelenou nutrii. Starosta Malesic na Plzeňsku už si neví s přemnoženými hlodavci rady, a tak chce motivovat myslivce k jejich odstřelu. Nutrie ničí břehy řek, vytlačují jiná zvířata a mohou být i nebezpečné.

Pro někoho roztomilá zvířátka, pro zemědělce nepřítel, který nekontrolovaně spásá jejich úrodu. A nejen to, nutrie poškozují půdu kolem řek hloubením tunelů. Jedním z řešení, jak počet přemnožených hlodavců regulovat, je střelba. Myslivcům se do ní ale nechce.

„Nelze na nutrie uspořádat hromadný hon, je to spíš individuální záležitost. Zároveň je lov svým  způsobem obtížný, protože se musí odstřelený kus dostat z vody. Byl bych rád, kdybychom je dokázali nějakým způsobem motivovat,“ říká starosta Malesic.

„Myslím, že není špatná cesta řešit zástřelné na nutriích, ale z hlediska lovce – nutrie je pořád jenom myš,“ připojuje svůj pohled jeden z myslivců. O částce chce starosta Malesic jednat s vedením Plzně. Představa je ale taková, že by za každý zastřelený kus dostal myslivec kolem 500 korun.

Rada města Plzně podotýká, že jde o první podnět tohoto druhu. Věc chce probrat společně s odborem životního prostředí, aby zjistila, o jak významný problém se jedná. Posléze se rozhodne, zda učiní nějaká opatření.

Místní myslivec při otázce, zda by nutrii po zastřelení snědl, odpověděl: „Gurmáni tvrdí, že je to velká pochoutka.“ Na internetu je možné najít řadu receptů, jak nutrii připravit, například na víně, po myslivecku, nebo pečenou v marinádě. Podle chovatelů je zájem o nutrie v posledních letech konstantní, to se ale nedá říci o ceně masa, která stoupá. Aktuálně za jeden kilogram zaplatíte přes 180 Kč.

Tagy: