Nytra a Adámek v 360°
Češi budou moci pohodlně volit z ciziny. Umožní to Senátem čerstvě schválená novela, která zavádí korespondenční volbu. Vláda a opozice svedly o novelu tuhý boj, přičemž jeden z argumentů proti jejímu schválení zněl, že by někdo mohl svůj hlas odevzdat dvakrát. Podle senátora Zdeňka Nytry (ODS) na to ale ve volební úpravě mysleli. Zásadní bezpečnostní prvek je podle něj voličský průkaz. Uvedl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
„Člověk musí být pochopitelně zapsán v seznamu voličů a musí mít vystaven voličský průkaz,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Nytra. „Když chce volit korespondenčně, tak musí průkaz vložit do obálky, dá se tedy kontrolovat, že nevolil dvakrát,“ vysvětlil. Dodal, že stoprocentní to samozřejmě není, protože chybu může udělat třeba volební komise.
ČTĚTE TAKÉ: Pětikoalice může slavit, korespondenční volba prošla i Senátem. TOP 09 si rýpla do Babiše
Zároveň uvedl, že bude možné přehlasovat svoji korespondenční volbu. „Volič se musí fyzicky dostavit na zastupitelský úřad. Fyzická účast má přednost,“ doplnil s tím, že s sebou ale bude muset mít voličský průkaz.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kompletní informace o senátních volbách 2024
Senát schválil zkrácení doby oddlužení. Zavedení minimální srážky ze mzdy nepodpořil
Doba oddlužení se pravděpodobně zkrátí z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Změnu přinese vládní novelu insolvenčního zákona, kterou ve středu Senát schválil beze změn. Nevyhověl doporučení svých výborů na sporné zavedení minimální srážky ze mzdy při exekuci, podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) by to znamenalo narušení koaličního kompromisu. Proti srážce ze mzdy se postavily také organizace na pomoc potřebným. Novelu ještě posoudí prezident.
Opozice měla k tomuto kroku podle senátora Miroslava Adámka (ANO) drobný pozměňovací návrh. „A to byl podpis na lístku. To znamená, abychom zabezpečili i to, že například někdo nevytiskne ten lístek za toho konkrétního člověka a nepošle za něho tu obálku,“ nechal se slyšet Adámek.
O volbu usilovali senátoři 20 let
Senátorovi vadí také to, že s korespondenční volbou se začne hned zostra bez toho, aby se provedla zkouška. „Například v Norsku nebo Estonsku se ty volby vyzkoušely nanečisto,“ nechal se slyšet Adámek.
Senátní schválení novely se čekalo nejen kvůli tomu, že hlasování poštou pro krajany prosazovali senátoři po dvě desetiletí, ale nezískali pro to podporu Sněmovny. Aktuální poslaneckou úpravu, která vycházela z předlohy ministerstva vnitra, podpořily všechny senátní výbory, které se jí zabývaly. Zastánci hlasování poštou poukazovali na to, že je tato metoda běžná ve většině evropských zemí a že je nutné zpřístupnit volební právo i Čechům žijícím v cizině, pro které hlasování leckdy znamená urazit stovky kilometrů na nejbližší zastupitelský úřad.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Korespondenční volbu jsme měli zavést dávno, míní Marvanová. Názorový obrat ANO je dost divný