O kotlíkové dotace je velký zájem. Kdy můžete o peníze žádat a kolik vám stát přispěje?

Domácnosti s nižšími příjmy mají možnost získat na výměnu tepelného zdroje kotlíkovou dotaci. A to až ve výši 95 procent celkové částky. Kraje navíc hlásí dostatek finančních prostředků. Dostat by se tak mělo na všechny oprávněné žadatele, problém může nastat s dodací lhůtou od výrobců.

Manželé Faldíkovi ze Zlínska se v květnu rozhodli vyměnit kotel na pevná paliva za modernější tepelné čerpadlo. O dotace si zažádali zpětně. Očekávají, že se jim vynaložená investice brzy vrátí.

„K výměně nás vedla úspora a lepší standard. Čekáme zejména energetickou úsporu, jelikož čerpadlo má vyšší výkon. Ušetříme hlavně finančně,“ vysvětluje Pavla Faldíková.

Kotlíkové dotace se spustily i pro nízkopříjmové domácnosti, kde roční příjmy nepřesáhnou 171 tisíc korun čistého na jednoho člena domácnosti. Limit se netýká seniorů, invalidů, dětí a studentů.

Jak redakci CNN Prima NEWS potvrdila vedoucí Odboru strategického rozvoje Zlínského kraje Jana Koldová, zájem o dotace je například v jejím regionu opravdu velký.

Největší zájem je o biomasu

A jak vysoké částky mohou lidé na dotacích získat? Na tepelné čerpadlo jde až o 180 tisíc korun. O 50 tisíc méně získáte na kotel na biomasu a 100 tisíc nabízel stát na plynové kondenzační kotle, kde už ale podpora skončila. „Ve všech případech je možné získat až 95% dotaci,“ podotýká Koldová.

Největší zájem je prý stále o kotle na biomasu. Výrobci tepelných čerpadel ale nestíhají dodávat. „Poptávka se oproti minulému roku zvedla zhruba o 300 %. Čekací lhůty pro maloobchod jsou zhruba do května 2023,“ říká obchodní ředitel společnosti Neota Martin Husák.

Pokud by někdo chtěl ušetřit čas a peníze tím, že si koupí kotel sám, může narazit na problém. Dotace se vztahují jen na zařízení ze seznamu ministerstva životního prostředí.

Tagy:
podmínky dotace žádost Zlínský kraj poptávka biomasa kotel Ministerstvo životního prostředí České republiky tepelné čerpadlo

Hlavní zprávy

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout
Ukrajina

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.