reklama

O osudu Djokoviče bude definitivně jasno v neděli. Tenista znovu míří do detence

Případ Novaka Djokoviče připomíná tenisovou výměnu – jeho vízum létá z jedné strany na druhou. Nejprve mu bylo zrušeno, pak znovu uděleno, v pátek opět odebráno. A Djokovičův právní tým dělá vše pro to, aby se potřebný dokument ke světové jedničce ještě jednou vrátil. Australian Open začíná v pondělí, až v neděli bude definitivně jasno o tom, jestli se srbský tenista na prvním grandslamu sezony představí, nebo bude po sáhodlouhé přetahované deportován.

reklama

Federální soud bude o jeho již podruhé odebraném australském vízu, uděleném na základě výjimky z povinného očkování proti koronaviru, rozhodovat v neděli v 10 hodin dopoledne australského času, tedy o půlnoci času středoevropského.

Tři hodiny po pátečním zrušení Djokovičova víza se případ dostal znovu k soudu. Slyšení u Federálního a rodinného soudu vedl před půlnocí místního času Anthony Kelly, který v pondělí rozhodoval už při prvním napadení zrušeného Djokovičova víza. Srbskému tenistovi tehdy vyhověl z důvodu procesního pochybení imigračních úředníků.

Djokovič v pondělí opustil detenční hotel a mohl v Melbourne Parku trénovat. V pátek odpoledne ale ministr pro imigraci Alex Hawke využil svého práva a zrušil hvězdnému tenistovi vízum podruhé. Vysvětlil to veřejným zájmem s ohledem na zdraví a dodržování pořádku.

Výslech a znovu do detenčního zařízení

Djokovičův obhájce Nick Wood označil důvod druhého zrušení víza za jasně iracionální s tím, že je veden z přesvědčení, že Djokovič může podněcovat antivaxerský sentiment. Právník oponoval, že Djokovič sice není očkován, ale nevede kampaň proti očkování.

Obhájce se snažil, aby tenista nebyl vyhoštěn ze země před rozhodnutím soudu, čemuž Kelly vyhověl. Tenista je zatím volný, ale v sobotu v osm ráno musí na výslech k imigračním úředníkům, poté se může radit se svými právníky.

Odpoledne by pak měl Djokovič nastoupit do detenčního zařízení a jeho zástupce požádal, aby to bylo jinam než poprvé, kdy strávil čtyři noci v Park Hotelu v melbournské čtvrti Carlton. „Máme obavu o bezpečnost a z mediálního cirkusu,“ vysvětloval Wood.

Ve stejném hotelu strávila pár nocí i česká deblistka Renata Voráčová, která též dostala výjimku z očkování na základě prodělaného covidu a po týdnu volného pohybu byla zadržena. Vzhledem k nejistotě, zda by byl její případ včas vyřešen, z Melbourne odletěla a už je doma v Česku.

34letý Djokovič dostal vízum na základě výjimky z povinného očkování pro účast na Australian Open po prodělaném koronaviru. Jeho žádost posoudily dvě komise (státu Victoria a australského tenisového svazu), vládní nařízení se ale od výroku těchto komisí liší.

Pokud by se jeden z nejlepších hráčů historie na grandslamovém turnaji v Austrálii přece jen představil, v prvním kole potká krajana Miomira Kecmanoviče.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama