Obce budou moct neobsazené sociální byty postavené s podporou státu použít pro uprchlíky jako osoby chráněné. Umožňuje to změna nařízení, kterou ve středu schválila vláda. Změna umožňuje, aby nájemní smlouvy mohli uzavírat i uprchlíci z Ukrajiny s dočasnou ochranou v Česku.
Úprava nařízení vlády spočívá v rozšíření cílové skupiny pro uzavírání nájemních smluv s příjemcem úvěru o osoby, které byly připraveny o možnost bydlení v důsledku ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Uprchlíci také nebudou muset dokládat, že nevlastní nemovitosti na Ukrajině a skládat peníze k zajištění nájemného.
Ministři vyrazili na zámeček. Nejedeme ale na výlet nebo hrát paintball, brání se Bartoš
Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu vyrazila na výjezdní zasedání na zámek Štiřín v Kamenici u Prahy. Po oficiálním jednání tam ministři zůstanou na neformálním jednání až do čtvrtka. Podle šéfa resortu pro místní rozvoj a digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) ale členové kabinetu nejeli na výlet nebo hrát paintball. Chtějí prý do hloubky řešit témata, která trápí Česko.
„Je to logický krok,“ uvedl po jednání kabinetu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s tím, že obce staví sociální byty, přičemž jejich najímání má své limity. Pokud je nemohou pronajmout, je možné je použít pro uprchlíky z válkou poničené Ukrajiny jako pro osoby chráněné.
Ministerstvo v materiálu pro jednání vlády upozornilo, že ke snížení kapacity sociálního, případně dostupného bydlení nedojde, protože využity budou pouze nájemní byty, které obec v současnosti nevyužívá k bydlení pro původně vymezenou cílovou skupinu. „Vzhledem k účelu návrhu budou sociální dopady kladné, protože dojde k umožnění řešit ve střednědobém horizontu kvalitnější formu ubytování uvedených osob,“ uvádí materiál.
Kvůli uprchlické vlně chystá ministerstvo dočasné zjednodušení stavebního řízení. Zároveň připravilo program dotací na opravu obecních a krajských bytů k ubytování Ukrajinců. Obce, kraje a jejich organizace mohou od středy žádat o dotace na pořízení a opravy bydlení pro válečné uprchlíky.
Válka na Ukrajině
Na byt na osobu mohou získat až 120 tisíc korun, na místo v obecní či krajské ubytovně až 40 tisíc korun. Ministerstvo pro místní rozvoj v dotačním programu má zatím téměř miliardu korun. Náklady na vytvoření bydlení se žadatelům proplatí zpětně za období od 24. února, tedy od začátku ruské invaze. Peníze je možné čerpat do konce listopadu. Žádosti se přijímají do konce května.
Práci už našlo přes 20 tisíc uprchlíků
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) obdržely úřady práce přes 20 tisíc žádostí o solidární příspěvek. Vyplácet by ho měly začít příští týden. Navíc se chystá úprava jeho parametrů.
„Chceme odlišit to, že někdo poskytl část bytu, někdo celý dům. Navíc jsme si vědomi, že penziony a restaurace chtějí mít svou turistickou sezonu, takže je potřeba, aby se běženci přesunuli do samostatných bytů. Kapacity máme v bytových fondech,“ uvedl.
Ministr také zdůraznil, že uprchlíci v Česku stojí o práci. Do pracovního procesu se jich zapojilo už 24 tisíc. Dalších 8,5 tisíce ministerstvo eviduje jako zájemce o práci. „Jedna pětina je velmi velké číslo. Ukrajinci stojí o práci v Česku,“ podotkl Jurečka.
Česko udělilo válečným uprchlíkům téměř 300 tisíc speciálních víz k ochraně. Zhruba dvě pětiny příchozích jsou děti, téměř čtyři pětiny dospělých tvoří ženy.