Ryby z obřího akvária v Hradci krmí potápěč i z vlastních úst. Jsou mezi nimi i piraně

Obří akvárium v Hradci Králové

Akvarium

Procházku po pralese nebo dokonce pod vodní hladinou nabízí obří akvárium v Hradci Králové. Další místo, kam se můžete vydat v rámci pořadu Prima Česko. V nádrži jsou k vidění stovky sladkovodních ryb, mimo jiné i piraně. A mezi ně se pravidelně spouští potápěč, který ryby krmí, a to dokonce z vlastních úst. Obří akvárium pak nabízí i další raritu – odchovali tady sladkovodní rejnoky, což je světový unikát.

Obří vodní nádrž v Hradci Králové nadchne nejednoho obdivovatele podvodního světa – 130 tun vody na jednom místě drží unikátní sklo vyrobené na zakázku až v dalekém Japonsku. Za ním návštěvníci mohou obdivovat americké sladkovodní ryby. Autor akvária David Šmeral uvádí přesné rozměry: „Pro představu – šířka toho akvária z jedné strany ke druhé je jedenáct metrů, hloubka je skoro pět metrů a délka toho tunelu je šest metrů,“ a na otázku, jestli sklo pod náporem vody nepraskne, říká: „Doufám, že ne, je to předimenzované. Když jsme to nechali vyrábět, tak to sklo v tunelu má šest a půl centimetrů, stačilo by zhruba 5 centimetrů.“

Sklo je pružné, ale je vyrobené právě pro zeměpisné podmínky Hradce Králové. Například na Chebsku, kde jsou občas zaznamenána zemětřesení, by akvárium stát nemohlo. A v pořadu Prima Česko David Šmeral zavzpomínal na chvíle, kdy se pořádně zapotil. „Když se před námi dělala silnice, to se nám tady ježily chlupy a vlasy hrůzou, celé se to klepalo. Prostě celých těch 130 tun se začalo třást, tak to jsme teda měli malinkou dušičku.“

V akváriu plave více než čtyřicet druhů ryb a některé se tady podle Davida Šmerala úspěšně množí. „Jsou to kolozomy plodožravé, piraně. I když tam úplně nesedí, protože sežerou lautr všechno, mají hubičku jak dětská pusinka, dokážou louskat para ořechy.“

Ryby můžete obdivovat nejen v tunelu pod hladinou, ale i z patra. To se pak ocitnete v deštném pralese. I tady se majitel akvária snaží o co největší autenticitu. „To znamená, že tady běží umělý vítr, tropický déšť, průtrž mračen a mlha. My dokážeme udržet ekologickou stabilitu v tomto prostoru, to znamená, že když je venku minus dvacet stupňů nebo plus pětatřicet, tak je to prostě zázrak. Bez kapky chemie, bez čehokoliv, co se používá v botanických zahradách. My to prostě všechno řešíme jen gekony, pavouky, různými parazity,“ říká Šmeral.

V obřím akváriu v Hradci Králové je otevřeno každý den kromě pondělka a ve čtvrtek je k vidění něco speciálního – ryby tu krmí potápěč, Petr Petr, který přiznává, že má z některých ryb respekt: „Nejvíc se bojím, když jsou ke mně strašně přátelský ty kolozomy nigripinis. Je to piraňa plodožravá a ona se vyznačuje tím, že má hrozně silný stisk. Ukousnout mi palec je pro ni poměrně hračka. Bojím se i dlouhých hadovitých ryb jako arowana dvojvousá, indiáni jí říkají opičí ryba. A to proto, že dokáže vyskočit až metr a půl nad hladinu,“ uvedl.

Jakmile se však potápěč ponoří pod hladinu, strach na něm nepoznáte. S rybami se mazlí a některé dokonce krmí z vlastních úst, přestože je to riskantní. Potápěč Petr Petr ale oceňuje i přátelství ryb: „Jednou mě dokonce jedna napálila hlavou do břicha. Ale každopádně ony se na mě těší, chtějí si hrát, za ten týden se nudí, takže se vlastně na toho potápěče těší. Je to pro ně nějaký vzrušení a nejde určitě jenom o to krmení. Ty kolozomy jednoznačně poznají svého potápěče, protože on jim dává dobroty, hladí je, takže se na něj těší.“

V úplně nové expozici obřího akvária se pak návštěvníci setkají se světovým unikátem – daří se tady odchovat malé sladkovodní rejnoky, pohled na ně je velmi uklidňující.

Tagy: