Pomáhat ano, ale ne za cenu vlastního komfortu. Tak se za více než rok války na Ukrajině změnil postoj Čechů. Vychází to z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Podle opozice i části politologů by tak vláda měla zvážit změnu přístupu a komunikace. Členové Fialova kabinetu ale tvrdí, že podpora jejich kroků je stále vysoká.
Ochota Čechů pomáhat Ukrajině klesá. Podle politologů by to vláda neměla brát na lehkou váhu. „Moudré vlády sledují každý průzkum a zejména ty negativní. Většinou je nekomentují, ale promítají je do své práce. Nabubřelé vlády nesledují ani pozitivní průzkumy,“ uvedl politolog Jan Kubáček.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pavel s Čaputovou měli jet do Kyjeva zvlášť. Slováky to může pobouřit, míní Svoboda
Pomáhat Ukrajině za cenu snížení vlastní životní úrovně chtělo loni v dubnu 53 procent Čechů. Teď už je to méně než polovina. Roste ale naopak počet lidí, kteří si přejí, aby česká politika směřovala na Západ.
Pavel v Kyjevě? Rusové to nedokážou pochopit. Mají nás za pudly amerických pánů, říká Zrno
Návštěva prezidenta Petra Pavla na Ukrajině Rusy příliš nezajímá. „Pro Rusko jsou země mezi ním a Spojenými státy bezvýznamné,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS vedoucí zahraniční redakce Matyáš Zrno. Podle něj nejsou Rusové schopni mentálně pochopit, že bychom vytvářeli nějakou vlastní zahraniční politiku.
Opozice tvrdí, že si za nízkou podporu svých kroků vláda může sama. „Není to o tom nepomáhat Ukrajině, ale vymezit se negativně vůči vládě, která na některé věci skutečně z vysoka kašle,“ sdělil místopředseda poslaneckého klubu hnutí ANO Patrik Nacher.
Vládu nižší oblíbenost podporování Ukrajiny prý nepřekvapuje. Že by se pomoc snižovala podle členů vlády ale není na stole. „Konflikt neskončí tím, že přestaneme podporovat Ukrajinu. Naopak, to ho bude prodlužovat,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Obecně s kroky vlády vzhledem k Ukrajině podle ministryně navíc stále většina Čechů souhlasí. Což potvrzují i výzkumníci. „Dlouhodobě se dotazujeme také na podporu přijímání uprchlíků. Ta už dlouho neklesá a je stabilní mezi nějakými 55 a 60 procenty,“ řekl ředitel výzkumu STEM Jaromír Mazák.
Čechů se výzkumníci ptali i na to, jestli by se měla v konfliktu na Ukrajině víc angažovat Severoatlantická aliance. Podle většiny dotázaných by se jednotky neměly aktivizovat vůbec nebo jenom více hlídat východní hranice. S výcvikem Ukrajinců by mělo NATO pomáhat podle zhruba sedminy Čechů. Přímé vojenské zapojení si přeje jenom pět procent z nich.