reklama

Ochrana přírody dostala novou zbraň proti ohňostrojům. Bude dost účinná?

Správy chráněných krajinných oblastí (CHKO) mohou od letošního roku omezit nebo zcela zakázat odpalování ohňostrojů a zábavní pyrotechniky na jejich územích. Krok dobrým směrem pro zvířata i životní prostředí však pokulhává. Správy CHKO totiž nemají dostatek zaměstnanců, kteří by dodržování případných zákazů mohli kontrolovat.

reklama

Zatímco CHKO Třeboňsko o využití omezení či zákazů ohňostrojů neuvažuje, ředitel CHKO Beskydy František Jaskula to vnímá jako pozitivní a potřebnou věc. „Jsme rádi, že ta možnost vznikla. Budeme chtít vstoupit do jednání s horskými chatami, které jsou v rezervaci a kde hrozí problémy. Ale nemáme sílu dělat nějaké plošné restrikce,“ říká Jaskula, podle kterého mají lepší přehled o situaci s ohňostroji obce a samy mohou používání zábavní pyrotechniky omezit vyhláškou

Omezení nebo úplný zákaz zřejmě čeká Lysou horu, která se tyčí nad Národní přírodní rezervací Mazák nebo Národní přírodní rezervaci Radhošť. Obě území jsou totiž v blízkosti horských chat. „Zaslouží si, abychom to tam projednali, přikryli rozhodnutím a na vybraná místa rozmístili horskou stráž,“ říká František Jaskula s tím, že na hlídání celého území nejsou lidé. „CHKO Beskydy má téměř 1200 kilometrů čtverečních a 18 kmenových zaměstnanců,“ dodává.

Ohňostroj u výběhu jelenů

Zatímco v případě CHKO dostaly jednotlivé správy možnost silvestrovské výbušné radovánky omezit či zakázat, v případě národních parků došlo k úplnému zákazu už před čtyřmi lety, a to díky novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Ani tady ale vše nefunguje stoprocentně. „Navzdory zákazu někde ohňostroje byly, ale pocitově jich celkově bylo méně než před rokem. Máme ale velmi omezené možnosti, jak zákaz vymáhat,“ konstatuje mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Podle mluvčího Národního parku Šumava Jana Dvořáka je zlepšení znatelné. „Před čtyřmi lety každá vesnice bouchala a třískala, to už naštěstí dávno není. Vděčíme za to jak některým obcím, tak místním obyvatelům, kteří působí na ostatní, aby zábavní pyrotechniku nepoužívali. Tím nám velmi pomáhají a patří jim velký dík,“ říká Dvořák. Zároveň ale dodává, že ne všude je to ideální.

Bouřlivé silvestrovské oslavy má za sebou obec Srní nebo Borová Lada, případ z obce Stožec předali strážci NP Šumava k řešení státní správě. K výtečníkům, kteří odpalovali ohňostroj na Kvildě přímo u výběhů s jeleny a rysy, však nestihli přijet včas. „Kolegové strážci také řešili případ, kdy lidé odpalovali tichý ohňostroj. V obchodě jim prý řekli, že tato pyrotechnika je na území národních parků povolená. Řešili jsme to na místě domluvou, kdy strážci vysvětlili, že na území NP je zakázána veškerá pyrotechnika,“ dodává Jan Dvořák.

Ohňostroje vs. divoká zvířata

Nejčastějšími argumenty proti nadměrnému používání zábavní pyrotechniky a ohňostrojů jsou znečištění a stresová zátěž u lidí i živočichů. Zatímco v případě domácích a hospodářských zvířat člověk snadno zjistí, jak na výbuchy a záblesky reagují, u volně žijících to tak snadné není. „Stres je přirozenou součástí života zvířat, protože např. většina druhů se setkává s predátory. Problémem je nadměrný nebo chronický stres. Ten může být způsoben nepřirozenými podněty, které jsou v krajině dominované člověkem běžné (např. turismus, doprava, lov aj.),“ popisuje Pavel Hulva z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Pokud jsou volně žijící zvířata vystavovaná stresovým situacím dlouhodobě, může u nich nastat problém s přijímáním potravy nebo s rozmnožováním. Ve snaze utéct se také mohou vážně zranit – zvláště v pak v noci. „Výbuchy pyrotechniky v principu nejsou odlišné od výstřelů pušek, se kterými se zvířata v přírodě setkávají, není to tedy pro ně úplně neznámý podnět. Samozřejmě na silvestra je intenzita tohoto podnětu velká a některé druhy může negativně ovlivnit. Zde je potřeba apelovat na zdravý úsudek a ohleduplnost ke zvířatům,“ dodává Pavel Hulva.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta
Koronavirus

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama