Očkovat se nenecháme, tvrdí část mladých lidí. Radši přestanou chodit do společnosti, případně si zaplatí testy. Reagují tak na zpřísnění vstupu do restaurací nebo na společenské akce. Důvodů k odmítání očkování má tato skupina obyvatel hned několik. Vakcíny proti koronaviru se bojí, nevěří jí nebo jim vadí, že jsou do očkování tlačeni. A to i přesto, že většina odborníků jej doporučuje.
„Bohužel mě k očkování nepřesvědčí ani zpřísnění opatření, ani nárůsty nakažených. Radši si sem tam zaplatím test, nebo nebudu nikam chodit,“ řekla CNN Prima NEWS šestadvacetiletá Veronika Š. s tím, že není očkovaná, protože vakcíně nevěří.
Podobný plán má i pětadvacetiletá Radka Š., která je těhotná. „Radši nebudu nikam chodit, a když bude potřeba, test si zaplatím. Očkování ale nepřipadá v úvahu,“ uvedla a dodala, že ani před těhotenstvím o vakcinaci neuvažovala. „Nevadí mi být doma, k očkování se nenechám nutit,“ zdůrazňuje dvaadvacetiletá Eliška P.
Omezit návštěvu hospod nebo společenských akcí má v plánu i Kryštof Č., který se také očkovat nenechá. „Určitě to spíš omezím, protože platit si testy je finančně celkem náročné. Na nějakém chození do hospody úplně nelpí můj život, takže pro mě bude snazší to na nějaký čas omezit než třeba pro někoho, kdo ji s oblibou pravidelně navštěvuje,“ vysvětlil CNN Prima NEWS mladý student.
Nejspíš mě donutí, ale nebudu na to pyšná
Čtyřiadvacetiletá Dominika T. přiznala, že o vakcinaci přemýšlí, ale dokud bude mít možnost jiného řešení, tak nepůjde. „A nezodpovědně vůči ostatním si určitě nepřijdu. Když to bude třeba, test si zaplatím,“ podotkla. Nelíbí se jí, že test bude potřebovat i tehdy, když si bude chtít zajít pouze na kávu.
Stejně stará Klaudie J. tvrdí, že by vakcinaci podstoupila, pokud by jinak nemohla chodit do práce. „Určitě radši omezím chození do společnosti, než očkování,“ ujistila se zároveň. Podobného omezení se bojí i třiadvacetiletá Markéta Č. „Jestli se opatření zpřísní a bez očkování nebude možné téměř nic, nejspíš mě to donutí. Ale nikdy na to nebudu pyšná,“ zdůraznila s tím, že zatím zůstane spíš doma, než aby si platila testy nebo se nechala očkovat.
„Rozhodně omezím chození do společnosti, nebo si test zaplatím. Ale většinou je nepotřebuji, protože nikam nechodím. Maximálně pokud bych kvůli očkování měl přijít o práci, tak se možná nechám. Ale spíše bych si i tak platil testy, kdyby byla ta možnost,“ uvedl Karel B. Prý si uvědomuje, že by se mu to prodražilo. „Zdraví je ale jen jedno,“ podotkl.
Mladí tak reagují na to, že od pondělí 1. listopadu musí personál restaurací, pořadatelé hromadných akcí či provozovatelé služeb kontrolovat průkazy bezinfekčnosti. Uznává se dokončené očkování, PCR test ne starší než 72 hodin, antigenní test ne starší než 24 hodin nebo ochranná lhůta 180 dnů od posledního pozitivního testu. Lidem, kteří nemají tento průkaz, může být zamítnut vstup nebo jim nebude poskytnuta služba.
Restauratér či pořadatel je odpovědný za kontrolu dokladu. Host je naopak povinný certifikát předložit a ručí za to, že není falešný. Jinak ho čeká postih. Situaci může řešit hygiena či policie.
Od pondělí 1. listopadu zároveň skončilo testování zdarma, které už není plošně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Čtyři antigeny a dva PCR zdarma do měsíce mohou bez poplatku absolvovat jen děti a mladí do 18 let, očkovaní dospělí, lidé se zahájeným očkováním nebo ti, kteří se očkovat nemohou a mají na to potvrzení od lékaře.
Ostatní si ale testy už hradí z vlastní kapsy. PCR testy zůstaly zastropované na 814 korunách a antigenní na 201 korunách. Jde ale o cenu samotného testu, nikoliv poplatku včetně zpracování a tak dále. Ministerstvo zdravotnictví chce tak lidi motivovat k očkování.
Neočkovaní jsou stádo ignorantů
Očkovat se mladí většinou nechtějí nechat proto, že vakcínám nevěří, že se bojí, co s nimi udělá, nebo se nechtějí nechat nutit. „Nelíbí se mi pozice, do které se tady lidé staví, jakože očkovaní jsou nějací spasitelé a neočkovaní jsou stádo ignorantů. Očkování bylo podáno jako zcela dobrovolná věc, a tak to také vnímám. Otázka je, do jaké míry si můžou dovolit neočkované lidi omezovat,“ upozornil Kryštof Č.
Třiadvacetiletá Monika B. krok vlády označila za šikanu. „Šikana s placenými testy mi opravdu vadí, a to nejen kvůli mně samotné, ale i kvůli blízkým. Kdo není očkovaný, nemůže chodit do společnosti, ale vlastně je to pořád naše volba, můžeme se přeci nechat dobrovolně naočkovat a být znovu svobodní,“ ironicky narážela na to, že vláda neustále opakuje, že očkování je svobodné rozhodnutí.
Také se jí nelíbí, že by vakcinací podporovala farmaceutický průmysl a nenechá se do něčeho tlačit. Spoléhá na to, že s testy bude moct nějak podvádět, popřípadě si je zaplatí.
Další mladí vakcíně nevěří. Nelíbí se jim, že byla vyvinutá „příliš rychle“. „Úplně tomu furt nevěřím a přijde mi, že je to nějaký svinstvo,“ obhajoval svůj názor čtyřiadvacetiletý Jan K.
I očkovaní jsou hospitalizovaní. Proč?
Ostatní mladí naráží na to, že i očkovaní mohou být pozitivní. „Není pro mě komfortní představa, že se nechávám očkovat experimentální vakcínou, která nezaručuje, že virus nechytím znovu. Má také snad zmírňovat průběh onemocnění. Já covid prodělala dvakrát a pokaždé byl průběh lehký. Chovám se zodpovědně, nechávám se testovat, dodržuji opatření,“ doplnila vrstevníky čtyřiadvacetiletá Sára S.
Také upozornila, že i očkovaní mohou být s koronavirem hospitalizováni. Odborníci ale vysvětlují, že očkovaným, kteří jsou hospitalizovaní, většinou už vyprchala imunita a potřebují další dávku. Také jde o starší seniory, kteří mají přidružené nemoci. Často se ale takoví lidé nedostanou do vážného stavu nebo kvůli koronaviru nezemřou.
Čtyřiadvacetiletý Ondřej V. zase spoléhá na to, že se začnou uznávat protilátky nebo že se po nějaké době vrátí testy zdarma, až se naočkuje většina lidí, která vakcínu odmítala. Mnoho mladých žen má také obavy v souvislosti s těhotenstvím. Odborníci ale doporučují vakcinaci i těhotným.
Cílem propagace očkování je dosažení kolektivní imunity, která povede k nižší úmrtnosti a do velké míry eliminuje další mutování viru. Vakcína podle dostupných odborných dat funguje a zabraňuje vážnému průběhu nemoci či případnému zbytečnému úmrtí.
Ať už k tomu přispěly větší obavy z rostoucích čísel, nebo přísnější restrikce, zájem o očkování se v Česku v posledních týdnech opět zvedá. Za poslední dny se nechávají očkovat desítky tisíc lidí. Dvěma dávkami je ale stále očkováno jen zhruba 67 % dospělé populace, což podle odborníků ke kolektivní imunitě nestačí. Pro porovnání, průměr EU je v kategorii 18+ tři čtvrtiny obyvatel.