Odboráři vyrazili na Úřad vlády
Spor o peníze pro zaměstnance ve veřejné sféře pokračuje. Poslední jednání v červnu skončilo krachem, a tak se odboráři vypravili na vládu znovu. Mezitím zaznívají z jejich strany i slova o protestních akcích v ulicích, pokud by se nedohodli.
Od srpna, maximálně od září, chceme přidat. S takovým požadavkem pro pracovníky veřejné sféry šli v úterý odboráři na Úřad vlády. Ještě v červnu však měli vyšší požadavky.
Odboráři vyhrožují vládě vlnou protestů kvůli navýšení platů ve veřejném sektoru. Zdroj: CNN Prima NEWS
Odboráři vyhrožují vládě vlnou protestů kvůli navýšení platů ve veřejném sektoru. Zdroj: CNN Prima NEWS
Odboráři vyhrožují vládě vlnou protestů kvůli navýšení platů ve veřejném sektoru. Zdroj: CNN Prima NEWS
„15 procent od 1. července pro ty, kteří nedostali vůbec nic, a pro ty další 7,6 procenta,“ požadoval na konci června Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Nyní pro lidi se zmrazeným platem odboráři požadují navíc deset procent a pro učitele a zdravotníky pevnou částku 700 až 1 000 korun.
Vláda počítá s tím, že od září peníze navíc dostanou nepedagogové ve školství, zaměstnanci muzeí a galerií, divadelní herci, kuchařky, uklízečky, vrátní či školníci nebo úředníci samospráv a další.
Kámen úrazu je ale v tom, jak by měly růst platy od ledna a jestli se přidá i těm, kteří spadají do dalších čtyř platových tabulek. „Jenom od minulého jednání poskočila inflace opět o jedno procento. Dá se říci, že od každé schůzky s vládou inflace poskakuje,“ uvedl Vít Samek, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů.
Protesty neohrozí ani tropy
Ministr práce a sociálních věcí před jednáním s odbory doufal, že najdou společnou dohodu. „Nemohu mluvit za druhou stranu, ale budu rád, když se dohodneme,“ avizoval Marian Jurečka. K dohodě však opět nedošlo a jednání s odbory bude nadále pokračovat.
Premiéra Fialu požádaly odbory o návrh předem. Ještě v pondělí 18. července odpoledne ale žádné podklady neměly. Od začátku června jsou navíc odborové svazy ve stávkové pohotovosti.
„Jedná se o zdvižený prst pro vládu, aby s něčím přišla. Mohu říci, že pokud se dnes nedohodneme, tak svolám všechny odborové svazy a budeme řešit, co dál. I v horkém létě jsou možné protestní akce. Neříkám stávky, ale protesty,“ doplnil před jednáním předseda Odborového Svazu Státních Orgánů A Organizací Pavel Bednář. Ve veřejném sektoru u nás pracuje okolo 650 tisíc lidí.