reklama

Odborníci volají po delší karanténě. Neměla se zkrátit ze 14 na 10 dní, tvrdí

Zkrácení karantény ze 14 na 10 dní byla podle některých odborníků chyba, která přispěla k rychlejšímu šíření viru v Česku. O tom, že lidé bez nutnosti testu mohou po 10 dnech zpátky do normálního života, rozhodla Rada vlády pro zdravotní rizika v srpnu.

reklama

Pan Ondřej z Prahy prodělal koronavirus s mírným průběhem. Když si ale tento týden zaplatil na své vlastní náklady test, zjistil, že stále ještě není zdravý. Žádné příznaky nemoci přitom nepociťuje. „Nějakých sedm dní po ukončení izolace jsem šel na další test, abych měl jistotu, že někoho nenakazím v práci, a byl pozitivní,“ řekl Ondřej.

Zatímco v první vlně byl negativní test propustkou nejen z izolace, ale i z karantény, nyní je tomu jinak. Rada vlády pro zdravotní rizika letos v srpnu také zkrátila dobu, po kterou musí být lidé doma, ze 14 na 10 dní. Tehdejší vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula to oznámil 17. srpna a tvrdil, že lidí, kteří jsou infekční i po 10. dni, napočítáme v jednotkách procent.

Šerý: Infekčních po karanténě je víc než 10 procent

Podle neurobiologa Omara Šerého je ale takových lidí ve skutečnosti mnohem více. „Podle toho, co sleduji ve svém okolí, to může být i více než 10 procent lidí, kteří jsou PCR pozitivní. Tudíž můžou své okolí nakazit,“ vysvětlil Šerý.

Se zkrácením doby v případě karantény nesouhlasí ani epidemiolog Rastislav Maďar. „V létě jsem byl proti zkrácení karantény ze 14 na 10 dní. Nejistý krok. Z principu má trvat maximální inkubační dobu, tak jako u ostatních nemocí. Pamatuje si to určitě i Adam Vojtěch, měl stejný názor,“ napsal epidemiolog na Twitter.

V Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS imunolog Václav Hořejší uvedl, že testovat by se mělo co nejvíce – včetně lidí, kteří opouštějí karanténu nebo izolaci. „Na druhé straně je pravda, že se zdá, že test může být pozitivní i v případě, že člověk už není infekční, protože v organismu zůstávají neinfekční zbytky, takové trosky viru. (...) Bezpečnější by samozřejmě byla karanténní doba 14 dní, ale myslím, že na toto téma ani neexistuje žádná odborná shoda,“ sdělil Hořejší.

Negativní test není třeba už čtyři měsíce

Negativní test při ukončení karantény nebo izolace Češi nemusí mít od 8. července. 17. srpna pak byla zkrácena izolace a karanténa. Právě i tato dvě opatření mohla podle některých odborníků přispět k rychlejšímu šíření koronaviru.

„V tomto okamžiku bych velmi rád slyšel: ,Ano, podle všech dosavadních studií, které máme, víme, že doba 10 dnů stačí, protože je 99,9 % neinfekčních, anebo nestačí.‘ Pak se to musí předělat,“ řekl člen výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS).

Zda se bude délkou karantény zabývat i ministerstvo zdravotnictví, bude jasnější v pátek, kdy by měl ministr Jan Blatný odpovědět na dotazy redakce CNN Prima NEWS.

Tagy:
Sledujte ŽIVĚ slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

Nákaza v olympijském speciálu zřejmě zůstane záhadou. Hygienikům chybí vzorky
OH 2021

Nákaza v olympijském speciálu zřejmě zůstane záhadou. Hygienikům chybí vzorky

Nákazu v letadle českých sportovců na olympijské hry z Prahy do Tokia se zřejmě nepodaří rozklíčovat. Na úterní tiskové konferenci to oznámily vedoucí Pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Bez genotypizace, neboli podrobného vyšetření typu viru pomocí sekvenování jeho DNA, se jen těžko rozezná, jak se virus šířil. Hygieničky také potvrdily, že jeden z olympioniků se nakazil mutací delta.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

Meghan chtěla „skromnou“ oslavu. Chystá ji miláček celebrit v luxusním sídle

Vévodkyně ze Sussexu Meghan chce, aby oslavu jejích čtyřicátých narozenin připravil proslulý organizátor Colwin Cowie. Ten v minulosti plánoval večírky pro hvězdy, jako jsou Jennifer Anistonová, Tom Cruise nebo Kim Kardashian. Svůj velký den plánuje bývalá herečka pořádat skromnějším způsobem než oslavu svého těhotenství, za kterou v roce 2019 zaplatila v přepočtu zhruba devět milionů korun.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Dostálova maminka: Z lodi ho tahalo deset Japonců. Kajak vyhrál i díky chlebu se sádlem

Hosty úterního pořadu Co Čech, to trenér! byli bývalá alpská lyžařka Šárka Strachová, vodní slalomář Vít Přindiš a maminka kajakáře Josefa Dostála Eva Emingerová. Ta o svém synovi, který jel v úterý ráno finále kajakářů na 1 000 m řekla, že ačkoliv skončil pátý a nenaplnil medailové ambice, do závodu dal úplně všechno. Po jeho skončení byl skutečně na dně svých sil a z kajaku musela českého obra vytáhnout skupina organizátorů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama