reklama

Odborníci volají po delší karanténě. Neměla se zkrátit ze 14 na 10 dní, tvrdí

Zkrácení karantény ze 14 na 10 dní byla podle některých odborníků chyba, která přispěla k rychlejšímu šíření viru v Česku. O tom, že lidé bez nutnosti testu mohou po 10 dnech zpátky do normálního života, rozhodla Rada vlády pro zdravotní rizika v srpnu.

reklama

Pan Ondřej z Prahy prodělal koronavirus s mírným průběhem. Když si ale tento týden zaplatil na své vlastní náklady test, zjistil, že stále ještě není zdravý. Žádné příznaky nemoci přitom nepociťuje. „Nějakých sedm dní po ukončení izolace jsem šel na další test, abych měl jistotu, že někoho nenakazím v práci, a byl pozitivní,“ řekl Ondřej.

Zatímco v první vlně byl negativní test propustkou nejen z izolace, ale i z karantény, nyní je tomu jinak. Rada vlády pro zdravotní rizika letos v srpnu také zkrátila dobu, po kterou musí být lidé doma, ze 14 na 10 dní. Tehdejší vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula to oznámil 17. srpna a tvrdil, že lidí, kteří jsou infekční i po 10. dni, napočítáme v jednotkách procent.

Šerý: Infekčních po karanténě je víc než 10 procent

Podle neurobiologa Omara Šerého je ale takových lidí ve skutečnosti mnohem více. „Podle toho, co sleduji ve svém okolí, to může být i více než 10 procent lidí, kteří jsou PCR pozitivní. Tudíž můžou své okolí nakazit,“ vysvětlil Šerý.

Se zkrácením doby v případě karantény nesouhlasí ani epidemiolog Rastislav Maďar. „V létě jsem byl proti zkrácení karantény ze 14 na 10 dní. Nejistý krok. Z principu má trvat maximální inkubační dobu, tak jako u ostatních nemocí. Pamatuje si to určitě i Adam Vojtěch, měl stejný názor,“ napsal epidemiolog na Twitter.

V Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS imunolog Václav Hořejší uvedl, že testovat by se mělo co nejvíce – včetně lidí, kteří opouštějí karanténu nebo izolaci. „Na druhé straně je pravda, že se zdá, že test může být pozitivní i v případě, že člověk už není infekční, protože v organismu zůstávají neinfekční zbytky, takové trosky viru. (...) Bezpečnější by samozřejmě byla karanténní doba 14 dní, ale myslím, že na toto téma ani neexistuje žádná odborná shoda,“ sdělil Hořejší.

Negativní test není třeba už čtyři měsíce

Negativní test při ukončení karantény nebo izolace Češi nemusí mít od 8. července. 17. srpna pak byla zkrácena izolace a karanténa. Právě i tato dvě opatření mohla podle některých odborníků přispět k rychlejšímu šíření koronaviru.

„V tomto okamžiku bych velmi rád slyšel: ,Ano, podle všech dosavadních studií, které máme, víme, že doba 10 dnů stačí, protože je 99,9 % neinfekčních, anebo nestačí.‘ Pak se to musí předělat,“ řekl člen výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS).

Zda se bude délkou karantény zabývat i ministerstvo zdravotnictví, bude jasnější v pátek, kdy by měl ministr Jan Blatný odpovědět na dotazy redakce CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama