ODS schválila kandidátku do evropských voleb. Do Bruselu chce také bratr poslance Bendy

Kandidátku vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) do evropských voleb má dosavadní europoslanec Alexandr Vondra vést s kolegyní Veronikou Vrecionovou (oba ODS). Návrh schválený širším vedením strany počítá pro občanské demokraty s deseti místy, na pátém figuruje v kandidátní listině analytik evropské legislativy z institutu Pravý břeh Ondřej Krutílek, na osmém bratr poslance Marka Bendy Filip.

Kandidáty ODS schválila výkonná rada ve středu večer. Kromě europoslanců Vondry a Vrecionové se jedná o spíše méně viditelné tváře občanských demokratů. Na osmém místě přece jen figuruje zajímavé jméno – ředitel kabinetu ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) Filip Benda. Jedná se o bratra dlouholetého politika ODS Marka Bendy.

ČTĚTE TAKÉ: Vášnivá debata nad zavedením poštovní volby. Převažují plusy, nebo minusy?

Další výraznější kandidát Ondřej Krutílek působil jako analytik legislativy EU v Centru pro studium demokracie a kultury. V roce 2014 vstoupil do spolku Pravý břeh, kde nedlouho poté začal působit jako místopředseda výkonné rady. Od roku 2017 je členem správní rady Institutu pro pravicovou politiku.

A na sedmnáctém místě kandidátky Spolu se objeví vysokoškolský učitel Petr Sokol, který v minulosti napsal s premiérem Petrem Fialou (ODS) odbornou knihu o evropských politických stranách.

Termín představení celé kandidátky včetně kandidátů za TOP 09 a lidovce zatím koalice neoznámila.

Jedničkou TOP 09 na kandidátce Spolu bude nynější europoslanec Luděk Niedermayer, do voleb má jít ze třetího místa společné volební listiny. Dvojkou poslanec Ondřej Kolář s šestým místem na celkové kandidátce. Desáté místo pak má připadnout za TOP 09 náměstkovi hradecké primátorky a poradci ministra obchodu Lukáši Řádkovi.

Lidovce, kteří zatím nominační proces neuzavřeli, má do evropských voleb vést nynější europoslanec Tomáš Zdechovský. Podle dohody Spolu mu připadne čtvrté místo. Na druhém místě kandidátky KDU-ČSL, kterou schválili křesťanští demokraté už loni v květnu, je náměstek jihočeského hejtmana František Talíř. Trojkou je nynější europoslankyně Michaela Šojdrová. Mluvčí KDU-ČSL Simon Dytrych ve čtvrtek řekl, že jedna nominace z krajů zatím chybí. Podle ní dovolí výbor KDU-ČSL posledního kandidáta včetně jeho postavení na listině během února.

Termín voleb vypsal prezident na pátek 7. a sobotu 8. června. Česko má obsadit 21 mandátů. ODS má nyní v europarlamentu čtveřici zástupců, lidovci a TOP 09 po dvou.

Voliči v zemích EU půjdou vybírat nové europoslance mezi 6. až 9. červnem. Bude to o dva týdny později než v roce 2019, kdy se konaly předchozí eurovolby. Obyvatelé 27 zemí bloku půjdou k volbám poprvé po odchodu Velké Británie z EU. Občané budou rozhodovat o obsazení 720 křesel, což bude o 15 víc než v končícím období. Zvýšení počtu křesel je reakcí na demografické změny v EU, počet pro Česko se nemění.

Samostatně budou kandidovat Piráti v čele s europoslancem Marcelem Kolajou, na předních místech listiny hnutí STAN budou ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová a někdejší poslanec hnutí Jan Farský. V čele kandidátky ANO bude bývalá ministryně pro místní rozvoj a nynější místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová. Lídrem listiny hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) je někdejší europoslanec Petr Mach, který v minulosti stál v čele Svobodných.

Volby v roce 2019 vyhrálo hnutí ANO, získalo šest mandátů. Následovala ODS se čtyřmi, Piráti a STAN s TOP 09 se třemi, SPD a lidovci se dvěma mandáty a KSČM s jedním mandátem. Letošní výsledek bude podle předsedy ODS a vlády Petra Fialy vizitkou kabinetu. Byl by rád, aby strany koalice Spolu obhájily v letošních evropských volbách svých osm mandátů. Do počtu, se kterými budou strany spokojené, ale podle něj hodně promluví to, kolik stran se do Evropského parlamentu dostane.

Tagy: