360°, Taťána Malá, Jan Bartošek, Jiří Kobza, Jan Kuchař - 25.8. v 21:31
SPD vítá záměr druhého opozičního hnutí ANO vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Na tiskové konferenci to řekl šéf SPD Tomio Okamura. Ten by si přál, aby k mimořádné schůzi Sněmovny došlo ještě před podzimními komunálními volbami. Podle některých členů pětikoalice opozice tímto krokem dělá Česku ostudu během evropského předsednictví.
Okamura ve svém projevu připomněl, že SPD už členy hnutí ANO oslovilo před několika týdny, jestli by se k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě nepřidali. K něčemu takovému je totiž potřeba 50 podpisů poslanců.
„Hnutí SPD prosazuje vyslovení nedůvěry vládě. Jsme rádi, že se hnutí ANO rozhodlo přidat k našemu návrhu. Už jsme kolegy z ANO oslovili před několika týdny. Tehdy neměli jasné stanovisko, nyní už mají,“ řekl Okamura během brífinku. Předseda SPD by si přál, aby k samotnému hlasování došlo ještě před komunálními a senátními volbami, které se konají 23. a 24. září.
Tomio Okamura a Radim Fiala Zdroj: ČTK
Tisková konference hnutí ANO Zdroj: CNN Prima NEWS
Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) Zdroj: ČTK
Jan Bartošek Zdroj: Profimedia.cz
Ivan Bartoš Zdroj: Profimedia.cz
Hnutí ANO svůj záměr shánět podpisy pro mimořádnou schůzi Sněmovny oznámilo během svého brífinku ve čtvrtek večer. Jako důvod uvedlo korupční kauzu Dozimetr, situaci kolem ředitele rozvědky Petra Mlejnka a také složitou ekonomickou situaci v Česku. Tu podle opozice vláda není schopná efektivně řešit.
„Lidi už ví, že se na ně vláda vykašlala. Proto už pět měsíců v řadě klesá důvěra v ekonomiku. Pomoc zůstává pouze u slov. Firmám se nepomáhá vůbec a lidem minimálně. Včera představený úsporný tarif je toho důkazem. V tuto chvíli už je naprosto nedostatečný,“ prohlásila šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.
Bartošek: Opozice dělá ostudu ČR
A jak na jednání opozice reagovala pětikoalice? „Hnutí ANO se na hlasování těšilo, jen hledalo záminku. Opozice se rozhodla udělat ostudu ČR během předsednictví EU. Zvolila největší kalibr. Už jsme svrhnutí vlády během předsednictví zažili. Teď je to tu znovu, i když na to opozice nemá hlasy,“ reagoval v pořadu 360° místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).
Pravdou je, že opozici pro vyslovení nedůvěry chybí hlasy. Vládní pětikoalice má totiž v dolní komoře Parlamentu pohodlných 108 zákonodárců. „Kdo chce psa bít, hůl si najde. ANO hledá další zasycení mediálního prostoru z důvodů problémů jeho předsedy,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec Jan Kuchař (STAN).
Ostře reagoval pak šéf Pirátů Ivan Bartoš: „ANO se snaží překrýt soud svého šéfa kvůli podvodu s dotacemi ‚nedůvěrou vládě‘. Slibovali, že během předsednictví neudělají ostudu, ale realita je opět jiná.“
Představitelé ANO totiž dříve uvedli, že v době českého předsednictví v Radě Evropské unie se vládě vyslovit důvěru nepokusí. Předseda hnutí Andrej Babiš k tomu ale v minulosti řekl, že skandál kolem ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace Petra Mlejnka nemá obdoby. Podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) se od té doby změnila řada věcí i vzhledem k energetické krizi.
Z dosavadních 16 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden, a to v již zmíněném roce 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 hlasů. V minulém volebním období odolal Babišův menšinový kabinet třem hlasováním o vyslovení nedůvěry. Vždy jej podrželi komunisté.