Prezidentští uchazeči se v superdebatě na CNN Prima NEWS přeli o to, jakým způsobem by měla skončit skoro rok trvající válka na Ukrajině. Zatímco poslanec za SPD Jaroslav Bašta by preferoval mír i za cenu územních ztrát pro Ukrajinu, senátoři Marek Hilšer, Pavel Fischer či šéf odborových svazů Josef Středula nepřipouštějí jakákoli jednání s Ruskem, dokud jeho vojska neopustí ukrajinské území.
„Domnívám se, že i špatný mír je lepší než válka, byl bych kategoricky proti vyslání našich sil mimo území České republiky do cizí války,“ uvedl Bašta s tím, že mír by přijal i v případě okleštění Ukrajiny. „To je záležitost, kterou každá válka přináší. Když se podíváte do minulosti, v případě korejské války probíhalo 157 různých jednání, než skončila kompromisem. To je typický příklad špatného míru,“ uvedl poslanec za SPD v superdebatě.
Tento názor se však nelíbil poslanci Marku Hilšerovi. „Jednat se musí, ale ne s teroristou, který si stanovuje podmínky a okupuje část nezávislé země. Co kdyby někdo napadl nás a chtěl Sudety? Potřebujeme hájit mezinárodní právo, aby nebyly napadány země. Jednat nelze, když mají revolver u hlavy a chtějí jim vystřelit mozek,“ sdělil.
Také podle odborového předáka Josefa Středuly nesmí mít Rusko z války žádný územní zisk. „Myslím, že bychom měli jako Česko učinit kroky, aby začaly procesy, které povedou obě strany za jednací stůl. Pražský hrad by mohl být i místem, kde se setkají. Měl bych ale jednu podmínku – aby z toho agresor neměl jakýkoli zisk,“ nastínil Středula, jak by si představoval mírová jednání v případě konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.
Podobný názor, jak by se mělo válečné běsnění na Ukrajině ukončit, přidal také Pavel Fischer. „Když mluvíme o míru, musí být opravdu spravedlivý. V případě války na Ukrajině to znamená, že se bude respektovat mezinárodní právo. Ruská armáda musí odtáhnout z území suverénního ukrajinského státu, a teprve pak se může jednat,“ dodal senátor, co by mělo předcházet mírovým jednáním.
„V této situaci musí Evropa, ČR i NATO pomáhat jednotně. Musíme být na straně napadané země. Každá válka končí jednáním. Musí to být jednání na straně NATO, Ukrajiny i Ruska. Budou to dlouhá jednání,“ domnívá se bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Celou superdebatu si můžete poslechnout i jako podcast: