Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě
V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.
Demonstrace začala od 14 hodin opět na pražském Václavském náměstí, další se konaly například v Brně, Plzni, Liberci či Českých Budějovicích. V Ostravě se demonstrace zúčastnil mimo jiné předseda opoziční SPD Tomio Okamura a další zástupci tohoto hnutí. V Moravskoslezském kraji se protest konal rovněž v Karviné a Havířově.
Organizátoři pražského protestu, kteří sami sebe označují za politicky nezařazené občany, podle webu mimo jiné požadují, aby ČR zajistila přímé smlouvy s Ruskem o dodávkách plynu za nízké ceny. Odmítají přijetí eura a chtějí, aby ČR byla vojensky neutrální zemí. Mezi dalšími požadavky je také potravinová nezávislost Česka, dobrovolnost očkování nebo „osvobození“ tuzemského průmyslu od „závislosti“ na zahraničních společnostech.
Jeden pořadatelů Ladislav Vrábel je přitom podle dřívějších informací webu Aktuálně.cz v insolvenci a dluží tři miliony korun. Po minulé demonstraci si jej podle webu předvolal soud a žádal vysvětlení, co Vrábel udělal se statisíci, které mu na podporu akce zaslali příznivci.
Mezi řečníky vystoupili děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík či bývalý šéf Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Na pódiu se objevili poslanec SPD Jaroslav Foldyna, šéfka komunistů Kateřina Konečná či šéfka Trikolory Zuzana Majerová.
Demonstranti si s sebou přinesli národní vlajky a transparenty proti vládě. Skandovali „demisi“, „hanba“ či „zloději“. Holubici jako symbol míru na Václavské náměstí přivezla Iva Rosická. Z pódia ji pak vypustila. „Nejsme rusofilové, českou zem milujeme, chceme lásku a mír,“ uvedla Rosická.
Premiér Petra Fiala (ODS) po zářijové demonstraci uvedl, že ji svolaly síly hlásící se k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům ČR. Místopředseda vlády a ministr vnitra Víta Rakušan (STAN) poté podotkl, že bere vážně obavy lidí, kteří na demonstraci přišli. Řešení situace ale podle něj neleží v příklonu k Putinovu Rusku.
Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb. Další protest svolali na Václavské náměstí na 28. října. Podle Ústavy však prezident o své vůli nemůže odvolat vládu ani vypsat předčasné volby. Může tak učinit jen Sněmovna, v níž má vládni koalice pohodlnou většinu.
Podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) by se lidé neměli nechat zneužít manipulátory, kteří na náměstích nabízí jednoduchá, ale nerealistická řešení důsledků války rozpoutané Ruskem proti celé Evropě. Šéf STAN to ve středu napsal na Twitteru. Dodal, že strach lidí v nejisté době je pochopitelný, lži a manipulace je podle něj ale nutné odsoudit.
Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky v centru Brna, Plzně, Liberce, Českých Budějovic, Uherského Hradiště, Karviné, Havířově či Nejdku. Jiného pořadatele, opoziční SPD, měla demonstrace proti vládě v Ostravě.