Dobytí Bachmutu potvrdila po šéfovi vagnerovců Jevgeniji Prigožinovi i Moskva. Kyjev ale informaci opakovaně popřel. Podle ukrajinské armády naopak došlo k faktické porážce Vagnerovy skupiny, která se chce z oblasti stáhnout. Prigožin se přitom na videu z Bachmutu chvástal, že jsou vagnerovci nejsilnější armáda na světě. Dobytím posledních částí města by pro Rusy šlo pouze o symbolické vítězství, zhodnotil Insititut pro studium války (ISW). Evropští spojenci by mohli v první fázi Ukrajině dodat 24 až 36 amerických stíhaček F-16, odhadl ukrajinský web Defense Express.
Ruským jednotkám se spolu s vagnerovci podařilo dobýt Bachmut, uvedlo podle agentury AP ruské ministerstvo obrany zhruba osm hodin po zprávě od šéfa soukromé vojenské skupiny Jevgenije Prigožina. K úplnému ovládnutí města, které se stalo jedním ze symbolů války, posléze vojákům gratuloval ruský prezident Vladimir Putin.
Kyjev informaci opakovaně popřel. Rusové podle prezidenta Volodymyra Zelenského město stále nedobyli. „Zničili všechno. Dnes už je jen v našich srdcích. Na tom místě už nic není,“ doplnil podle agentury AP před jednáním s americkým prezidentem Joem Bidenem v Hirošimě na setkání zemí skupiny G7. „V Bachmutu jsou tvrdé boje. Situace je kritická. Zároveň naše vojska drží obranu ve čtvrti přezdívané Letadlo. V současnosti mají naši obránci pod kontrolou některé průmyslové a infrastrukturní objekty v této čtvrti a také rezidenční oblast,“ uvedla v sobotu na Telegramu náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.
Ukrajincům se podařilo Vagnerovu skupinu téměř zničit, ta se proto již chce z oblasti stáhnout, prohlásil mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj. „Prigožin říká, že obsadil Bachmut a stáhne svá vojska. To je jediný důvod, proč to říká. Stahuje ocas, protože ztratil své nejlepší lidi. Jeho skupina byla ve skutečnosti poražena,“ sdělil ukrajinské stanici Free Radio. Podle poradce ukrajinského prezidenta Michajla Podoljaka chce Rusko zprávou o dobytí města pouze narušit pozadí cesty Volodymyra Zelenského na setkání lídrů skupiny G7 v Hirošimě. Informovala o tom agentura Unian.
ČTĚTE TAKÉ: Kde udělali soudruzi chybu? Putinova nedobytná pevnost má všechna „nej“, ale také jeden háček
Prigozhin announced that Wagner took Bakhmut, but his fighters will hand over the city to the regular army on May 25th. #Bakhmut #Ukraine #Russia #RussiaUkraineWar #Wagner #Prigozhin pic.twitter.com/2dEJucyOhW
— Natalka (@NatalkaKyiv) May 20, 2023
Dobytí posledních částí Bachmutu nemá pro Rusko strategický význam ani pokud by se potvrdilo, zhodnotil Institut pro studium války: „Jejich ovládnutí nezískává ruským silám operačně významné území k dalšímu vedení útočných operací ani silnou pozici k obraně před ukrajinskými protiútoky.“ Údajné vítězství Prigožinových mužů by proto prý bylo pouze symbolické. „Jeho oznámení o stažení vojsk naznačuje, že se nechystá pokračovat v úsilí tlačit ofenzivu dále na západ od Bachmutu,“ doplnil institut.
Válka na Ukrajině
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu dorazil do japonského města Hirošima, aby na summitu skupiny G7 hledal podporu pro svou zemi nejen u lídrů sedmi bohatých ekonomik. Víkend mu skýtá příležitost apelovat i na země, jako jsou Indie nebo Brazílie, které se snaží k válce Ruska proti Ukrajině stavět neutrálně. Indický premiér Naréndra Módí podle médií při bilaterální schůzce slíbil, že Indie se bude zasazovat o ukončení konfliktu.
Evropští spojenci by mohli v první fázi Ukrajině dodat 24 až 36 amerických stíhaček F-16, odhadl ukrajinský web Defense Express. Vychází přitom z toho, že stroje pravděpodobně poskytnou Dánsko a Nizozemsko, které jednak daly najevo ochotu stíhačky dodat, a navíc stroje F-16 ve svém arzenálu už postupně nahrazují modernějším typem F-35.
Ukrajinský voják se kryje v zákopu před ruským ostřelováním na frontové linii u Bachmutu. Zdroj: AP
Následky ruského bombardování Bachmutu Zdroj: AP
Rusko použilo v Bachmutu zápalnou munici. Zdroj: Síly speciálních operací ozbrojených sil Ukrajiny
Následky ruského ostřelování Bachmutu Zdroj: AP
Ukrajinský Bachmut se stal jedním ze symbolů války, z města toho moc nezbylo. Zdroj: AP
Zničený Bachmut Zdroj: Profimedia.cz
Bezprostřední záběry surové přestřelky u Bachmutu Zdroj: Státní pohraniční služba Ukrajiny
Zničený Bachmut Zdroj: Ukrajinská 93. mechanizovaná brigáda
Ukrajinský voják u Bachmutu střílí z pěchotní zbraně. Zdroj: AP
Následky ruského bombardování Bachmutu Zdroj: AP
Zničený Bachmut Zdroj: Ukrajinská 93. mechanizovaná brigáda
Ukrajinský voják u Bachmutu pálí z raketometu. Zdroj: AP
Zničený Bachmut Zdroj: Ukrajinská 93. mechanizovaná brigáda
Ukrajinci u Bachmutu pálí na ruské pozice. Zdroj: Profimedia.cz
Zničený Bachmut Zdroj: AP
Ukrajinci u Bachmutu pálí na ruské pozice. Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci v bahnitých zákopech u Bachmutu Zdroj: AP
Ukrajinský tank u Bachmutu pálí směrem na ruské pozice. Zdroj: AP
Ukrajinci provedli úspěšný úder u Bachmutu. Zdroj: Andrij Jermak
Ukrajinský voják v Bachmutu Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Nyní je Bachmut asi nejnebezpečnějším místem na světě. Zdroj: AP
Vojáci začali bitvu u Bachmutu označovat jako „bachmutský mlýnek na maso“. Zdroj: Profimedia.cz
Následky krvavých bojů u Bachmutu Zdroj: Profimedia.cz
Následky ruského bombardování Bachmutu Zdroj: AP
Fotografie z bitvy o Bachmut Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Boje u Bachmutu připomínají první světovou válku. Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Boje u Bachmutu připomínají první světovou válku. Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Boje u Bachmutu připomínají první světovou válku. Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny