reklama

Opatření jsou zmatená. Orientujeme se díky Instagramu Feriho, upozornil předseda středoškoláků

Hygienici nařídili od pondělí znovu zavřít většinu středních škol. Podle předsedy České středoškolské unie Viktora Reného Schilkeho se o tomto opatření studenti často dozvěděli z Instagramu poslance Dominika Feriho (TOP 09). Úřady by se studenty měly komunikovat prostředky mladé generace, vyzval Schilke, který zastupuje zhruba 30 tisíc studentů, v pořadu K věci. Také zmínil výhody a nevýhody distanční výuky. Studentům podle něj chybí kontakt a interakce.

reklama

„Středoškoláci vnímají rizika nákazy, ale často jim nedávají smysl opatření. Ta přicházejí každý den jiná. Říká se, že budou vyhlašovány ve středu a v pátek, pak se ale dozvídáme z médií a ze sociálních sítí skoro každý den, že se něco nového zavede nebo změní, a to je pro nás zmatek. Proto, že je toho spoustu, tomu nedáváme takový důraz a nemáme k tomu respekt,“ popsal Viktor René Schilke přístup středoškoláků a studentů obecně k opatřením proti koronaviru.

Dodal, že mladí lidé často mají lehký průběh onemocnění, a proto se jim hůř dodržují opatření, jako je nosit roušky, používat dezinfekci a dodržovat rozestupy. „Myslím ale, že středoškoláci jsou ohleduplní a dodržují je. Proto se častěji nakazí mimo školu,“ uvedl s tím, že opatření ve školách jsou podle něj přísná.

„Ve třídě máme dezinfekci, nosíme roušky, na které učitelé dávají docela důraz. Myslím, že je tam málo prostoru, kdy se můžeme nakazit, oproti mimoškolním aktivitám, kroužkům a sportu, kde bez roušek jsme a nikomu to nevadí,“ poukázal předseda České středoškolské unie na fakt, který mu nedává smysl.

Politici by měli informovat i našimi komunikačními kanály

Od podělí se většina středních škol v České republice na 14 dní opět zavře. Schilke ale upozornil na cestu, jak se ke studentům informace o uzavření škol dostávala. „Chybí jedno místo, kde by byl souhrn toho, v jakých krajích a okresech budou školy zavřené. Jediným zdrojem je Instagram Dominika Feriho, který se angažuje, aby nám to všechno shrnul a vysvětlil,“ vyprávěl předseda středoškoláků v pořadu Interview.

Podle něj je chyba na straně úřadů. „Nesnaží se s naší generací komunikovat tak, abychom to pochytili. Nejsme ti, kdo sledují tiskové konference nebo čtou tiskové zprávy, a z médií jsou informace rozporuplné. Takže je pro nás těžké se v tom zorientovat,“ kroutil hlavou Schilke.

Česká středoškolská unie se dle jeho slov studenty pomocí sociálních sítí snaží informovat, ale nemá dosah na všechny středoškoláky. „Nejsme autorita jako politici. Ti by se měli snažit sdělovat nám informace našimi kanály,“ zdůraznil.

Model, který bude kombinovat obě možnosti výuky

Středoškoláky teď minimálně 14 dní čeká distanční výuka. Její forma se podle Schilkeho na některých školách zlepšila, protože zainvestovaly do vybavení a učitelé se proškolili. „Ale bojím se, že na spoustě škol to tak není. Nic se nezměnilo a u znovuzavedení distanční výuky bude hrozit to, co se dělo na jaře. Učitelé se studenty budou komunikovat přes různé platformy, studenti budou zmatení, nebudou vědět, dokdy mají co udělat. To mnoho studentů demotivuje a do školy nebudou dělat vůbec nic,“ upozornil.

Následující dva týdny, které studenti budou doma, podle jejich předsedy přijímají, i když to nebude lehké. „Ale pokud by to mělo být dlouhodobé, musí přijít nějaké systémové změny, které tady nejsou. Pokud nepřijdou, měl by se zavést nějaký model, který bude kombinovat obě dvě možnosti výuky. Jak distanční, tak prezenční,“ vyzval Schilke. Ocenil však, že spolužáci z odborných škol mohou chodit na praxe.

Zadání pro domácí výuku nejsou dostatečně zajímavá

V dlouhodobé vizi unie týkající se vzdělávání podle něj je, aby se učitelé ptali studentů, co se chtějí učit, jak se to chtějí učit, kdy se to chtějí učit, a aby učivo bylo i podle zájmů a možností studenta. „To se teď vůbec neděje. Zadání, které studenti mají plnit během práce doma, není dostatečně zajímavé. Doma mají studenti možnost věnovat se čemukoliv, takže je pro ně těžké se motivovat. A když už student nějaké zadání vyplní, tak často nedostane zpětnou vazbu,“ popsal Schilke s tím, že unii pak chodí frustrované zprávy.

„Učitelé nám často nepomáhají k tomu, aby nás bavilo se učit. V distanční výuce se o to učitelé snaží ještě mnohem méně,“ uvedl Schilke s tím, že unie se na to snaží apelovat, ale možná mohla dělat více.

Často jsem vypínal mikrofon a kameru s tím, že mi to nefunguje

Ze začátku se středoškolákovi distanční výuka líbila, ale postupně mu začal chybět kontakt a rozvíjení sociálních dovedností, komunikace a lidskost ve výuce. „A tak jsem často vypínal mikrofon a kameru s tím, že mi to nefunguje a mám to rozbité. A to jen proto, abych se mohl věnovat něčemu jinému,“ upřesnil.

Po prázdninách doma se prý Schilke těšil, že bude znovu se spolužáky. „Nedělalo mi to na psychické zdraví vůbec dobře. Výuka není pouze o tom, nabiflovat si nějaké znalosti. Je mnohem víc o tom, být v kontaktu, v nějakém společenství se stejně starými lidmi. O tom, vzájemně se podporovat, sdílet zkušenosti, znalosti a vzájemně se něco učit. To, že si studenti něco vysvětlují o přestávkách, je často důležitější než samotná výuka. To teď zaniklo,“ upozornil Viktor René Schilke. Zároveň však uznal, že se najdou studenti, kteří distanční výuku nesou dobře. „Nemusí cestovat do školy a mají více času na své zájmy.“

Rozhovor Marie Bastlové s Adrianou Krnáčovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál
360°

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama