Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.
Ke krutému zacházení se podle rozsudku soudu uchýlili Benjamin O'Shea a Naomi Johnsonová. Za své otřesné chování byli v lednu odsouzeni: otec dívenky k osmi letům a osmi měsícům ve vězení, matka dostala trest odnětí svobody v délce sedmi let a dvou měsíců. Svou osmitýdenní dceru dlouhodobě týrali, což dokazují zlomeniny a jiná zranění na jejím těle. Celý incident je podle soudce Nigela Peterse dalším otřesným případem týrání dítěte rodiči.
Smrt Amity-Faye otřásla Velkou Británií na konci dubna 2019. O'Shea, bývalý armádní záložník, zavolal na tísňovou linku poté, co jeho osmitýdenní dcera přestala dýchat. Během několika minut byli na místě záchranáři, dívenku se však oživit nepodařilo. Metropolitní policie v Londýně následně uvedla, že dítě nemělo žádná viditelná zranění, proto si mnozí mysleli, že se jednalo o syndrom náhlého úmrtí.
Vše ale změnily rentgenové snímky Aminy-Faye. Ukázalo se, že dívenka utrpěla přes šedesát zlomenin – 41 v oblasti žeber a 24 v oblasti končetin. Některé zlomeniny byly čerstvé, jiné se začínaly hojit, což značilo opakované týrání. Vzhledem k tomu, že nebyla zjištěna příčina její smrti, nemohla policie proti jejím rodičům vznést obvinění z vraždy.
Končetiny jí zlomili nejméně sedmkrát
Jednalo se však o důkazy dlouhodobého a krutého týrání. Rodiče byli následně zadrženi, ke svým činům se však nepřiznali. Tvrdili, že za zlomeniny na těle jejich osmitýdenní dcery může přivolaný lékař, to však důkazy o hojících se zlomeninách vyvrátily. Lékařský znalec navíc došel k závěru, že zlomeniny v oblasti končetin dívka utrpěla nejméně sedmkrát. Za zlomeninami žeber pak měly stát nejméně dva incidenty. Následně se ukázalo, že dívka dříve prodělala krvácení do mozku, které se zahojilo.
Policisté během vyšetřovaní odhalili, že O'Shea mezi lety 2016 až 2019 několikrát volal na linku Národní zdravotnické služby, kdy se odvolával na své problémy s posttraumatickou stresovou poruchou a agresivitou. Diagnózu si stanovil sám. V jednom z případů, zhruba tři týdny před smrtí Aminy-Faye, volal na zmíněnou linku a nahlásil, že jeho dcera kašle krev. Ačkoliv ho lékař vybízel, aby dítě odvezl do nemocnice, neučinil tak.
Případ otřesného jednání s osmitýdenní dcerou nebyl jediným, kdy se dvojice odhodlala k fyzickému týrání. Z elektronické komunikace mezi párem vyšlo najevo, že fackovali a týrali další dítě, za což byli taktéž odsouzeni. Soudní proces v Londýně trval čtyři dny, na jeho konci byli 30. listopadu shledáni vinnými. Rozsudek si vyslechli až letos na konci ledna, píše web News Sky.
Týrání Aminy-Faye bohužel není ve Velké Británii ojedinělým případem. Země se dosud vzpamatovává z vraždy šestiletého Arthura Labinjo-Hughese a batolete Star Hobsonové. Od července 2020 do června 2021 policie v zemi zaznamenala více než 27 tisíc případů týrání dětí a mládeže. Jedná o se o 23% nárůst počtu těchto činů oproti předchozímu roku. Celkem v tomto období zemřelo 536 dětí, které byly týrané či zanedbávané.
Celý problém zřejmě zhoršila koronavirová pandemie. Kvůli řadě lockdownů bylo pro násilníky lehčí skrýt své činy před okolím. „Děti nechodily do školy, byly zavřené doma, kde nebyly v bezpečí. Pokud rodič chtěl své jednání skrýt, bylo to pro něj snazší,“ podotkla Helen Westermanová z organizace pro ochranu dětí.