Ukrajinská houfnice v Doněcké oblasti Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinská houfnice Bohdana v akci v Charkovské oblasti Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinská houfnice Bohdana Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinská hraniční stráž Zdroj: AP
Americká továrna ve Scrantonu, která vyrábí dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Výcvik ukrajinských vojáků v oblasti Černobylu Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinská armáda poblíž Lymanu Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Trénink ukrajinský snajprů pod dohledem francouzské armády Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinští vojáci v Doněcké oblasti Zdroj: Getty Images
Ukrajinský voják v oblasti Siversku (1. 4. 2024) Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Výroba munice na Ukrajině Zdroj: AP
Ukrajinský dron v oblasti města Toreck Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Tank ukrajinské 17. tankové brigády pálí na ruské pozice v Časiv Jaru, dějišti prudkých bojů mezi ukrajinskými a ruskými jednotkami v Doněcké oblasti, čtvrtek 29. února 2024. Zdroj: AP
Ukrajinský důstojník z 56. samostatné motorizované pěší brigády pálí z raketometu na nákladním vozidle směrem k ruským pozicím na frontové linii u Bachmutu v Doněcké oblasti na Ukrajině v úterý 5. března 2024. Zdroj: AP
Ukrajinský voják na tréninku v Doněcké oblasti Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ukrajinský voják při cvičení v Doněcké oblasti Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Trénink ukrajinské gardy v zákopech v Charkovské oblasti Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ruská armáda u Avdijivky Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Americká továrna ve Scrantonu, která vyrábí dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Tank ukrajinské 17. tankové brigády pálí na ruské pozice v Časiv Jaru, dějišti prudkých bojů mezi ukrajinskými a ruskými jednotkami v Doněcké oblasti, čtvrtek 29. února 2024. Zdroj: AP
Velká Británie jako první ze spojenců Ukrajiny povolila napadenému státu útočit s dodávanými zbraněmi na území Ruska. USA naopak znovu zopakovaly, že něco takového neschválí. Londýn mezitím zkritizoval Francii za nápad poslat na Ukrajinu vojáky NATO, uvedla agentura Unian.
Velká Británie následuje Spojené státy a schválila pomocný balíček pro Ukrajinu v objemu v přepočtu 70 miliard korun. První dodávky z nové pomoci měl Kyjev obdržet už v tomto týdnu.
Londýn ale poskytl Ukrajině také výrazný smluvní benefit. Doposud všichni spojenci Kyjeva, kteří mu dodávají zbraně dlouhého doletu, zakazovali Ukrajině útočit s nimi na území Ruska – Downing Street to ale teď poprvé povoluje, pochopitelně jen v kontextu britských zbraní. Informoval o tom list Washington Post.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusko postoupilo na Ukrajině nejvíce od začátku války. Pod tlakem jsou hlavně tři města
„Ukrajina na to má právo. Stejně jako Rusko útočí uvnitř Ukrajiny, lze docela dobře pochopit, proč Ukrajina cítí potřebu zajistit svou obranu,“ řekl pro agenturu Reuters ministr zahraničí David Cameron.
Neuvedl však, kdy Británie toto rozhodnutí učinila a zda ukrajinské síly už začaly útočit na ruská zařízení britskými zbraněmi.
Oznámení přichází v době, kdy francouzský prezident Emmanuel Macron znovu oprášil myšlenku poslat vojáky NATO na Ukrajinu. Macron se domnívá, že pokud by o něco takového Kyjev požádal, dalo by se to zrealizovat.
Velká Británie ale naopak tento krok považuje za přílišnou eskalaci. „Nemyslím si, že je správné, když síly NATO zabíjejí ruské vojáky,“ řekl Cameron podle ukrajinské agentury Unian.
USA nechtějí Británii následovat
Zatím to nevypadá, že by Británie nastavila precedens, který by začaly naplňovat i ostatní státy. Čekalo se především na reakci Spojených států, které dodávají Ukrajině zbraně, jež by mohly zasáhnout Rusko hluboko ve vnitrozemí.
USA ale k posvěcení tohoto kroku nepřistoupily.
„Naše stanovisko od počátku bylo, že nedovolujeme ani nepodporujeme použití našich zbraní v Rusku, mimo ukrajinské území,“ řekla pro web Svobodné Evropy Bridget Brinková, americká velvyslankyně na Ukrajině.
Navzdory vzedmutí západní pomoci chvíli potrvá, než Ukrajina dostane nové zbraně a munici tam, kde jsou nejvíce potřeba.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se během půl roku, kdy Ukrajina čekala na rozhodnutí o podpoře USA, podařilo ruské armádě převzít iniciativu na bojišti. S potřebnými zbraněmi však budou ozbrojené síly Ukrajiny údajně schopny nejen stabilizovat frontu, ale i postupovat vpřed.
VIDEO: Bezpečnostní analytici o situaci na Ukrajině
K tématu